Značajka umjetne inteligencije testira se izravno ispod Googleove trake za pretraživanje pored gumba "Google pretraživanje", zamjenjujući widget "Osjećam se sretnim". Nova značajka, iako još nije široko dostupna, testira se na mjestu gdje Google rijetko unosi promjene.
Glasnogovornik tvrtke potvrdio je da je značajka počela biti dostupna nekim korisnicima tijekom proteklog tjedna.
Glasnogovornik je rekao da tvrtka testira mnoge eksperimente sa svojim korisnicima "Labsa", Googleove eksperimentalne jedinice koja testira nove značajke za one koji se prijave. Dodali su da testirani proizvodi ne budu uvijek široko lansirani.
Najnovije testiranje značajki pokazuje da Google razmatra korištenje svog najvrjednijeg prostora kako bi korisnicima predstavio svoju AI tehnologiju jer je i dalje pod pritiskom da se natječe u generativnom pretraživanju vođenom umjetnom inteligencijom.
Od pokretanja ChatGPT-a u studenom 2022., investitori Alphabeta zabrinuti su da bi OpenAI mogao preuzeti tržišni udio od Googlea u pretraživanju dajući potrošačima nove načine pretraživanja informacija na mreži.
U listopadu je OpenAI otišao korak dalje i pokrenuo „ChatGPT pretraživanje“, pozicionirajući tvrtku da se bolje natječe s tražilicama poput Googlea, Microsoftovog Binga i Perplexityja. Microsoft je uložio gotovo 14 milijardi dolara u OpenAI, no OpenAI-jevi proizvodi izravno konkuriraju Microsoftovoj umjetnoj inteligenciji i alatima za pretraživanje, kao što su Copilot i Bing.
Iako je vodeći AI proizvod tvrtke, Gemini, pokazao jednake ili bolje performanse od glavne konkurencije, pokušava proširiti svoju korisničku bazu kako bi se natjecao s ChatGPT-om.
Googleov AI proizvod Gemini ima 35 milijuna dnevno aktivnih korisnika, prema nedavnoj Googleovoj analizi otkrivenoj tijekom sjednice antimonopolskog suda u travnju. To je uspoređeno s procijenjenih 160 milijuna dnevno aktivnih korisnika ChatGPT-a, navodi se u analizi.