GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

I Srbija želi digitalne nomade: Novi propisi za strance koji u Srbiji rade online

I Srbija želi digitalne nomade: Novi propisi za strance koji u Srbiji rade online
REGULATIVA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.09.2020 / 07:36
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Ministar za rad Zoran Đorđević najavio je izmene Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o strancima da bi se obezbedili veći prihodi države od toga što sve veći broj stranaca iz Srbije radi "na daljinu", za firme u drugim zemljama.

On je za RTS rekao da je ideja da Srbija bude prva zemlja u Evropi koja će uvesti mogućnost da oni koji rade za strane firme, a nisu državljani Srbije, rade i dalje svoj posao, a da žive u Srbiji.

“Od toga bi imali korist i oni, ali i naša zemlja. Nešto slično razmišlja i Estonija da uvede, ali bih ja voleo da Srbija tu bude prva”, naveo je ministar.

Novi propisi, kako je dodao, trebalo bi da budu u primeni od 1. januara iduće godine.

Objasnio je da svi koji budu želeli da žive u Srbiji, a rade za firme koje su u inostranstvu, treba da dokažu da imaju veću bruto platu, iznad 3.500 evra, da su zaposleni u stranim kompanijama, da nemaju boravište u Srbiji, da su stranci kako bi dobili boravište i radnu dozvolu na godinu dana u Srbiji.

“Tako će moći da rade i troše novac ovde u Srbiji koja je mnogo povoljnija u odnosu na druge zemlje. Naša zemlja je sigurna, rasizam ne postoji, a imamo veoma dobar društveni život”, rekao je Đorđević i istakao da ti stranci na taj način mogu da prihoduju Srbiji, ali plaćajući PDV.

Ministar je naveo primer indonežanskog Balija, gde među četiri miliona ostrvljana radi 50.000 stranaca od kojih ostrvo ima 65 miliona evra prihoda mesečno, odnosno 780 miliona evra godišnje od PDV-a.

“Mislim da mi možemo da budemo vrlo slični njima. Prognoze su takve da će do 2035. oko milijardu ljudi raditi na daljinu. Promocijama naše zemlje i turizma verujem da ćemo privući strane državljane da rade i žive kod nas, i tako doprinesu prihodu Srbije”, rekao je on.

I Hvrtska bi uskoro trebala donijeti sličnu blažu regulativnu, o čemu smo nedavno opširnije pisali u OVOJ KOLUMNI.

Tagovi: digitalni nomadi, online posalovi, Zoran Đorđević, Zakon o strancima, Vlada Srbije
PROČITAJ I OVO
Nizozemska vlada investira 2,5 milijarde eura kako bi zadržala ASML
POTEZI
Nizozemska vlada investira 2,5 milijarde eura kako bi zadržala ASML
EINDHOVEN - Nizozemska vlada objavila je u četvrtak da planira uložiti 2,5 milijarde eura u regiju Eindhoven u sklopu plana koji bi trebao odvratiti proizvođača opreme za proizvodnju čipova ASML od selidbe u inozemstvo.
Amazon potrošio 2,75 milijardi dolara na AI startup Anthropic
INVESTICIJE
Amazon potrošio 2,75 milijardi dolara na AI startup Anthropic
SEATTLE - Amazon je objavio da će potrošiti dodatnih 2,75 milijardi dolara podupirući Anthropic, startup sa sjedištem u San Franciscu koji se smatra predvodnikom u generativnoj umjetnoj inteligenciji. Njegov temeljni model i chatbot Claude natječu se s OpenAI-jem i ChatGPT-om.
Sigurnosni proizvod ReversingLabsa u SAD-u nagrađen zlatnim Globee odličjem
NAGRADE
Sigurnosni proizvod ReversingLabsa u SAD-u nagrađen zlatnim Globee odličjem
ZAGREB – Spectra Assure, sigurnosni proizvod IT kompanije ReversingLabs koji pogoni umjetna inteligencija, prošlog je tjedna u SAD-u nagrađen zlatnim Globee odličjem u kategoriji sigurnosti lanca nabave softvera.
Rezultati podigli dionice Microna do rekorda
SKOK
Rezultati podigli dionice Microna do rekorda
ANALIZA - Američki proizvođač memorijskih čipova, Micron Technology, dosegao je rekord svih vremena prošlog tjedna, nakon objave kvartalnih rezultata i objave iznenađujuće visokih očekivanih prihoda temeljenih na procvatu umjetne inteligencije (AI).
Huawei i dalje vodeći po broju prijavljenih patenata u Europi
NA VRHU
Huawei i dalje vodeći po broju prijavljenih patenata u Europi
ZAGREB – Huawei je u 2023. godini podnio zahtjev za čak 5071 patent i tako zadržao svoju poziciju najvećeg podnositelja prijava. Slijede ga Samsung, LG, Qualcomm i Ericsson.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE