Italija jedanaestercima do naslova

EUROPSKI PRVACI
Objavljeno: 12.07.2021 / 00:00
LONDON - Nogometaši Italije novi su europski prvaci, a do naslova su stigli boljim izvođenjem jedanaesteraca (3-2), nakon što je u osnovnih 90 minuta i produžetku rezultat bio 1-1.

Engleska je na Wembleyju povela već nakon jedne minute i 56 sekundi igre, a strijelac je bio lijevi bočni igrač Luke Shaw koji je gol postigao poluvolejem na ubačaj Kierana Trippiera.

To je najbrži pogodak u finalima europskih prvenstava i ukupno četvrti najbrži u povijesti EURA.

Bio je to jedini udarac Engleza u prvom poluvremenu, dok su Talijani imali šest udaraca, ali nijednom nisu ozbiljnije ugrozili engleskog vratara Jordana Pickfoda.

Težnje Talijana da postignu izjednačujući pogodak materijalizirane su u 67. minuti, kad je Pickford obranio Verrattijev udarac glavom, ali je na odbijenu loptu prvi stigao stoper Leonardo Bonucci i iz neposredne blizine poslao loptu u mrežu.

Kako pogodaka više nije bilo utakmica je otišla u produžetak. Po sedmi put u povijesti europskih prvenstava pobjednik nije odlučen u osnovnih 90 minuta.

Mreže su ostale mirovati i u dodatnih 30 minuta te je po drugi put u povijesti odluka o europskom prvaku pala izvođenjem jedanaesteraca.

Prvu seriju otvorio je Berardi koji je svladao Pickforda, a Donnarumma nije uspio zaustaviti Kaneov udarac. U drugoj seriji je Pickford obranio udarac Belottiju, a Maguire je donio prednost Englezima. Bonucci je izjednačio na 2-2, a Rashford je pogodio vratnicu. Talijanima je ponovno prednost donio Bernardeschi, a Donnarumma je obranio udarac Sancha. Jorginho je mogao donijeti naslov Italiji, ali je Pickford obranio njegov udarac. No, Donnarumma je obranio i udarac Sake te donio trofej Italiji.

Talijanima je ovo drugi europski naslov, nakon što su prvi osvojili 1968. u Rimu, gdje su u finalu pobijedili reprezentaciju Jugoslavije (2-0) tek u drugoj, ponovljenoj finalnoj utakmici, nakon što je prva završila 1-1. Poslije su doživjeli dva poraza u finalima: 2000. su ih svladali Francuzi zlatnim golom (2-1), a 2012. su bolji od njih bili Španjolci (0-4).

Englezi nisu uspjeli ponoviti trijumf na domaćem terenu, na kojem su 1966. osvojili naslov svjetskih prvaka, pobijedivši u finalu Njemačku (4-2) u produžetku. Bilo je ovo njihovo prvo finale na europskim prvenstvima i prvo na velikim natjecanjima nakon SP-a 1966.

Tagovi: Italija, Gianluigi Donnarumma, Leonardo Bonucci
Kalinić u sudačkoj nadoknadi spasio bod Veroni
SERIE A
RIM - U posljednjoj utakmici subotnjeg programa 6. kola talijanskog nogometnog prvenstva Genoa i Verona su igrale 3:3, a bod momčadi koju vodi Igor Tudor u prvoj minuti sudačke nadoknade spasio je Nikola Kalinić.
Kramarić zabio i pokrenuo preokret Hoffenheima
BUNDESLIGA
BERLIN - Hrvatski reprezentativac Andrej Kramarić postigao je gol u domaćoj pobjedi Hoffenheima (3:1) nad Wolfsburgom.
Manchester City nokautirao Chelsea u derbiju
DERBI
LONDON - U derbiju 6. kola engleskog nogometnog prvenstva aktualni prvak Manchester City je kao gost svladao europskog prvaka Chelsea sa 1-0 (0-0).
Dani Alves do kraja godine bez kluba
BEZ KLUBA
SAO PAULO - Jedan od najboljih desnih braniča u posljednjih 15 godina Brazilac Dani Alves odlučio je da do kraja godine neće potpisati niti za jedan klub.
Guardiola se požalio da nema golgetera kao njegovi najveći suparnici
PROBLEMI
LONDON - Trener Manchester Cityja Pep Guardiola požalio se da u svojoj momčadi nema golgetera kao njegovi najveći suparnici u Premier ligi. To je izjavio uoči subotnjeg derbija u gostima kod Chelseaja.