GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Američka vlada brani Google i Facebook protiv australskih medija

Američka vlada brani Google i Facebook protiv australskih medija
SUKOBI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.01.2021 / 19:30
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Američki kabinet na odlasku zatražio je od Australije da povuče prijedlog zakona kojim bi se ojačala pozicija medija u pregovorima s Googleom i Facebookom o plaćanju medijskih sadržaja.

U podnesku kojim se od vlade traži da „obustavi“ usvajanje planiranog zakona, predstavnici američke vlade Daniel Bahar i Karl Ehlers sugeriraju Canberri da umjesto toga „dodatno prouči tržište i da, po potrebi, izradi dobrovoljni kodeks“.

Prijedlog zakona ima široku političku potporu i trenutno je na čitanju u australskom senatu, a nalaže digitalnim divovima poput Googlea i Facebooka da, u slučaju da ne uspiju postići dogovor s medijima o cijeni objavljenog sadržaja, prihvate arbitražu.

Time vlada želi ojačati poziciju medija u pregovorima s digitalnim divovima.

„Američka vlada strahuje da bi pokušaj da se zakonom reguliraju konkurentske pozicije određenih igrača... očigledno na štetu dvije američke kompanije, mogao rezultirati štetnim ishodom", stoji u dokumentu sa zaglavljem izvršnog ureda predsjednika.

Takav bi potez također mogao „izazvati zabrinutost u pogledu međunarodnih trgovinskih obveza Australije“, dodaje se.

Australska vlada najavila je zakon u prosincu 2020., nakon što je istragom utvrđeno da tehnološki divovi imaju preveliku moć na medijskom tržištu, što bi moglo predstavljati prijetnju za demokraciju.

Upitan da komentira američki podnesak, australski ministar financija Josh Frydenberg rekao je u pripćenju da će vlada „nastaviti s usvajanjem zakona" kojim će se riješiti problem "neravnoteže pregovaračkih pozicija digitalnih platformi i medijskih kompanija".

Kodeks se nadovezuje na 18-mjesečnu analizu australskog regulatora za zaštitu tržišnog natjecanja i potrošača (ACCC) i „opsežne konzultacije“, koje su uključivale stavove Googlea i Facebooka, dodao je Frydenberg.

Regulatorna istraga otkrila je da od svakih 100 američkih dolara potrošenih na internetsko oglašavanje 53 dolara ide Googleu, 28 dolara Facebooku a 19 dolara medijskim kompanijama.

Tagovi: Google, Australija, Facebook, Josh Frydenberg
PROČITAJ I OVO
Nizozemska vlada investira 2,5 milijarde eura kako bi zadržala ASML
POTEZI
Nizozemska vlada investira 2,5 milijarde eura kako bi zadržala ASML
EINDHOVEN - Nizozemska vlada objavila je u četvrtak da planira uložiti 2,5 milijarde eura u regiju Eindhoven u sklopu plana koji bi trebao odvratiti proizvođača opreme za proizvodnju čipova ASML od selidbe u inozemstvo.
Amazon potrošio 2,75 milijardi dolara na AI startup Anthropic
INVESTICIJE
Amazon potrošio 2,75 milijardi dolara na AI startup Anthropic
SEATTLE - Amazon je objavio da će potrošiti dodatnih 2,75 milijardi dolara podupirući Anthropic, startup sa sjedištem u San Franciscu koji se smatra predvodnikom u generativnoj umjetnoj inteligenciji. Njegov temeljni model i chatbot Claude natječu se s OpenAI-jem i ChatGPT-om.
Sigurnosni proizvod ReversingLabsa u SAD-u nagrađen zlatnim Globee odličjem
NAGRADE
Sigurnosni proizvod ReversingLabsa u SAD-u nagrađen zlatnim Globee odličjem
ZAGREB – Spectra Assure, sigurnosni proizvod IT kompanije ReversingLabs koji pogoni umjetna inteligencija, prošlog je tjedna u SAD-u nagrađen zlatnim Globee odličjem u kategoriji sigurnosti lanca nabave softvera.
Rezultati podigli dionice Microna do rekorda
SKOK
Rezultati podigli dionice Microna do rekorda
ANALIZA - Američki proizvođač memorijskih čipova, Micron Technology, dosegao je rekord svih vremena prošlog tjedna, nakon objave kvartalnih rezultata i objave iznenađujuće visokih očekivanih prihoda temeljenih na procvatu umjetne inteligencije (AI).
Huawei i dalje vodeći po broju prijavljenih patenata u Europi
NA VRHU
Huawei i dalje vodeći po broju prijavljenih patenata u Europi
ZAGREB – Huawei je u 2023. godini podnio zahtjev za čak 5071 patent i tako zadržao svoju poziciju najvećeg podnositelja prijava. Slijede ga Samsung, LG, Qualcomm i Ericsson.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE