GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HAVC: Redovna sjednica Eurimagesa u ožujku u Zagrebu

HAVC: Redovna sjednica Eurimagesa u ožujku u Zagrebu
NAJAVE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.02.2020 / 15:07
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Redovna, 158. sjednica Eurimagesa, fonda Vijeća Europe namijenjenog poticanju koprodukcije, distribucije i promocije europskog filmskog stvaralaštva, održat će se od 16. do 20. ožujka u Zagrebu, najavio je Hrvatski audiovizualni centar, domaćin sjednice.

Delegati zemalja članica na sjednici će odlučivati o raspodjeli sredstava za poticanje filmske proizvodnje i distribucije u 2020. godini, a hrvatski predstavnik je Davor Švaić, prodekan za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Akademije dramske umjetnosti i član Upravnog odbora HAVC-a.

U sklopu sjednice, 18. ožujka, u kinu Tuškanac će se održati događanje otvoreno za javnost na temu rodne ravnopravnosti u audiovizualnom sektoru.

Sanja Ravlić, nekadašnja predstavnica Hrvatske u Eurimagesu i prva predsjednica radne grupe za rodnu ravnopravnost fonda i redateljica Katarina Zrinka Matijević, iz Društva hrvatskih filmskih redatelja, tom će prigodom predstaviti komparativnu studiju brojnosti i udjela žena u filmskoj industriji u EU i Hrvatskoj.

Nakon toga slijedi projekcija filma "Dnevnik Diane Budisavljević", a zatim i razgovor s autoricom filma Danom Budisavljević.

S deset milijuna eura Eurimages podržao i 51 hrvatski projekt

Redovna sjednica Eurimagesa u Hrvatskoj je posljednji put održana 2004., godinu dana nakon ulaska u članstvo fondacije, odnosno, četiri godine prije osnivanja Hrvatskog audiovizualnog centra.

Od svog osnutka 1989. Eurimages je financijski podržao 2 047 koprodukcije s iznosom od 597 milijuna eura, među kojima 51 hrvatski projekt u ukupnom iznosu podrške od 10 milijuna eura.

Cilj fonda je razvijanje europske filmske industrije putem potpora filmskim koprodukcijama, kinodistribuciji i kinoprikazivaštvu, te kroz uspostavljanje suradnje između filmskih profesionalaca. Danas ima 38 zemalja članica, uz Argentinu i Kanadu kao pridružene zemlje.

U posljednje tri godine ta europska fondacija poduprla je "Dnevnik Diane Budisavljević" Dane Budisavljević, "Koja je ovo država" Vinka Brešana, "Zora" Dalibora Matanića i "Illyricvm" Simona Bogojevića Naratha.

Među manjinskim hrvatskim koprodukcijama podržana su "Nebesa" u režiji Srđana Dragojevića, "Mare" Andree Štake, "Sin" Ines Tanović, "Šavovi" Miroslava Terzića, "Bog postoji, njeno ime je Petrunija" Teone Strugar Mitevske, "Bosonogi car" Petera Brosensa i Jessice Woodworth, i "Otac" Srdana Golubovića.

Na svečanosti Europske filmske akademije u prosincu 2019. u Berlinu prestižna nagrada Eurimages Co-production Award dodijeljena je hrvatskoj filmskoj producentici Ankici Jurić Tilić.

Tagovi: #HAVC, #Eurimages, #Dana Budisavljević, #Dnevnik Diane Budisavljević, #Hrvatski audiovizualni centar
PROČITAJ I OVO
Hrvatska praizvedba jednog od najizvođenijih američkih kazališnih komada: Cluedo – društvena igra na sceni
TEATAR
Hrvatska praizvedba jednog od najizvođenijih američkih kazališnih komada: Cluedo – društvena igra na sceni
ZAGREB - Satiričko kazalište Kerempuh priprema novu predstavu, krimi komediju “Cluedo – društvena igra na sceni”, nastalu prema adaptaciji popularnog filma „Clue“ (1985.), čija će se hrvatska praizvedba u režiji Nine Kleflin održati u petak, 19. prosinca 2025. u 20:00 sati.
Streaming servisi i emiteri ulažu u njemački filmski sektor
INVESTICIJE
Streaming servisi i emiteri ulažu u njemački filmski sektor
BERLIN - Streaming servisi i emiteri, javni i privatni, planiraju uložiti ukupno 15,5 milijardi eura (18 milijardi dolara) u njemački filmski sektor u sljedećih pet godina, doznaje dpa iz vladinih izvora.
Koje ćemo filmske premijere gledati u prosincu (VIDEO)
U KINIMA U PROSINCU
Koje ćemo filmske premijere gledati u prosincu (VIDEO)
Koje ćemo filmske premijere gledati u prosincu (VIDEO)
ZAGREB - Za mjesec prosinac hrvatski distributeri i kino-prikazivači pripremili su petnaest premijernih filmova.
Hrvatska digitalno restaurirala 38 filmskih klasika
KLASICI
Hrvatska digitalno restaurirala 38 filmskih klasika
ZAGREB - Novim planom financiranja Hrvatske kinoteke predviđeno je ubrzavanje digitalne restauracije hrvatskih filmskih dugometražnih klasika kojih je dosad obnovljeno 38, dok iz Jugoslovenske kinoteke ističu da je dosad restaurirano oko 50 srpskih igranih filmova nastalih nakon 1945.
Preminuo istaknuti industrijski dizajner Vladimir Robotić
IN MEMORIAM
Preminuo istaknuti industrijski dizajner Vladimir Robotić
ZAGREB - U Zagrebu je u 96. godini preminuo Vladimir Robotić, istaknuti hrvatski industrijski dizajner, suosnivač i dugogodišnji šef Odjela dizajna Elektrotehničkog instituta tvrtke Končar, voditelj projekta dizajna u CIO – Centru za industrijsko oblikovanje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE