GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Samsung i Stanford razvili prvi OLED panel gustoće 10.000 piksela po inču

Samsung i Stanford razvili prvi OLED panel gustoće 10.000 piksela po inču
EKRANI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.10.2020 / 08:00
Autor: SEEbiz / Bug.hr
ZAGREB - Istraživači materijala s američkog sveučilišta Stanford i Samsungov institut za naprednu tehnologiju (SAIT) zajedničkim su snagama razvili prvi OLED zaslon na svijetu koji se odlikuje rezolucijom višom od 10.000 piksela po inču.

Zaslon je načinjen u tehnologiji organskih LE-dioda kao i postojeća OLED rješenja, no umjesto nekoliko stotina piskela po inču njegova inovativna "metapovršina" omogućava mu višestruko veću gustoću piksela koji prikazuju sliku.

Ključni dio ovog newOLED zaslona je reflektivna "optička metapovršina" smještena iza zaslona, izrađena posebnim nanotehnološkim postupkom i oblika je takvoga da stvara nanošupljine i nanostupiće koji reflektiraju svjetlost dobivenu od OLED panela. Ova površina načinjena je tako da iskorištava način kretanja svjetlosti na nanoskali, gdje ona "teče oko predmeta poput vode", kažu znanstvenici.

Posebnom konfiguracijom te površine dobiva se zrcalo koje stvara rezonancu za svaku pojedinu boju (crvenu, zelenu i plavu), čime se dobivaju daleko manji subpikseli nego kod klasičnih OLED zaslona. Ova reflektivna površina osigurava i da porastom rezolucije ne padaju svjetlina i kontrast takvih ekrana.

Za sada je ovakav newOLED zaslon kreiran u laboratoriju i služi kao dokaz koncepta, ali stručnjaci iz Samsunga i Stanforda kažu da se tehnologija proizvodnje može primijeniti i u serijskoj proizvodnji većih zaslona. Osnovnu primjenu ovakvih rješenja iznimno visoke rezolucije vide u naglavnicima i naočalama za virtualnu i proširenu stvarnost, odnosno u ekranima koji se nalaze na samo nekoliko centimetara od očiju i u kojima su visoke rezolucije najpotrebnije za dobivanje realističnog prikaza. Samsung navodno već radi na tome, a kao teorijska granica gustoće nameće se ona od čak 20.000 piskela po inču.

Zanimljivo je da je do suradnje Samsungovih stručnjaka sa znanstvenicima sa Stanforda došlo tako što su udružili snage na izradi ultratankih elektroda za solarne panele. Nakon što su vidjeli da im je ideja zrcala s "metapovršinom" uspjela, primijenili su je i na OLED panele, te tako možda stvorili sasvim novu generaciju zaslona.

Tagovi: Samsung, Stanford , OLED panel, newOLED
PROČITAJ I OVO
Nokia u prvom kvartalu s većom dobiti, ali padom prihoda
RAST
Nokia u prvom kvartalu s većom dobiti, ali padom prihoda
HELSINKI - Finski proizvođač telekomunikacijske opreme Nokia u prvom je ovogodišnjem kvartalu zahvaljujući mjerama štednje zabilježio rast neto dobiti od 52 posto na 438 milijuna eura.
Pretraživanje pojma bitcoin halving na Googleu na najvišoj razini u povijesti
INTERES
Pretraživanje pojma bitcoin halving na Googleu na najvišoj razini u povijesti
NEW YORK - Uzbuđenje oko nadolazećeg prepolovljenja bitcoina ("halving") dovelo je do kontinuiranog porasta pretraživanja tog pojma na Googleu.
TSMC nadmašio očekivanja prihoda i dobiti u prvom kvartalu
BOLJE OD OČEKIVANJA
TSMC nadmašio očekivanja prihoda i dobiti u prvom kvartalu
TAIPEI - Taiwan Semiconductor Manufacturing Company u četvrtak je nadmašio očekivanja prihoda i dobiti u prvom tromjesečju, zahvaljujući stalnoj snažnoj potražnji za naprednim čipovima, posebno onima koji se koriste u aplikacijama umjetne inteligencije.
ASML: Dobit iznad očekivanja, prodaja podbacila
REZULTATI
ASML: Dobit iznad očekivanja, prodaja podbacila
AMSTERDAM - ASML je u ponedjeljak priopćio da je dobit u prvom tromjesečju nadmašila očekivanja, dok je prodaja iznevjerila predviđanja, a kompanija ostaje pri svojim izgledima za cijelu godinu.
Cook poručio da Apple želi proizvodnju u Indoneziji
PORUKE
Cook poručio da Apple želi proizvodnju u Indoneziji
JAKARTA - Glavni izvršni direktor Applea Tim Cook rekao je da tvrtka "gleda" na proizvodnju u Indoneziji na sastanku s indonezijskim predsjednikom Jokom Widodom u srijedu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE