GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Stagnacija je izvjesnija od recesije

Stagnacija je izvjesnija od recesije
TURBULENTNO RAZDOBLJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.04.2025 / 08:38
Autor: Siniša Malus
KOLUMNA - Bez obzira na aktualne tržišne turbulencije izazvane Trumpovim divljanjem, trenutno je prerano govoriti o ozbiljnijoj recesiji u SAD-u ili globalno.

Vjerojatnija je postupna stagnacija, posebice u SAD-u, gdje je potrošač već pod sve većim pritiskom. Unatoč tome, zbog činjenice da više od polovice američkih glasača podržava trenutnu trgovinsku politiku, opće tržišno raspoloženje moglo bi paradoksalno ostati relativno stabilno.

Cijene nafte (WTI) pale su 8% na oko 65 dolara po barelu, iako uvoz nafte, plina i rafiniranih proizvoda nije izravno obuhvaćen novim američkim carinama. Pad nije rezultat izravne mjere, već šireg osjećaja neizvjesnosti, budući da ulagači očekuju da bi intenziviranje trgovinskih sporova – s osnovnom carinom od 10 posto i dodatnih 34 posto za Kinu i 20 posto za EU – moglo usporiti globalni gospodarski rast, a time i potražnju za energentima.

Istodobno, euro je skočio iznad 1,10 dolara, što predstavlja dnevni skok od više od 1,8 posto, budući da tržišta percipiraju šire slabljenje dolara i rastuće geopolitičke napetosti kao odgovor na carine. EU je već najavila protumjere, dok ulagači očekuju da će ECB u travnju smanjiti kamatne stope za 25 baznih bodova, a očekuje se da će kamatna stopa na depozite pasti na 1,82% do kraja godine.

Prinos na 10-godišnje američke državne obveznice u međuvremenu je pao na 3,96%, najniže od početka listopada, jer su ulagači tražili sigurnije utočište u nesigurnom okruženju.

S najavom novog vala američkih carina od strane predsjednika Trumpa - takozvanih "recipročnih carina" koje dosežu i do 49%, a ponegdje i više - svijet se podijelio na one koji te mjere vide kao nastojanje da budu pošteni i one koji upozoravaju na rizike novog trgovinskog rata.

SAD je desetljećima dopuštao drugim zemljama da naplaćuju veće carine na američke proizvode, jer im je odgovarao jeftini uvoz i stabilan svjetski poredak u vrijeme kada su drugi partneri bili ekonomski i tehnološki slabiji. U mnogim ključnim prekretnicama Sjedinjene Države igrale su aktivnu i često odlučujuću ulogu. Od poslijeratne obnove Europe preko Marshallova plana, pa sve do uključivanja Kine u globalnu trgovinsku arhitekturu 1990-ih, SAD je temeljno omogućio sustav koji je bio povoljan i za slabije partnere.

Danas, kada su se ti nekoć slabi igrači ekonomski i tehnološki oporavili, razumljivo je da SAD želi ponovno uspostaviti ravnotežu, čak i ako se njihova retorika čini oštrom. Ključno je, međutim, da potraga za ravnotežom ne sklizne u otvoreni sukob.

Stoga nije pitanje jesu li carine same po sebi dobre ili loše, nego pridonose li kao dio šireg procesa stvaranju pravednijeg i uravnoteženijeg globalnog trgovinskog sustava. Ako su osmišljeni kao pregovarački alat i pomažu u uspostavljanju nove ravnoteže, mogu dugoročno ojačati stabilnost sustava. Međutim, ako se temelje isključivo na obrambenom odgovoru na konkurenciju i vode protekcionizmu, iskrivljuju tržišne signale, smanjuju ukupnu ekonomsku učinkovitost i odvode od optimuma, kako u pogledu učinkovitosti tako i u pogledu pravednosti.

Tagovi: #stagnacija, #recesija, #carine, #trumpove carine, #inflacija, #dolar, #euro, #protekcionizam
PROČITAJ I OVO
Zlato je u posljednja dva desetljeća nadmašilo američke dionice
USPOREDBE
Zlato je u posljednja dva desetljeća nadmašilo američke dionice
KOLUMNA - Dok se situacija na financijskim tržištima posljednjih dana donekle smirila, napetosti između Donalda Trumpa i predsjednika Feda eskaliraju. Trump je sve odlučniji smijeniti Powella prije nego što njegov drugi četverogodišnji mandat završi u svibnju 2026.
Profesionalni investitori strahuju od recesije i klade se na zlato
NEIZVJESNOST
Profesionalni investitori strahuju od recesije i klade se na zlato
KOLUMNA - Divlje promjene na financijskim tržištima ustupile su mjesto, barem privremeno, nadama da bi trgovinske napetosti mogle malo popustiti. Pozornost ulagača također se donekle usmjerila na uspješan početak objava kvartalnih zarada. Ali ipak – neizvjesnost ostaje.
Trump izazvao neviđeni kaos na tržištima
KAOS
Trump izazvao neviđeni kaos na tržištima
KOLUMNA - Wall Street je odradio jedan od najluđih tjedana u povijesti, no burzovni indeksi ipak su se vidno oporavili.
Panici ulaz zabranjen
NERVOZA NA TRŽIŠTIMA
Panici ulaz zabranjen
KOLUMNA - Tržišta kapitala posljednjih su tjedana pod pritiskom. Nakon dugo vremena, promjene u globalnom trgovinskom režimu dolaze do izražaja.
Mali investitori nikad nisu bili ovako pesimistični
PESIMIZAM
Mali investitori nikad nisu bili ovako pesimistični
KOLUMNA - Trumpove carine šokirale su ulagače. Val rasprodaja zahvatio je gotovo sva tržišta, a rekordno je palo i zlato. Teško je dokučiti da Wall Street svojim potezima ruši sam predsjednik, a vrlo je neobičan način na koji je Trump uveo carine cijelom svijetu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE