Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, porastao je u takvom ozračju za 0,26 posto u odnosu na zatvaranje u petak, dosegnuvši 97,64 boda.
Euro je oslabio prema dolaru 0,2 posto u odnosu na zatvaranje u petak i njime se trgovalo po 1,1073 dolara. Funta je oslabila u jednom trenutku čak 0,6 posto prema dolaru, na 1,3126 dolara, nakon najnovijih oštrih izjava premijera Borisa Johnsona u vezi pregovora s Europskom unijom.
Cijena jena, valute-utočišta, pala je za 0,2 posto prema dolaru, na 108,52 jena za dolar, skliznuvši u odnosu na najviše razine u tri tjedna od 108,305 jena za dolar, koliko mu je cijena nakratko dosegnula u trgovanju u petak. I švicarski franak u takvim je okolnostima oslabio prema dolaru.
Nadalje, pod prodajnim pritiskom ostaje kineska valuta kojoj se cijena na inozemnim tržištima zadržala na najnižim razinama od sredine prosinca, na oko 7,0230 juana za dolar. Na domaćem tržištu oslabila je jedan posto u odnosu na razine prije kineskih novogodišnjih praznika, na 7,0268 juana za dolar.
Kineske vlasti poduzele su brojne mjere radi podrške gospodarstvu pogođenom trgovinskim ograničenjima i obustavom poslovanja kompanija zbog epidemije koronavirusa, uključujući smanjenje ključnih kamatnih stopa.
Na kineskim tržištima danas su zabilježeni naglašeniji prodajni pritisci zbog toga što je prvi radni dan nakon produljenih kineskih novogodišnjih praznika zbog epidemije koronavirusa. To je rezultat prodajnih pritisaka nagomilanih tijekom praznika i nije posljedica novih strahova investitora, pojasnili su analitičari.
"Kineska tržišta samo hvataju korak s prošlotjednim kretanjima obilježenim zazorom od rizika", rekao je Adam Cole, valutni analitičar u RBC Capital Marketsu.
Za nove smjernice u vezi zdravlja američkog gospodarstva investitori će krajem tjedna pratiti najnovije podatke o novim radnim mjestima, podsjeća Reuters.