Takozvana Trumpova trgovina (trgovanje s pogledom na to što će Trumpova pobjeda na izborima u studenom donijeti gospodarstvu) očita je u nekoliko područja. Konkretno, na dražbi se nalaze dionice Trump Media. U ponedjeljak, prvog dana trgovanja nakon pokušaja atentata na Donalda Trumpa, tečaj je skočio 30 posto. Početkom tjedna porasle su i dionice oružja i Tesle jer se Elon Musk smatra Trumpovim pristašom. Nakon neuspjelog atentata i bitcoin je dobio snažan poticaj, a s njim i najveća američka mjenjačnica kriptovaluta Coinbase (+12 posto prošli tjedan). S druge strane, skliznule su dionice iz sektora solarne energije (za koji se navodi da je bliži demokratima), kao i dionice kompanija koje se bave preradom marihuane.
Povrh svega, posljednjih je dana vidljivo da je poljuljano povjerenje u tehnološke tvrtke, prvenstveno iz sektora poluvodiča. Cijena dionice Nvidije srušila se za deset posto u pet dana, a ogromne gubitke pretrpjele su i ostale kompanije iz ovog sektora diljem svijeta. Primjerice, Taiwan Semiconductor (najveći svjetski ugovorni proizvođač čipova i glavni dobavljač Applea i Nvidije) povrijeđen je Trumpovim izjavama da bi Tajvan trebao platiti SAD-u za svoju obranu jer Amerikanci ne dobivaju ništa zauzvrat. U međuvremenu je Bidenova administracija najavila dodatna ograničenja poslovanja s Kinom ili izvoza čipova u tu zemlju. Dionice Tokyo Electrona, najvećeg japanskog proizvođača poluvodiča, pale su zbog toga više od osam posto.
Pet najvećih američkih tehnoloških kompanija (Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet i Amazon) trebalo bi u drugom tromjesečju imati prosječno 29 posto veću dobit nego u istom razdoblju lani. No, od 11. srpnja, kada su objavljeni povoljni podaci o američkoj inflaciji (u lipnju je inflacija na godišnjoj razini skliznula na tri posto), zamjetan je bijeg iz tehnološkog sektora. U proteklom tjednu, indeks koji mjeri njegovu izvedbu izgubio je gotovo šest posto u New Yorku, srušivši 900 milijardi dolara s tržišne kapitalizacije. Goldman Sachs također upozorava da strategija buy the dip više neće imati smisla do kraja godine, budući da predviđaju kraj rekordnih nizova. Njujorški burzovni indeks S&P 500 ove je godine dosegao čak 38 rekorda, što je drugi najbolji uspjeh u posljednjih sto godina. Samo je 1995. godina po tom kriteriju bila još uspješnija.
Idućih dana oči ulagača bit će uprte u objave poslovnih rezultata drugog tromjesečja ove godine u takozvanim "Big Tech" kompanijama, koje su "letjele" na krilima velikih očekivanja. vezano uz umjetnu inteligenciju oko godinu i pol. Očekivanja su možda prevelika i zato ove dionice bilježe značajnu korekciju prema dolje. Milijardni profiti u drugom tromjesečju, naravno, krivulju mogu ponovno okrenuti prema gore, prema novim rekordima. Alphabet i Tesla objavit će tromjesečnu zaradu u utorak, a slijede Apple, Microsoft, Amazon i Meta tjedan dana kasnije. Stratezi u Goldman Sachsu napisali su da će se "epska rotacija 'Big Tech' tvrtki nastaviti osim ako te tvrtke ne uvjere analitičare da povise svoje procjene za drugu polovicu godine i za 2025. godinu."
Dok je trgovanje kriptovalutama i tehnološkim dionicama često bilo vrlo dosljedno u prošlosti, obrasci su drugačiji ovog mjeseca. Kripto ide svojim putem, a rast potiče Trump koji jako podržava kriptovalute. Neslužbeno je krajem mjeseca na kripto konferenciji u Nashvilleu čak najavio da bi bitcoin mogao postati strateška rezervna investicija u SAD-u. Vrijednost bitcoina u posljednjih je tjedan dana porasla za čak 15 posto te je jučer iznosila 67.500 dolara. Tržišna kapitalizacija cjelokupnog kripto tržišta ponovno se približava dva i pol trilijuna dolara (2500 milijardi).
Osobito za ether, očekivanja su visoka, budući da u utorak počinje trgovanje s prvih pet američkih ETF fondova po spot cijeni ethera. Naravno, tu je i pitanje nisu li sve ove pozitivne informacije već ugrađene u cijenu Ethera, a priljevi u ove ETF-ove ne bi trebali biti tako jaki kao što su u početku bili za bitcoin ETF-ove.