GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zlato na novom rekordu, prognoze optimistične

Zlato na novom rekordu, prognoze optimistične
POVRATAK OPTIMIZMA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.09.2024 / 08:55
Autor: Josip Jurić
KOLUMNA - Nakon vrlo lošeg početka rujna, optimizam se iznenađujuće brzo vratio na burze, a nastavlja se i rast cijena zlata koje je u posljednjih 12 mjeseci skočilo za nevjerojatnih 35 posto. Tijekom sljedećeg tjedna sve će oči biti uprte u Fed.

Vrijednost burzovnog indeksa S&P 500 u proteklom je tjednu skočila za četiri posto, pa je, unatoč određenim turbulencijama koje su zahvatile tržište u posljednjih mjesec i pol dana, samo jedan posto udaljen od srpanjskog rekorda. Na burzama smo prošli tjedan ponovno zabilježili stabilan rast, uglavnom zbog velike potražnje za tehnološkim dionicama. Nasuprot tome, suočavamo se s problemima u proizvodnom sektoru, što pokazuje i štrajk u Boeingu, koji remeti proizvodnju i može uzrokovati veće poremećaje u opskrbnim lancima. Osim toga, velike tvrtke poput Adobea, unatoč dobrim rezultatima, oprezne su u budućim prognozama, što sugerira da su i tvrtke u tehnološkom sektoru nesklone preuzimanju prevelikih rizika.

Sredinom idućeg tjedna sastat će se američka središnja banka, čime će nakon četiri godine započeti novi ciklus labavljenja monetarne politike. Razlika između prinosa na dvogodišnju državnu obveznicu (3,65%) i kamatne stope Fed-a (5,25-5,50%) je značajna, zbog čega se neki plaše da Fed zaostaje za očekivanjima tržišta. "Fed se priprema smanjiti kamatne stope, pri čemu su očekivanja usmjerena na 25 baznih bodova, iako neki nagovještavaju mogućnost većeg smanjenja, od 50 baznih bodova. To će olakšati financijske uvjete za tvrtke, ali bi u isto vrijeme moglo povećati Sumnje u ozbiljnost ekonomskih izazova pokazuju znakove zahlađenja, ali najnoviji podaci o radnim mjestima i plaćama su mješoviti. istodobno se pripremite za potencijalne buduće turbulencije."

Potrošačke cijene, mjerene CPI indeksom, u kolovozu su u SAD-u porasle za 2,5 posto na godišnjoj razini (najniže od veljače 2021.), dok je inflacija na mjesečnoj razini iznosila 0,2 posto. Nema iznenađenja, ali temeljni CPI indeks (koji ne uzima u obzir cijene hrane i energije) bio je blago razočaravajući, s godišnjim rastom od 3,6% malo većim od očekivanog. S&P indeks skliznuo je 1,5 posto u središnjem trgovanju u srijedu, ali se istog dana oštro preokrenuo, dobivši postotak. Raduje činjenica da su inflacijska očekivanja smanjena iu SAD-u, pokazalo je istraživanje Sveučilišta u Michiganu u petak. Amerikanci sada očekuju inflaciju od 2,7 posto sljedeće godine, najnižu od prosinca 2020.

Europska središnja banka u četvrtak je očekivano drugi put zaredom snizila ključne kamatne stope za četvrt postotnog boda. Kamatna stopa na depozit sada iznosi 3,5%. Taj je potez dio napora da se obuzdaju inflatorni pritisci u eurozoni, gdje su cijene polako počele popuštati. Unatoč tome, ECB je oprezan u pogledu buduće politike, jer nije jasno naznačio smjer za sljedeće razdoblje, što ulagače drži u neizvjesnosti. Za tvrtke i investitore to znači lakši pristup kapitalu i jeftinije financiranje, ali moraju ostati pozorni na dugoročne učinke takvih mjera. Njemačka ekonomija već neko vrijeme stagnira. Njihova ovisnost o izvozu, posebno u Kinu, sada ih teško pogađa dok globalni rast usporava. Budući da je Njemačka također važan trgovinski partner Slovenije, problemi se osjećaju i ovdje.

Tihi rast cijena zlata se nastavlja. Unca od 31,1 grama već je u petak dosegnula 2582 dolara, što je novi rekord. Optimistična očekivanja protežu se do cijene od 3000 USD. Situacija je povoljna: glavne središnje banke uglavnom snižavaju kamatne stope (očekuje se da će Fed do kraja godine sniziti ključnu kamatnu stopu za oko 100 baznih bodova), dolar klizi prema dolje (u usporedbi s jenom, je najniži ove godine), stalne geopolitičke tenzije ne jenjavaju, pa tako i nema priljeva u ETF-ove koji ulažu u fizičko zlato (kolovoz četvrti mjesec zaredom neto priljeva).

S tehničkog stajališta, za očekivati je korekciju prema dolje, budući da je indeks relativne snage (RSI) trenutno na 69 i stoga je samo korak od područja prekupljenosti (70).

Sentiment na kripto tržištu također se snažno poboljšao. Bitcoin se u subotu vratio na 60.000 dolara, s kupnjom velikih vlasnika bitcoina, takozvanih kitova, viđenih posljednjih dana.

Tagovi: zlato, cijene zlata, dolar, metali, bitcoin, fed, kamate, srebro
PROČITAJ I OVO
Nafta skače na 100 dolara? Ima i pesimističnijih prognoza...
ZNATAN RAST
Nafta skače na 100 dolara? Ima i pesimističnijih prognoza...
KOLUMNA - Cijene nafte znatno su porasle zbog rata na Bliskom istoku, gorivo će opet poskupjeti. Iako je riječ o najvećem tjednom porastu u dvije godine, odgovor na iranski raketni napad na Izrael zapravo je bio prilično miran. Jesu li trgovci previše ravnodušni?
Stižu li novi inflacijski pritisci?
GEOPOLITIČKE TENZIJE
Stižu li novi inflacijski pritisci?
ANALIZA - Iranski režim suočava se s ozbiljnim unutarnjim i vanjskim prijetnjama. Gubitak vodstva Hezbollaha ih je učinio ranjivima, što dovodi do straha da bi iransko vodstvo moglo biti sljedeća meta izraelskih napada.
Što možemo očekivati na tržištu kapitala do kraja godine?
OČEKIVANJA
Što možemo očekivati na tržištu kapitala do kraja godine?
KOLUMNA - Njujorški S&P 500 porastao je 21 posto u prvih devet mjeseci ove godine. Wall Street nije imao tako uspješno razdoblje siječanj-rujan od 1997.
Najbolji tjedan za kineske dionice od 2008.
BLISTAVO
Najbolji tjedan za kineske dionice od 2008.
KOLUMNA - Smjer na burzama ostaje uzlazni. Prošli tjedan zablistala je Kina, gdje su vlasti najavile opsežne mjere likvidnosti. Vodeći bluechip indeks skočio je u prosjeku za nevjerojatnih 16 posto, što je najveći jednotjedni dobitak od financijske krize.
Slovenske dionice i dalje iznimno atraktivne
TRŽIŠTE KAPITALA
Slovenske dionice i dalje iznimno atraktivne
ANALIZA - Slovensko tržište dionica, predstavljeno indeksom SBITOP, doživjelo je visok rast u 2024. godini, ali ostaje među pristupačnijim u usporedbi s drugim regionalnim i svjetskim tržištima.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE