GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kina: Prestaju se graditi zgrade više od 500 metara, počinje novo doba arhitekture

Kina: Prestaju se graditi zgrade više od 500 metara, počinje novo doba arhitekture
REGULATIVA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.06.2020 / 10:29
Autor: SEEbiz / Klix.ba
PEKING - Vlada Kine zabranila je gradnju nebodera viših od 500 metara i plagiranje, imitaciju i kopiranje dizajna na novim zgradama koje se budu pravile u ovoj zemlji. Iz vlade su kazali da treba početi novo doba arhitekture u kojoj bi zgrade trebale predstavljati kulturu i duh grada.

Ovom direktivom poziva se na kraj predimenziranim, ekscentričnim i čudnim zgradama.

"Nije stvar samo u visini. Radi se o kineskoj kulturi, urbanom kontekstu, duhu grada i suvremenom izgledu. Mi smo u akademskoj zajednici dosta raspravljali o tome, a sada je konačno to i u vladinim dokumentima", objasnio je profesor azijske arhitekture Li Shiqiao.

Od deset zgrada koje su više od 500 metara širom svijet, polovina se nalazi u kontinentalnoj Kini. Među njima je i drugi najviši neboder na Zemlji, vijugavi Šangajski toranj visok 632 metra i Shenzhenov financijski centar Ping An visok 599 metara.

U posljednje dvije godine pridružili su im se pekinški Citic toranj i Tianjin CTF Finance Center, sedma i deveta najviša zgrada na svijetu. No, trend gradnje visokih zgrada sve se više opada.

Broj novih zgrada u Kini od 200 metara ili više opao je prošle godine za gotovo 40 posto, pokazuju podaci Vijeća za visoke zgrade i gradsko stanište (CTBUH). U središnjem poslovnom okrugu grada Pekinga već se primjenjuje ograničenje visine. Novi prijedlog je da zgrada budu visine oko 180 metara.

Fei Chen, profesor arhitekture na britanskom Univerzitetu Liverpool, opisao je granicu od 500 metara kao "prilično proizvoljnu", dodajući da su neboderi dimenzija 499 metara "još uvijek vrlo, vrlo visoke zgrade", no slaže se da je novi vladin dokument potvrdio rastuću netoleranciju prema previsokim zgradama. Kao takva, nova ograničenja odnose se koliko na dizajn, toliko i na ekonomiju.

Kineski gradovi sada su prepuni nedovršenih tornjeva jer je ekonomski rast usporen.

Prema podacima CTBUH-a, oko 70 kineskih zgrada koje su se trebale biti više od 200 metara trenutno je "na čekanju". Tri tornja trebala su prelaziti visinu od 500 metara, uključujući i Tianjin ogromni Goldin Finance 117, koji se prestao graditi prije više od deset godina.

Ipak Li drži da je ograničenje visine od 500 metara s akademskog stajališta "vjerovatno najmanje zanimljiv" dio novih vladinih smjernica.

Napominje da dokument uključuje zabranu plagijata, kopiranja i imitaciju zgrada. Kineski Eiffelov toranj i grad Thames, nadahnut Londonom, izvan Šangaja, su dva najekstremnija primjera imitacije arihitekture.

"Izričita zabrana plagiranja mogla bi se ipak pokazati korisnom u zemlji u kojoj je stupanj kvalitete veoma raznolik. Kopiranje u kineskoj arhitekturi nije dobrodošlo. Stoji da kvalitet arhitekture zavisi od grada do grada. Na primjer gradovi na istočnoj obali ili u razvijenijim područjima imaju bolju dizajnersku vještinu, ali u gradovima u unutrašnjosti i dalje možete vidjeti kopirane dizajne", rekao je Chen.

Vladin dokument također predviđa i crnu listu arhitekti koji plagiraju kako bi se potaknulo poštivanje zakona i propisa o planiranju. Hoće li novi vladin zakon ostvariti rezultate pokazat će vrijeme.

Tagovi: kineska arhitektura, kineska građevina, tržište nekretnina, Šangajski toranj, Citic toranj, Tianjin CTF Finance Center
PROČITAJ I OVO
Žužul krenuo u veliki projekt na Martinovki
PROJEKTI
Žužul krenuo u veliki projekt na Martinovki
ZAGREB - Bageri rade punom parom i konačno uklanjaju ruševine koje su desetljećima stajale na mjestu nekadašnje Geotehnike u Bednjanskoj ulici, na lokaciji pored Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER).
King Cross ide u veliku rekonstrukciju
OBNOVA
King Cross ide u veliku rekonstrukciju
ZAGREB - Zagrebački shopping centar ostat će otvoren tijekom izvođenja radova čiji je završetak planiran za jesen 2025.
Pametne kuće - kako funkcioniraju i hoće li postati standard u narednim godinama?
KVALITETA ŽIVOTA
Pametne kuće - kako funkcioniraju i hoće li postati standard u narednim godinama?
ANALIZA - Pametne kuće su postale sinonim za modernu tehnologiju koja transformira način na koji živimo.
Prodaja novih stanova i kuća u SAD-u zamjetno porasla u ožujku
RAST
Prodaja novih stanova i kuća u SAD-u zamjetno porasla u ožujku
WASHINGTON - Prodaja novih stanova i obiteljskih kuća u SAD-u porasla je u ožujku za 8,8 posto na godišnju prilagođenu razinu od 693.000 jedinica, objavilo je danas američko ministarstvo trgovine.
Obujam građevinskih radova u veljači skočio 15 posto
GRAĐEVINA
Obujam građevinskih radova u veljači skočio 15 posto
ZAGREB - Obujam građevinskih radova u veljači je prema kalendarski prilagođenim indeksima bio veći za 15 posto nego u istom mjesecu prošle godine, pokazuju privremeni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni u ponedjeljak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE