GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Dabro: Mnoštvo je izazova u poljoprivredi, posebno u mljekarstvu

Dabro: Mnoštvo je izazova u poljoprivredi, posebno u mljekarstvu
MINISTAR
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.06.2024 / 08:36
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Ministar poljoprivrede Josip Dabro kao prioritete svog rada ističe administrativno rasterećenje poljoprivrednika i postizanje samodostatnosti u proizvodnji hrane, a za preseljenje ministarstva u Osijek kaže da bi to unatoč želji, bilo logistički i kadrovski teško realizirati u kratkom roku.

Upitan koji su mu prvi koraci i prioriteti, Hini je odgovorio da će se prvenstveno usmjeriti na administrativno rasterećenje poljoprivrednika u okvirima uredbi EU-a.

To će biti jedna od prvih tema kojima ću se posvetiti, rekao je Dabro za Hinu, u povodu preuzimanja poljoprivrednog vladinog resora.

Najavio je da će u tjednima koji slijede razgovarati s predstavnicima poljoprivrednika, "biti na terenu te osluškivati njihove potrebe i sukladno tome djelovati".

- Poduzet ću prve korake za dobrobit sela, u najkraćem mogućem roku. Zbog poljoprivrednika sam tu, o njihovim potrebama će ovisiti moji prvi koraci, a neki su već započeti, rekao je.

Kaže da će učiniti sve kako bi se preokrenuli negativni trendovi u djelatnostima s padom proizvodnje.

U planu su, kako je naveo, izmjene Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) kojima se olakšava korisnicima korištenje sredstava fondova, a razgovarat će se i o novim mjerama koje će doprinijeti rastu poljoprivredne proizvodnje.

- Cilj je podizanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača modernizacijom opreme, uvođenjem novih tehnologija i korištenjem obnovljivih izvora energije, odgovorio je ministar na upit Hine.

Rekao je i kako će se sastati s predstavnicima najosjetljivijih sektora, "jer oni najbolje znaju probleme s kojima se suočavaju".

- Mnoštvo je izazova u poljoprivredi, posebno u mljekarstvu, rekao je Dabro navodeći kako će u tome pomoći provedba Programa razvoja sektora mljekarstva u Republici Hrvatskoj do 2030. godine i Akcijski plan za prve dvije godine provedbe tog programa, kojim su u razdoblju 2024. 2025. za sektor mljekarstva predviđena ulaganja od 141,7 milijuna eura.

- Kontinuirano ćemo pratiti i analizirati provedbu te po potrebi modificirati program i akcijski plan, rekao je.

Na pitanje kako postići samodostatnost u proizvodnji, ono je što je Domovinski pokret isticao u svom programu kao jedan od ciljeva, Dabro je odgovorio kako je samodostatnost u proizvodnji hrane prioritet.

- U pojedinim kategorijama Hrvatska je već samodostatna, no moramo raditi na podizanju samodostatnosti u važnim sektorima, poput voća, povrća, i mlijeka. Na putu do tog cilja na raspolaganju su nam državni programi pomoći koje planiramo te sredstva Strateškog plana do 2027. u iznosu od gotovo 3,8 milijarde eura. Niz je mjera o kojima ćemo raspravljati i u dijalogu s predstavnicima sektora naći najbolji put kojim ćemo podići razinu samodostatnosti u ključnim kategorijama, na dobrobit hrvatskih poljoprivrednika, ali i potrošača koji zaslužuju dostupnost domaće hrane, kazao je.

Vezano uz premještanje Ministarstva poljoprivrede u Osijek, što je najavljivano tijekom predizborne kampanje, Dabro je rekao kako je njegova želja da Ministarstvo bude u Slavoniji, no jedno su želje, a drugo mogućnosti.

- Moja želja jest da Ministarstvo poljoprivrede bude u Slavoniji, što smatram logičnim, no jedno su želje, a drugo mogućnosti. Ministarstvo poljoprivrede ima velik broj zaposlenih u Zagrebu pa bi logistički i kadrovski to bilo vrlo teško realizirati u kratkom roku, kazao je ministar napominjući kako mora misliti na one koji žive u Zagrebu i rade u sadašnjem sjedištu ministarstva.

- U svakom slučaju, kako sam i najavio, najmanje jednom tjedno ću biti u Osijeku i na raspolaganju našim poljoprivrednicima, a važno je naglasiti kako se sjedište Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) nalazi upravo u Osijeku, rekao je.

Kazao je i kako su pojedine uprave u ministarstvu kadrovski deficitarne te najavljuje natječaje za nepopunjena radna mjesta.

Tagovi: #dabro, #mljekarstvo, #poljoprivreda, #hrana, #samodostatnost
PROČITAJ I OVO
Azijski bogataši premještaju kapital iz Dubaija u Singapur i Hong Kong
BIJEG
Azijski bogataši premještaju kapital iz Dubaija u Singapur i Hong Kong
DUBAI - Nedugo nakon prvih iranskih raketnih i bespilotnih napada na Dubai prošlog tjedna, dvojica tamošnjih indijskih poduzetnika pokušala su prebaciti po više od 100.000 dolara sa svojih lokalnih bankovnih računa u Singapur kako bi se osigurali od rizika.
Azijska tržišta: Mješovita izvedba indeksa, energetika u fokusu
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Mješovita izvedba indeksa, energetika u fokusu
TOKIO - Azijsko-pacifička tržišta bila su mješovita u petak, nakon što je Wall Street pao preko noći, jer sukob s Iranom ugrožava globalnu opskrbu energijom.
Wall Street: Indeksi pali, nafta raste
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Indeksi pali, nafta raste
NEW YORK - Dionice su u četvrtak nastavile padati nakon jednodnevnog predaha, jer se zabrinutost zbog rata s Iranom ponovno rasplamsala, a cijena američke sirove nafte premašila je 80 dolara po barelu.
Zagrebačka burza: CROBEX ponovno iznad 3.900 bodova, u fokusu dionice Končara i AD Plastika
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: CROBEX ponovno iznad 3.900 bodova, u fokusu dionice Končara i AD Plastika
ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi u četvrtak su Crobexi porasli drugi dan za redom, uz pad prometa u odnosu na prethodni trgovinski dan, a u fokusu investitora su dionice Končar grupe i AD Plastika.
Iran pojasnio kome je točno zabranjen prolazak Hormuzom
POJAŠNJENJE
Iran pojasnio kome je točno zabranjen prolazak Hormuzom
TEHERAN - Iranska Revolucionarna garda objavila je da je Hormuški tjesnac, jedan od najvažnijih svjetskih pomorskih prolaza, zatvoren za brodove Sjedinjenih Američkih Država, Izraela, europskih zemalja i drugih zapadnih saveznika.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE