Preminuo legendarni NBA centar Bill Walton

IN MEMORIAM
Objavljeno: 28.05.2024 / 08:07
BOSTON - Američka košarkaška legenda Bill Walton (71), član Kuće slavnih i dvostruki NBA prvak, preminuo je nakon dugotrajne borbe s rakom, objavila je NBA liga.

- Bill Walton je doista bio jedinstven, a kao cijenjeni član NBA obitelji već 50 godina, Bill će jako nedostajati svima koji su ga upoznali i voljeli', kazao je povjerenik NBA lige Adam Silver.

Walton je bio prvi izbor na NBA draftu 1974. od strane Portland Trail Blazersa, koje je vodio do njihovog jedinog naslova NBA prvaka (1977). Drugi NBA prsten je osvojio kao član Boston Celticsa (1986).

Njegova NBA karijera, prekinuta kroničnim ozljedama stopala, trajala je samo 468 utakmica, a osim za Portland i Boston, igrao je i za San Diegom i LA Clipperse. Imao je prosjek od 13.3 poena i 10.5 skokova. Proglašen MVP-jem lige (1977/78) i najboljim šestim igračem godine (1985/866). Osvojio je i dva sveučilišna NCAA naslova s UCLA-om.

Walton je uvršten u Naismith Memorial Basketball Hall of Fame 1993. i College Basketball Hall of Fame 2006. Njegov broj 32 umirovili su UCLA i Trail Blazersi.

Nakon igračke karijere bio je televizijski voditelj i analitičar.

Bill Walton je prije 54 godina zaigrao u dresu Zadra s brojem 6. Bio je petak 8. svibnja 1970. Igrala se posljednja pripremna utakmica američke reprezentacije uoči Svjetskog prvenstva u Jugoslaviji koje je počinjalo u nedjelju 10. svibnja 1970.

Kako je prije četiri godine za portal Basketball.hr napisao Tomislav Pakrac riđokosi Walton bio je najbolji strijelac te utakmice sa 26 poena, iako je u to vrijeme imao tek 17 i pol godina. Bio je daleko najmlađi član reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država koja se pripremala za SP 1970, i kao najmlađi nije se baš previše naigrao, niti još jednog našeg suradnik u prijateljskim utakmicama, niti na SP. Više o Waltonovoj igračkoj karijereri napisao je za isti portal Davor Vitković.

Tagovi: Walton, BOSTON, PORTLAND
Petković se ispričao igračima zbog promašenog penala
ISPRIKA
ZAGREB - Bruno Petković srušen je u 77. minuti utakmice Hrvatske i Španjolske. Dvije minute kasnije stavio je loptu na bijelu točku i pokušao smanjiti zaostatak od 3:0 za suparnikom u prvoj utakmici grupne faze u skupini B.
Tadić još jednom odgovorio Piksiju
ODGOVOR
BEOGRAD - Engleska je pobijedila Srbiju 1:0 u prvoj utakmici skupine C Europskog prvenstva. Gol za pobjedu postigao je Jude Bellingham u 13. minuti.
Mbappe ipak ne želi igrati na Olimpijskim igrama
IZNENAĐENJE
PARIZ - Francuski nogometaš Kylian Mbappe izjavio je u nedjelju da neće igrati za francusku olimpijsku reprezentaciju na Igrama u Parizu jer se njegov novi klub Real Madrid protivi toj ideji.
Livakovića traže dva kluba s Otoka
PONUDE
ISTANBUL - U trenucima kad bi se golman 'vatrenih' Dominik Livaković trebao koncentrirati na izazove koji ga čekaju na Euru u Njemačkoj turski i engleski mediji su se raspisali o njegovom odlasku iz Fenerbahčea.
Piksi o Tadiću: Uh, nije dobro ako je to rekao
REAKCIJE
GELSENKIRCHEN - Engleska je u utakmici prvog kola skupine C Europskog prvenstva pobijedila Srbiju 1:0. Jedini gol na utakmici postigao je Jude Bellingham u 13. minuti.