Bitcoin je jučer imao visok rast, a nova rekordna vrijednost, čini se, samo je pitanje vremena.
Iako ćemo na rezultate Nvidije morati pričekati još tri tjedna, većina kompanija iz "obitelji 7 veličanstvenih" rezultate će objaviti ovaj tjedan. Alphabet ih je jučer potukao i premašio predviđanja: rast prihoda iznosio je 15% u odnosu na prošlogodišnje treće tromjesečje (na 88,27 milijardi dolara), a dobit je također bila veća od predviđanja. Dionice su porasle za 4 posto u trgovanju nakon radnog vremena i možda ponovno čekaju bolja vremena nakon pada u proteklih šest mjeseci (također zbog straha da će Google izgubiti svoj dominantni tržišni udio na online tržištu od strane preostalih velikih igrača koji se klade na pretraživanju umjetne inteligencije) dobio je samo dva posto, što je najmanje od udjela Sedam veličanstvenih.
Meta i Microsoft objavit će kvartalne rezultate danas, Apple u četvrtak. U petak će ključni podatak biti listopadska kretanja tržišta rada u SAD-u, po kojima će biti lakše procijeniti hoće li Fed samo jednom ili dvaput ove godine smanjiti kamatnu stopu za 25 baznih bodova.
Izbori u SAD-u udaljeni su manje od tjedan dana. Wall Street je dobar prediktor ishoda izbora: nakon 1984., u izbornim godinama, kad god je S&P 500 rastao između početka kolovoza i kraja listopada, događalo se da aktualni predsjednik dobije novi četverogodišnji mandat ili ga je zamijenio predsjednik iz istog kupca. Međutim, svaki put kada su prinosi tijekom ta tri mjeseca bili negativni, vladajuća je stranka gubila svoje "mjesto" u Bijeloj kući. Po toj bi logici ove godine trebala pobijediti Kamala Harris, no ranija događanja na financijskim tržištima upućuju na to da investitori očekuju pobjedu Donalda Trumpa. Riječ je o takozvanoj “Trump trgovini”, koja uzima u obzir da će Trump težiti većoj deregulaciji, nižim porezima i višim carinama. U posljednje vrijeme pratimo rast dolara, kriptovaluta i pojedinih sektora, poput financijskog sektora, a s druge strane, primjerice, pad cijena obveznica.
Tržište nafte ušlo je u posljednji tjedan listopada s velikim gubicima nakon što izraelski napad na Iran u subotu nije gađao naftna postrojenja. Cijena američke lake nafte pala je za šest posto (na 67 dolara za barel od 159 litara), što je najveći jednodnevni pad od 12. srpnja 2022., kada je minus iznosio gotovo osam posto. Jučer se tržište nafte još nije oporavilo, nafta WTI vrijedila je dobrih 67 dolara, a Brent dobrih 71 dolar. Uz manje napetosti na Bliskom istoku, pozornost trgovaca naftom ponovno se okreće slabim temeljima, posebice anemičnoj kineskoj potražnji, gdje se također osjeća sve veća dominacija električnih vozila. U svakom slučaju, u utorak bismo trebali doživjeti novo pojeftinjenje goriva u Hrvatskoj...