Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, nije zabilježio promjene u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosio je 97,896 bodova. Tečaj eura blago je, pak, oslabio prema dolaru, na 1,1025 dolara.
Kineski juan na inozemnim je tržištima blago ojačao, na 6,9801 juana za dolar. U četvrtak je zabilježio najnižu cijenu u mjesec dana, kada je za dolar trebalo izdvojiti 7,0038 juana, zbog straha od posljedica koronavirusa na posustalo kinesko gospodarstvo. U Kini se broj umrlih od koronavirusa popeo na 213, a broj zaraženih dosegnuo 9.692, nasuprot njih 7.711 samo dan ranije. Virus se proširio na 18 zemalja. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u četvrtak je proglasila globalno izvanredno stanje zbog koronavirusa, no nisu preporučili ograničenja putovanja, a iskazali su povjerenje u pogledu mjera koje kineske vlasti poduzimaju u odgovoru na epidemiju koronavirusa.
Donekle umirujuće poruke iz WHO-a bile su dovoljne da investitori prikoče u kupnji valuta-utočišta. Tako su japanski jen i švicarski franak blago oslabili, što pokazuje da među investitorima u petak vlada nešto bolje raspoloženje, primjećuje Reuters. Na većem gubitku, oko 0,4 posto, bile su pak australska i novozelandska valuta jer je zabrinutost u vezi posljedica toga virusa na kinesko gospodarstvo prevladala. Tako je australski dolar nakratko zabilježio najnižu cijenu prema američkom u četiri mjeseca, a novozelandski u dva mjeseca. Samo u ovom su tjednu te dvije valute oslabile po 1,5 posto, dok je australski dolar u siječnju oslabio više od četiri posto. Funta je ojačala u četvrtak nakon što je britanska središnja banka Bank of England potvrdila postojeće ključne kamatne stope, navodeći relativno bolje gospodarske izglede. Prema posljednjim podacima, njome se u petak trgovalo po 1,3136 dolara, što znači da je u plusu 0,3 posto u odnosu na prethodno zatvaranje. Prema euru joj je cijena porasla za 0,4 posto, na 83,90 penija za euro.
|