Ulagači ne vole neizvjesnost, a uz brze izbore u SAD-u (mogli bi proći dani ili tjedni dok ne dobijemo pobjednika) to je nestalo, zamijenjeno valom uzbuđenja. Elitni Dow Jones u jednom je danu čak skočio za više od 1500 bodova (3,57%), a još osjetniji rast doživio je indeks srednjih poduzeća Russell 2000, koji je u jednom danu dobio gotovo šest posto. Doista, mnoge američke tvrtke navodno cvjetaju zbog manje regulative, nižih poreza i viših carina, s kojima Trump prijeti stranim tvrtkama i koje su postale ključni dio njegove agende. Gotovo svaki proizvod koji se uvozi u Sjedinjene Države mogao bi biti pogođen dodatnom carinom od 10 ili 20 posto, pri čemu su carine na određene proizvode apsurdno visoke. Primjerice, Trump je predložio carine od najmanje 200 posto na automobile iz Meksika.
Povijest je opetovano pokazala da protekcionizam nije pravo rješenje i da smanjuje globalni rast. "Protekcionizam ne uspijeva postići svoje ciljeve i prijeti budućnosti kritičnih industrija", napisala je Svjetska banka prošle godine. Dugoročno gledano, Trumpova bi politika mogla donijeti još neugodnih učinaka, posebice povratak inflacije koja se posljednjih mjeseci jako približila ciljanih dva posto, no u budućnosti će je potaknuti kontinuiranim visokim proračunskim deficitom, deportacija ilegalnih migranata (što će donijeti pritisak na plaće i carinski rat). Da i ne govorimo o golemom američkom javnom dugu (SAD svaki dan plaća tri milijarde dolara samo na ime kamata) koji bi ovoj velesili mogao oduzeti status najboljeg zajmodavca (AAA), a mogao bi biti i okidač nezamislive krize.
Središnja banka SAD-a u četvrtak je očekivano snizila kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova (na 4,50%), no veliko je pitanje kakvi će biti budući potezi Fed-a, pogotovo ako se zna kakav je predsjednikov stav prema Federalnim rezervama bio tijekom prethodni Trumpov mandat. Inače, guverner Powell već je naglasio da neće podnijeti ostavku ako to od njega zatraži Trump, koji se, barem u teoriji, ne miješa u neovisnost Feda. Tržišta terminskih ugovora već su znatno smanjila očekivanja za smanjenje kamata Fed-a sljedeće godine. Istodobno, prinos na desetogodišnju američku obveznicu porastao je na gotovo 4,50 posto u trenutku kada je Trump osvojio dovoljno elektorskih glasova! I sredinom rujna prinos je bio gotovo postotni bod manji. Prije nekoliko mjeseci ovakva kretanja na tržištu obveznica izazvala bi popriličnu nervozu na Wall Streetu, no ovog su se puta dioničari očito oglušili na ovu "opasnost".
Srijeda nije bila dobar dan samo za Donalda Trumpa, već i za najbogatije Zemljane koji su snažno povećali svoje bogatstvo zahvaljujući snažnom rastu dionica. Najviše, naravno, Elon Musk čije je bogatstvo (uz rast dionica Tesle od 15 posto) prema podacima Bloomberga poraslo za 26,5 milijardi dolara, na 290 milijardi. Jeff Bezos (Amazon) je u jednom danu bio "teži" za 7,1 milijardu, Larry Ellison (Oracle) za 4,4 milijarde dolara. Zamjetan skok vrijednosti imovine zabilježili su i Bill Gates, Steve Ballmer, Larry Pag i Warren Buffett. Bogatstvo prvih deset ljudi na listi najbogatijih Amerikanaca poraslo je za 64 milijarde dolara, što je najveći skok u povijesti.