GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Europa, nova vruća točka uvoza oružja u svijetu

Europa, nova vruća točka uvoza oružja u svijetu
ŽALOSAN TREND
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.03.2022 / 07:42
Autor: SEEbiz / H
STOCKHOLM - Europa je zabilježila najveći rast uvoza oružja u zadnjih pet godina i taj će se trend snažno ubrzavati s obzirom na informacije o ponovnom naoružavanju zbog nove ruske prijetnje, pokazuje izvješće objavljeno u ponedjeljak.

U razdoblju 2017.-2021. svjetska trgovina oružjem pala je za 4,6 posto u odnosu na prethodnih pet godina, ali je na europskom kontinentu porasla za 19 posto, pokazuje izvješće Međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI) u Stockholmu, u Švedskoj.

"Europa je ponovo vruća točka", ističe Siemon Wezeman, jedan od autora tog godišnjeg izvješća koje se objavljuje u zadnjih više od trideset godina.

"Treba nam puno novog oružja, a dobar dio će doći iz uvoza", uglavnom međueuropskog i američkog, rekao je istraživač u razgovoru za AFP.

Njemačka je već najavila planove za velika ulaganja na polju obrane.

Zbog porasta napetosti s Rusijom nakon 2014., udio Europe u svjetskoj trgovini porastao je s 10 na 13 posto u zadnjih pet godina i taj će se udio "znatno" povećavati, ocijenio je Wezeman.

Premda je teško utvrditi točne brojčane podatke zbog netransparentnosti mnogih ugovora, vrijednost svjetske trgovine oružjem penje se na 100 milijarda dolara na godišnjoj razini, misle stručnjaci.

Kako navodi SIPRI, područje Azije i Oceanije i dalje je glavna zona uvoza u zadnjih pet godina, sa 43 posto udjela u svjetskoj trgovini oružjem i sa šest najvećih uvoznika (Indija, Australija, Kina, Južna Koreja, Pakistan i Japan).

Trgovina oružjem u najgušće naseljenom dijelu svijeta ipak je u 5-postotnom padu u zadnjih pet godina.

Na Bliskom istoku, drugom po veličini tržištu s 32-postotnim udjelom u svjetskoj trgovini, zabilježen je slabiji rast (+3 posto), a temeljio se uglavnom na ulaganjima Katara zbog napetosti sa susjednim zemljama u Perzijskom zaljevu.

Udio Amerika i Afrike zabilježio je znatan pad oko 6 posto na pojedinom kontinentu.

Među pet najvećih izvoznika oružja u svijetu, Sjedinjene Države - daleko najveći izvoznik - i Francuska, na trećem mjestu, imale su velik rast u zadnjih pet godina, s 32 na 39 posto, odnosno sa 6 na 11 posto.

Rusija je zadržala drugo mjesto među izvoznicima, ali je njezin udio pao za 19 posto u promatranom razdoblju i takav pad bi se mogao nastaviti zbog utjecaja sankcija i sve veće izoliranosti Moskve, zaključuje SIPRI.

Tagovi: trgovina oružjem, rat u Ukrajini, SIPRI
PROČITAJ I OVO
Na tržištu BiH opasni toksini pronađeni u brašnu porijeklom iz Litve
BRAŠNO
Na tržištu BiH opasni toksini pronađeni u brašnu porijeklom iz Litve
SARAJEVO - Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da je na tržište Bosne i Hercegovine isporučeno raženo brašno u kojemu je utvrđeno prekoračenje maksimalno dopuštene količine ohratoksina A.
Bitcoin mreža dovršila četvrti halving. Što slijedi?
HALVING
Bitcoin mreža dovršila četvrti halving. Što slijedi?
NEW YORK - Samo prepolovljenje ne bi trebalo kratkoročno utjecati na cijenu bitcoina, ali mnogi ulagači očekuju velike dobitke u nadolazećim mjesecima.
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq pali šesti uzastopni dan
NEGATIVNI NIZ
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq pali šesti uzastopni dan
NEW YORK - Indeksi S&P 500 i Nasdaq Composite u petak su pali šesti put zaredom, na putu za svoje najduže gubitničke nizove u više od godinu dana.
Zagrebačka burza: Atlantic u fokusu, indeksi različitih smjerova
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Atlantic u fokusu, indeksi različitih smjerova
ZAGREB - Kraj tjedna donio je različite smjerove indeksa Zagrebačke burze uz povećan promet.
Cijene zlata stabilne oko 2.400 dolara
ZLATO
Cijene zlata stabilne oko 2.400 dolara
LONDON - Cijene zlata stabilizirale su se danas nakon što su iranski dužnosnici prigušili strahovanja od eskalacije sukoba s Izraelom, signaliziravši da ne planiraju odgovoriti na sumnjive dronove iranskom zračnom prostoru.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE