Gospodarstva u Europi pokazuju slabiji rast i bliže su ciljanoj inflaciji, što opravdava ranije ublažavanje politike. Osim toga, inflacija u eurozoni trenutačno iznosi 2,4 posto, što je niže nego u SAD-u, što zapravo može dovesti do očekivanja da će ECB smanjiti kamatne stope prije Feda, što bi moglo dodatno ojačati dolar u odnosu na euro.
Gospodarstvo SAD-a ostaje u jačoj poziciji u usporedbi s drugim vodećim naprednim gospodarstvima. Tijekom prošle godine SAD je pokazao makroekonomsku izuzetnost. Unatoč zastojima u 2023., druga napredna gospodarstva sada također pokazuju znakove oporavka. Britanija se nakon kratke tehničke recesije u drugoj polovici godine vratila rastu, a njemačko gospodarstvo u ožujku je zabilježilo značajan rast industrijske proizvodnje. Međutim, podaci pokazuju da američko gospodarstvo i dalje pokazuje snažan rast, pri čemu je realni BDP porastao za oko 4,5 posto od sredine 2022., dok je realni BDP u Velikoj Britaniji i eurozoni ostao više-manje nepromijenjen.
Najnoviji podaci o inflaciji u SAD-u su zabrinjavajući. U ožujku su se pojavili prvi znakovi da inflacija ne opada tako brzo kao prije, da je u travnju čak i porasla, što je dovelo do ovogodišnje travanjske korekcije financijskih tržišta. Poruka dužnosnika Fed-a se promijenila, budući da sada predviđaju duže razdoblje visokih kamata. U početku je tržište predviđalo smanjenje kamata od 1,75 posto u ovoj godini, no sada su očekivanja ograničena na maksimalno smanjenje od 0,75 posto. To je značajna razlika u trošku financiranja kapitala putem duga. Na primjer, povećanje troška kapitala za određeni projekt s 10 na 11 posto smanjuje vrijednost projekta za oko 10 posto. Kao rezultat ovih promijenjenih očekivanja, u travnju smo zabilježili korekciju na burzi.
Unatoč navedenom, uz snažno tržište rada, dobro poslovanje i očekivanja mogućeg smanjenja kamatnih stopa u Europi, ali i u SAD-u, tim više što smo u izbornoj godini, unatoč mogućoj volatilnosti inflacije, možemo očekivati rast na burzama do kraja godine.