GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Što je blokadna kuharica i zašto srpski mediji već danima bruje o njoj?

Što je blokadna kuharica i zašto srpski mediji već danima bruje o njoj?
ČINJENICE I MANIPULACIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.01.2025 / 16:50
Autor: Siniša Malus
ANALIZA - Blokadna kuharica izraz je kojim se pune stupci srpskih režimskih medija proteklih tjedana.

 U nadi da će "dokazati" umiješanost hrvatskih službi u organizaciju studentskih prosvjeda u Srbiji, tamošnji mediji tvrde da se oni organiziraju po receptu hrvatske blokadne kuharice.

Pa, što je, doista, hrvatska blokadna kuharica?

Ne, to svakako nije dokument hrvatske Sigurnosno obavještajne službe (SOA) kako se to huškački i zlonamjerno tvrdi u beogradskim režimskim krugovima. Zbog čega se proteklih dana vršila čak i otovrena hajka na studente iz Zagreba koji su bili u posjetu svojim beogradskim kolegama. Zbog čega su i neki studentski vođe u Srbiji na otvorenoj meti režima jer, eto, neki od njih imaju i hrvatske osobne dokumente. 

Blokada Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Za sve nas koji pamtimo blokadu zagrebačkog Filozofskog fakulteta iz 2009. godine taj je izraz odavno poznat.

Autori Blokadne kuharice su kolektivno studenti Filozofskog fakulteta okupljeni na Plenumu 2009. godine, Svatko tko je pročitao Blokadnu kuharicu, zna da se taj tekst uopće ne bavi identitetima pa je i zato mogao biti interesantan studentima diljem Europe, a ne samo u Hrvatskoj i Srbiji. Zahtjev studenata je bio besplatno obrazovanje.

Svrha je ove ‘kuharice’ detaljno opisati kako je funkcionirao Filozofski fakultet u Zagrebu tijekom studentske blokade u proljeće 2009. kada je Fakultet bio pod kontrolom studenata 35 dana. S obzirom na način na koji je to izvedeno, preciznije je ono što se popularno zove ‘blokada’ zvati ‘studentskim preuzimanjem kontrole nad fakultetom’. Opis ustroja studentske kontrole nad fakultetom podastire se iz dvaju razloga. Jedan je razlog, manje bitan, čisto povijesne naravi – iz želje da se zabilježi kako je to izgledalo. Drugi je, i puno važniji, to što na taj način želimo predstaviti svoja iskustva te tako možda pomoći studentima s drugih fakulteta (pa i članovima drugih kolektiva, npr. tvornicâ), u zemlji ili izvan nje, da naprave to isto.

Od čega se sastoji blokadna kuharica?

Blokadna kuharica, sastoji se od više poglavlja na 70 stranica. U njoj se opisuje kako je izgledala studentska kontrola nad Filozofskim fakultetom u 2009. godini, što je plenum i kako ga organizirati. Opisuje kodeks ponašanja za vrijeme blokade, vođenje zapisnika, medijsku strategiju te opisuje zadatke raznih radnih grupa. Daje i društveni kontekst borbe za besplatno obrazovanje i motivaciju akcije.

Kao glavne grane studentskog djelovanja izdvajaju se plenum, te radne skupine sa sekcijama i redarima. Plenum je bio središnje i glavno tijelo odlučivanja na kojem su se odluke donosile "neposredno demokratski".

Radne skupine su bile specijalizirane, odnosno bavile su se određenim pitanjima. Sekcije su imale mandat – jedan dan od plenuma za obavljanje svog rada.

Što se tiče odnosa s medijima, "Blokadna kuharica" navodi da je potrebno imati "glasnogovornika", odnosno jednu ili više osoba koje će biti na usluzi novinarima. „Potrebno je prekinuti taj običaj ako želimo spriječiti personalizaciju i zasjenjivanje plenuma od strane privilegiranih glasnogovornika. Najučinkovitiji način izbjegavanja ove opasnosti je anonimnost svih članova kolektiva”, dodaje se.

Navodi se i da je svakodnevna promjena "glasnogovornika" uz osmišljene medijske izjave i inzistiranje na važnosti kolektiva spasila studente od "dvije velike opasnosti - nametanja lidera i medijske instrumentalizacije".

Zašto studentski protesti u Srbiji muče Vučića?

Međutim, između studentske blokade Flizofskog fakulteta u Zagrebu 2009. godine i aktualnih studentskih prosvjeda u Srbiji gotovo da nema nikakve sličnosti. Kad se vratimo u 2009. godinu, razlog je bio samo jedan - vijest da će se studiji plaćati. Studenti su se bunili protiv toga, a kada je zahtjev skinut s dnevnog reda i studenti su se povukli. Studenti u Srbiji, kao i svi oni koji ih podržavaju, zapravo ne vjeruju u sustav u cjelini i smatraju da su potrebne radikalne promjene.

To je i ono što zasigurno trenutno smeta režimu Aleksandra Vučića, jer oni nemaju nikakvu političku agendu - ne traže zaposlenje, nisu potkupljivi. Ono što Vučića najviše "žulja" jest i ono zbog čega su protesti zasad iznimno uspješni. Studenti su konačno prestali normalizirati nenormalno - da se predsjednik Srbije ponaša apsolutno mimo svog Ustava, Ustava Republike Srbije.

Tagovi: #blokadna kuharica,  #filozofski fakultet,  #studentski protesti,  #vučić,  #besplatno obrazovanje,  #plenum
PROČITAJ I OVO
Skok dionica američkih banaka, ali i kriptovaluta
OPTIMIZAM
Skok dionica američkih banaka, ali i kriptovaluta
KOLUMNA - Povoljna inflacija i rekordni profiti banaka dali su Wall Streetu novi poticaj.
Što donosi 2025. na slovenskom tržištu kapitala?
IZAZOVNO
Što donosi 2025. na slovenskom tržištu kapitala?
ANALIZA - Godina 2025. donosi važne novosti na slovenskom financijskom tržištu, namijenjene građanima i investitorima. Država će ponovno izdavati javne obveznice koje će građanima omogućiti jednostavan i siguran način ulaganja.
Visoki prinosi na obveznice upalili crvene lampice
OPREZ
Visoki prinosi na obveznice upalili crvene lampice
KOLUMNA - Iako je Fed počeo smanjivati kamatne stope u rujnu, potrebni prinosi na obveznice stalno rastu, uznemirujući dioničare i utječući na raspoloženje na kripto tržištu. Međutim, malo je vjerojatno da će se ponoviti 2022.
Opravdani strah: Fed će zaustaviti rezanje kamatnih stopa
KAMATNE STOPE
Opravdani strah: Fed će zaustaviti rezanje kamatnih stopa
KOLUMNA - Odlična prosinačka slika na američkom tržištu rada uvelike smanjuje vjerojatnost da će Fed nastaviti snižavati kamatne stope. Rizične investicije stoga su krajem tjedna značajno pale, jedino su cijene nafte i zlata osjetno porasle na tjednoj razini.
Ovo su prilike na tržištima kapitala u 2025.
SCENARIJI
Ovo su prilike na tržištima kapitala u 2025.
ANALIZA - Za 2025. godinu predviđa se nešto sporiji gospodarski rast SAD-a. Pri čemu su trenutna tržišna očekivanja da će BDP SAD-a porasti za 1,6% do 2% u 2025. Ovo usporavanje trebalo bi ublažiti labavljenjem monetarne politike.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE