Warriorsi poveli u finalu sa 3-2

NBA FINALE
Objavljeno: 14.06.2022 / 07:54
SAN FRANCISCO - U petom susretu finala doigravanja NBA lige Golden State Warriorsi su u svom Chase Centru pred 18.064 gledatelja pobijedili Boston Celticse sa 104-94 i u seriji na četiri pobjede poveli sa 3-2.

Prvu meč loptu za osvajanje naslova Warriorsi će imati 16. lipnja u Bostonu, a eventualna sedma utakmica igrala bi se 19. lipnja ponovo u San Franciscu.

Golden State lovi sedmi naslov NBA prvaka u svom 12. finalu, dok se Boston bori za rekordnu 18. titulu u svom 22. finalu.

Promašene trice bile su priča večeri, ukupno su oba sastava ispucala čak 72 šuta za tri poena pogodivši samo 20. Warriorsi su za tri poena gađali 9-40, a gosti 11-32.

Domaćin je bolje otvorio susret i nakon šest minuta igre imao je 10 razlike (14-4), a u 10. minuti i +16 (24-8). Do kraja četvrtine Boston je smanjio na 11 koševa zaostatka (27-16).

U drugoj dionici Warriorsi su imali +14 (32-18), a na pauzu su otišli s 12 koševa plusa (51-39).

Treća četvrtina je donijela buđenje Bostona i nakon pet minuta nastavka gosti su izjednačili na 55-55, a potom i prvi put u susretu poveli 58-55. Imali su i +4 (65-61), no Golden State je okrenuo rezultat i do kraja četvrtine poveo sa 75-74.

Odabranici Steve Kerra sjajno su ušli u u posljednji četvrtinu. Serijom 10-0 pobjegli su na 85-74, a zatim i na velikih 14 razlike (93-79). Do kraja utakmce Boston je tek uspio ublažiti poraz na konačnih 104-94.

Domaći sastav je do pobjede vukao Andrew Wiggins sa 26 koševa i 13 skokova, Klay Thompson je ubacio 21 koš, a Stephen Curry 16 koševa uz osam asistencija, no za tri poena je imao očajnih 0-9. Gary Payton II je dodao 15, a Jordan Poole 14 koševa.

"Wiggins je bio fantastičan, ne samo u ovoj seriji, već i u doigravanju," rekao je trener Steve Kerr.

"Ulazeći u ovu godinu, s razlogom je bio starter na All-Starsu. Što je veći izazov koji smo bacili pred njega, to je bio veći njegov odgovor. Želiš takvog tipa," dodao je Draymond Green koji je ubacio osam koševa uz osam skokova i šest asistencija.

Pokazujući samopouzdanje i odlučnost u cijeloj utakmici, Wiggins je skinuo pritisak sa Curryja i pružio najbolju igru dosad u svojoj osmogodišnjoj karijeri. I sada je korak do prve titule u karijeri.

"Ovo je prilika za cijeli život. To je nešto za što sam naporno radio, nešto za što je tim naporno radio," kazao je 27-godišnji Kanađanin.

Kod Bostona je najefikasniji bio Jayson Tatum sa 27 poena i 10 skokova. Marcus Smart je postigao 20, a Jaylen Brown 18 koševa.

“Definitivno nismo bili toliko oštri koliko smo trebali biti tamo. Radili smo stvari koje su oni željeli od nas. Sada smo leđima naslonjeni na zid i moramo vidjeti od čega smo napravljeni," poručio je Al Horford koji je imao učinak od devet koševa i devet skokova.

"Ovo je finale, neće biti lako. Ne bi trebalo niti biti," poručio je Tatum.

Gostujući trener Ime Udoka, očekivano nije bio zadovojan.

"Treća četvrtina je pokazala kako trebamo igrati. Kad smo najbolji, lopta se jednostavno kreće. Mislim da je to pokazala treća četvrtina. Pogon i šutevi su bili su prekrasni, djelovali su, a dečki su dobivali otvorene šuteve”, rekao je Udoka.

Dodajmo kako je Kerr predvodi Warriorse na 25. obljetnicu svog pobjedničkog koša u šestoj utakmici NBA finala kada su Chicago Bullsi pobijedili Utah Jazz i osvojili naslov.

"Nevjerojatno sjećanje, nešto o čemu svaki mladi košarkaš sanja. Dakle, moći to doživjeti bilo je prilično nevjerojatno”, rekao je Kerr.

"Međutim, zbog činjenice da je to bilo prije 25 godina osjećam se staro, naravno," kazao je sa smiješkom.

Tagovi: Stephen Curry, Andrew Wiggins, Golden State Warriors, Borston Celtics, Jayson Tatum, Otto Porter Jr, Draymmond Green