GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Xiaomi među najteže pogođenim kompanijama zabranom američkog softvera za čipove

Xiaomi među najteže pogođenim kompanijama zabranom američkog softvera za čipove
POSLJEDICE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.06.2025 / 08:30
Autor: SEEbiz / Financial Times
PEKING - Kineske tehnološke tvrtke koje dizajniraju vlastite napredne čipove za proizvodnju u Tajvanu bit će najteže pogođene novim američkim ograničenjima softverskih alata.

Proizvođač pametnih telefona Xiaomi prvi je na redu za pogođenje, prema izvorima upoznatima s tim pitanjem, nakon što je američka direktiva prošlog mjeseca naložila grupama za automatizaciju elektroničkog dizajna (EDA) da prestanu isporučivati svoju tehnologiju Kini.

Xiaomi je u svibnju predstavio revolucionarni mobilni procesor vlastitog dizajna. Njegov čip je na vrhunskom 3-nanometarskom čvoru minijaturizacije i proizvodi se u Tajvanu s kombinacijom licenci i alata od sada ograničenih američkih EDA tvrtki.

Treći najveći svjetski proizvođač pametnih telefona godinama je razvijao svoj vlastiti silicij, koji proizvodi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Predsjednik Xiaomija, Lei Jun, rekao je na događaju predstavljanja da će se njegov novi XRING O1 čip koristiti u najnovijim pametnim telefonima grupe.

Iako će takvi čipovi u početku činiti samo mali dio prodaje mobilnih uređaja, on predviđa njihovu upotrebu za sve buduće vrhunske pametne telefone i tablete, prema ljudima upoznatim s planovima tvrtke.

Druge kineske tvrtke koje također koriste američke EDA alate i TSMC-ovu ugovornu proizvodnju za svoje vlastite čipove uključuju najvećeg svjetskog proizvođača računala Lenovo i stručnjaka za rudarenje bitcoina Bitmain, prema riječima insajdera iz industrije.

Xiaomi, Lenovo i Bitmain nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Potpuni detalji zabrane tek trebaju biti objavljeni, ali malo je vjerojatno da će dovesti do opoziva postojećih licenci. Umjesto toga, kineskim tvrtkama bi bila uskraćena buduća ažuriranja i tehnička podrška ključna za nastavak proizvodnje njihovih čipova u tajvanskim tvornicama koje koriste najnovije američke sustave, prema istim ljudima.

TSMC-u je, u biti, američkim ograničenjima zabranjena proizvodnja naprednih AI čipova za kineske tvrtke, ali kategorije pametnih telefona i tableta te drugi manje napredni procesori uglavnom su izuzeti.

Velike tehnološke grupe u Kini, poput Alibabe i Baidua, također su dizajnirale vlastite čipove, ali utjecaj zabrane EDA-e na njih trenutno nije jasan.

Najnoviji potez Zavoda za industriju i sigurnost, ogranka američkog ministarstva trgovine koji nadzire kontrolu izvoza, proširuje ograničenja industrije čipova na dizajn softvera i predstavlja daljnje pooštravanje kako bi se ograničila sposobnost Kine da razvija napredne tehnologije.

Međutim, neki promatrači industrije tvrde da su ograničenja možda došla prekasno, jer su kineski proizvođači EDA-e, predvođeni Empyrean Technology, već razvili konkurentski ekosustav softvera koji sve više koriste kineski proizvođači čipova.

Huawei, kineska tehnološka grupa koja je pod američkim sankcijama od 2019. godine, uložila je velika sredstva u razvoj vlastitih EDA alata u svom radu na razvoju čipova, kao i u podršku lokalnim dobavljačima poput Empyreana u izgradnji alternativa.

Iako oni još nisu toliko zreli kao proizvodi američkih dobavljača EDA-e Synopsys ili Cadence, oni su "upotrebljivi", posebno za proizvodnju čipova na 7nm i više, kažu stručnjaci iz industrije.

Nova zabrana znači da Empyrean može očekivati veću potražnju za softverskim alatima koji pokrivaju cijeli proces dizajna sklopova, uključujući uređivanje, simulaciju i optimizaciju. Primarius Technologies je još jedan kineski EDA dobavljač, dok se Semitronix specijalizirao za električna ispitivanja kako bi se poboljšao prinos proizvodnje. Cijene dionica sva tri skočile su nakon što je Financial Times izvijestio o novim ograničenjima.

U međuvremenu, kineski startupovi koriste lokalizirane verzije hakiranog američkog EDA softvera.

„Lako je hakirati sustav kako biste dobili potrebnu podršku i temeljni algoritam za izgradnju inovacija na vrhu toga“, rekao je jedan analitičar poluvodiča, koji je želio ostati anoniman.

„To je razlog zašto su Synopsys i Cadence zabilježili slabiju potražnju u Kini od rasta kapaciteta. Mnogi kupci ga koriste bez plaćanja“, dodao je.

Očekuje se da će najnovija američka ograničenja potaknuti više kineskih tvrtki na korištenje hakiranog softvera, kao i na prelazak na lokalne dobavljače za EDA i proizvodnju čipova.

„Vrlo je

Tagovi: #xiaomi, #čipovi, #tsmc, #lenovo, #dizajn čipova, #alibaba, #baidu, #huawei
PROČITAJ I OVO
Američki Zastupnički dom zabranio zaposlenicima da koriste WhatsApp
ZABRANE
Američki Zastupnički dom zabranio zaposlenicima da koriste WhatsApp
WASHINGTON - Meta se protivi zabrani WhatsAppa na vladinim uređajima.
Šef Revoluta očekuje isplatu od nevjerojatnih 150 milijardi dolara
ENORMNO
Šef Revoluta očekuje isplatu od nevjerojatnih 150 milijardi dolara
LONDON - Izvršni direktor Revoluta, Nik Storonsky, očekuje višemilijardnu zaradu ako podigne procjenu fintecha na oko 150 milijardi dolara, u okviru dugogodišnjeg paketa plaća u stilu Elona Muska.
Microsoft već otpušta zbog umjetne inteligencije
REZOVI
Microsoft već otpušta zbog umjetne inteligencije
REDMOND - Izvršni direktor Amazona (AMZN) Andy Jassy rekao je da će tvrtka u nadolazećim godinama smanjiti broj zaposlenih, a Microsoft (MSFT) navodno planira tisuće otkaza, baš kao što dvije tvrtke ulažu milijarde u napore vezane uz umjetnu inteligenciju.
Šef SoftBanka želi kompleks AI i robotike u Arizoni vrijedan bilijun dolara
MEGA INVESTICIJA
Šef SoftBanka želi kompleks AI i robotike u Arizoni vrijedan bilijun dolara
PHOENIX - Osnivač SoftBanka, Masayoshi Son, promovira ideju o ogromnom kompleksu umjetne inteligencije i robotike vrijednom bilijun dolara u američkoj saveznoj državi Arizoni, koji bi mogao uključivati uspostavu zone slobodne trgovine i sudjelovanje najvećeg svjetskog proizvođača čipova, TSMC-a.
Čudo koje to nije: AI avatari u Kini dokazali da su bolji influenceri
NOVO VRIJEME
Čudo koje to nije: AI avatari u Kini dokazali da su bolji influenceri
PEKING — Avatari generirani umjetnom inteligencijom sada mogu prodati više od stvarnih ljudi, prema suradnji kineske tehnološke tvrtke Baidu i popularnog livestreamera.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE