Za ovogodišnje visoke prinose na Wall Streetu najzaslužnije su tehnološke tvrtke čije se poslovanje sve više temelji na umjetnoj inteligenciji. Sektor informacijskih tehnologija tako je do kraja rujna u prosjeku dobio 29 posto, a prednjači napredni proizvođač čipova Nvidia s rastom tečaja od 1. siječnja od 140 posto. To je također dionica s najvećom zaradom među svih 500 kompanija koje čine S&P. Međutim, rast Nvidije i nekih njezinih povezanih kompanija zaustavljen je u posljednja dva mjeseca, tako da ako pogledamo samo treći kvartal, sektori s najvećom zaradom bili su nekretnine i komunalije.
Što možemo očekivati na tržištu kapitala do kraja godine? Povećana volatilnost ili fluktuacije tečaja. Postoji nekoliko razloga za to. Na događanja će utjecati izbori u SAD-u, gdje su tržišta kapitala nešto naklonjenija republikanskom kandidatu Donaldu Trumpu, te nastavak snižavanja Također postoji rizik od produbljivanja i pogoršanja situacije na ratnim žarištima na Bliskom istoku i u Ukrajini, što može dodatno utjecati na sentiment. Zadnji kvartal najprofitabilniji je na burzi. Između 1957. i 2022. S&P 500 porastao je u prosjeku u tom razdoblju više od četiri posto.
Čak i da je S&P indeks u posljednja tri mjeseca ove godine uspio porasti četiri posto, to bi ga podiglo iznad 6000 bodova. Ali procjene su sada opasno visoke i daljnji rast nije zadan. Trenutno se dionicama najvećih američkih korporacija trguje s 21,6 puta većom zaradom, oko 30 posto iznad njihovog 25-godišnjeg prosjeka. U Goldman Sachsu je ciljana vrijednost S&P postavljena na 5600 bodova. U međuvremenu, Larry Fink, izvršni direktor najvećeg svjetskog upravitelja imovinom BlackRocka, upozorava da tržišta imaju previše smanjenja kamatnih stopa Fed-a, što je malo vjerojatno da će se dogoditi jer američko gospodarstvo nastavlja uživati dobar rast.
Dok je sredinom rujna Fed započeo svoj ciklus snižavanja stopa, Goldman Sachs naglašava koristi koje tržište ima od toga. Nakon prvog smanjenja stope u povijesti, S&P je porastao za 10 do 17 posto u sljedećih dvanaest mjeseci, ali samo ako SAD ne uđe u recesiju. Inače, uslijedio je pad. Vrijednost zlata također je povijesno rasla nakon početka ciklusa smanjenja kamata, naime (prema Svjetskom vijeću za zlato) u prosjeku za 10 posto u prvih šest mjeseci nakon prvog smanjenja. U banci UBS povećali su ciljnu vrijednost zlata na kraju ove godine s 2600 na 2750 dolara.
Jučer su zbog dramatične situacije na Bliskom istoku (Iran lansirao rakete na Izrael) financijska tržišta ponovno bila stresnija. Dionički indeks S&P pao je 0,8 posto, dok je vrijednost nafte Brent skočila gotovo četiri posto (na trenutke na gotovo 75 dolara). Cijene Nvidije i Applea pale su za više od tri posto, dok su se vrijednosti dionica iz naftnog i obrambenog sektora kretale pozitivno. Cijena dionice oružarskog diva Lockheed Martina porasla je 3,6 posto i dosegnula rekordnu vrijednost. Isto vrijedi i za zlato (raslo je na gotovo 2.700 dolara za uncu), koje je ponovno odigralo ulogu sigurnog utočišta.
S rekordnih vrijednosti pale su i europske burze, no odjeknula su dva podatka. Godišnja inflacija u eurozoni iznosila je 1,8 posto. Time je prvi put od lipnja 2021. skliznula ispod dva posto. Nažalost, industrijski sektor također nastavlja propadati. Proizvodni PMI pao je na 45 bodova u rujnu (vrijednost ispod 50 ukazuje na kontrakciju u sektoru), što je najniža vrijednost ove godine. Europske tvrtke nemaju problema samo s manjom potražnjom za svojim proizvodima, već i s lancima opskrbe.