GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kineski hakerski kod prekopiran od američke sigurnosne agencije NSA

Kineski hakerski kod prekopiran od američke sigurnosne agencije NSA
KOD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2021 / 16:07
Autor: SEEbiz / H

PEKING - Kineski špijuni koristili su kod za svoje 'hakerske' operacije koji je prva razvila američka Nacionalna agencija za sigurnost (NSA), objavili su u ponedjeljak izraelski stručnjaci.

Primjer je to, piše Reuters, kako se zloćudni softveri koje razvijaju vlade mogu svojim stvoriteljima vratiti kao bumerang.

Tvrtka Check Point Software Technologies, sa sjedištem u Tel Avivu, objavila je izvješće u kojem navodi da su neke karakteristike u kineskom zloćudnom softveru "Jian" tako slične 'hakerskom' programu NSA, o kojem je vijest "procurila" 2017., da je jedino objašnjenje da su ukradene.

Prema Checkpointu, čini se da je Jian osmišljen 2014., najmanje dvije godine prije tajnovite hakerske skupine Shadow Brokers.

Shadow Brokers je 2017. objavio NSA-in alat za iskorištavanje sigurnosnog propusta u Windowsima i tako omogućila napad ucjenjivačkim softverom - ransomware WannaCry - koji je na kraju zarazio gotovo 300.000 računala u više od 150 zemalja.

Yaniv Balmas, voditelj istraživanja u izraelskoj tvrtki, nazvao je Jian "nekom vrstom imitatora, kineskom replikom".

NSA je odbio komentirati izvješće, a isto je učinilo kinesko veleposlanstvo u Washingtonu.

Osoba upoznata s tim problemom je kazala da je tvrtka Lockheed Martin Corp otkrila grešku u svom sustavu koje je 2017. iskoristio Jian. Taj je grešku Lockheed otkrio na mreži neidentificirane treće strane.

Tvrtka je u priopćenju objavila da "rutinski procjenjuje softver i tehnologije treće strane kako bi identificirala ranjive točke".

Zemlje diljem svijeta razvijaju zloćudne programe kako bi provalili u uređaje suparnika i iskoristile greške u softverima koji upravljaju tim uređajima.

Nije jasno na koji se način Jian koristio, no u dokumentu koji je 2017. objavio Microsoft, navodi se da je povezan s kineskim subjektom "Zirconium" koji je prošle godine optužen da je ciljao udruge i osobe povezane a američkim izborima, uključujući ljude povezane s kampanjom predsjednika Joea Bidena.

Tagovi: kineski hakeri, Lockheed Martin, Check Point Software Technologies, Nacionalna agencija za sigurnost
PROČITAJ I OVO
ByteDance utrošio 7 milijuna dolara za lobiranje i oglase u borbi protiv zabrane TikToka u SAD-u
ENORMNO
ByteDance utrošio 7 milijuna dolara za lobiranje i oglase u borbi protiv zabrane TikToka u SAD-u
WASHINGTON - TikTok i njegova matična tvrtka ByteDance sa sjedištem u Kini zajedno su ove godine potrošili preko 7 milijuna dolara kako bi pokušali zaustaviti Kongres u donošenju zakona koji bi mogli zabraniti aplikaciju društvenih medija u Sjedinjenim Državama.
Spotify ugodno iznenadio rezultatima, dionice rastu
DOBRE BROJKE
Spotify ugodno iznenadio rezultatima, dionice rastu
NEW YORK - Spotify Technology (SPOT) objavio je u utorak fiskalnu zaradu u prvom tromjesečju koja je nadmašila očekivanja analitičara. Audio gigant je također ostvario profit jer nastavlja provoditi svoju nedavnu strategiju "učinkovitosti".
Oštar pad prodaje iPhonea u Kini
POTONUĆE
Oštar pad prodaje iPhonea u Kini
PEKING - Appleova prodaja iPhonea oštro je pala u Kini u prvom tromjesečju ove godine, a tvrtka je osjetila jaku konkurenciju domaće marke Huawei, prema novom izvješću tvrtke za istraživanje tržišta Counterpoint Research.
Apple blizu dogovora s FIFA-om oko TV prava
DOGOVOR
Apple blizu dogovora s FIFA-om oko TV prava
NEW YORK - Globalno upravno tijelo nogometa FIFA blizu je dogovora s Appleom da toj tehnološkoj kompaniji da svjetska televizijska prava za novi, jednomjesečni klupski turnir, izvijestio je u ponedjeljak New York Times.
Alphabet ima toliko gotovine da bi mogao početi isplaćivati dividende
DIVIDENDA
Alphabet ima toliko gotovine da bi mogao početi isplaćivati dividende
NEW YORK - Alphabet Inc. donosi toliko novca da rastu nade da će naučiti nešto iz prmjera Meta Platformsa i početi isplaćivati dividendu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE