Euro je jučer bio pod pritiskom, pao je na najnižu razinu u sedam godina u odnosu na franak.
Walmart, najveći američki trgovac na malo, snizio je tromjesečnu i godišnju procjenu dobiti po drugi put u dva mjeseca zbog rasta cijena hrane i inflacije općenito. U tekućem tromjesečju očekuje se pad operativne dobiti za 13 do 14 posto, au cijeloj godini za 11 do 13.
Dionice su jučer pale za osam posto, a velike gubitke pretrpjele su i dionice ostalih trgovačkih društava. Sve je prisutniji strah da američki kupci, koji igraju iznimno važnu ulogu u udjelu ukupnog BDP-a (potrošnja čini gotovo 70 posto BDP-a), jednostavno neće moći, suočeni s visokom inflacijom (u lipnju je 9,1 posto u SAD-u) sprječavaju klizanje u recesiju, iako su prethodni mjeseci pokazali da su u dobroj formi.
Čak i prema službenim podacima, prosječni američki potrošač sve je zabrinutiji. Indeks potrošačkog povjerenja Conference Boarda pao je treći put zaredom, skliznuvši na 95,7 bodova, što je doduše znatno iznad 25,3 boda na koliko je pao tijekom Velike recesije 2008. godine. Sudbina američkog gospodarstva također je u rukama Fed-a. Danas će završiti dvodnevna sjednica američke Uprave federalnih rezervi. Većina ulagača slaže se da će Fed podići kamatne stope za 75 baznih bodova, kao i na sjednici u lipnju. Od ožujka, kada je središnja banka započela ciklus zaoštravanja kamata, one su u tri koraka (25-50-75) porasle za 150 baznih bodova, odnosno na razinu između 1,50 i 1,75 posto, a time će kamatna stopa , prema kojem banke preko noći posuđuju novac od Feda, vratio se na razinu prije epidemije.
Morgan Stanley upozorio je da je 77 posto svjetskih središnjih banaka podiglo kamatne stope u posljednjih šest mjeseci, što je najveći postotak u posljednjih 40 godina. Drugim riječima, radi se o najkoordiniranijem ciklusu zaoštravanja monetarne politike od ranih 1980-ih. U svakom slučaju, to je jedan od važnih razloga što je prva polovica ove godine bila vrlo loša za burze (indeks S&P 500 skliznuo je više od 20 posto, najviše od 1970. godine), no srpanj je donio malo nade za preokret. Prošlog je tjedna, primjerice, Nasdaq indeks porastao gotovo sedam posto u odnosu na početak srpnja, pa je bio na putu najvećeg mjesečnog rasta od studenog 2020. No, ovaj tjedan atmosfera je opet tmurnija, Nasdaq pada gotovo dva posto jučer posto.