GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

FAO: Svjetske cijene hrane pale su u ožujku dvanaesti mjesec zaredom

FAO: Svjetske cijene hrane pale su u ožujku dvanaesti mjesec zaredom
HRANA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.04.2023 / 08:04
Autor: SEEbiz
RIM - Svjetske cijene hrane pale su za 20,5 posto u odnosu na svoj vrhunac prije godinu dana, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).

"Indeks cijena hrane pao je 12. uzastopni mjesec u ožujku i iznosio je u prosjeku 126,9 bodova, što je pad od 2,1 posto u odnosu na prethodni mjesec i 20,5 posto ispod vrhunca iz ožujka 2022., zbog veće ponude, smanjene potražnje za uvozom i širenja Crnomorske inicijative za žito", navodi se u priopćenju.

Indeks cijena žitarica pao je 5,6 posto u odnosu na veljaču, pri čemu su međunarodne cijene pšenice pale za 7,1 posto, pod pritiskom snažnog prinosa u Australiji, poboljšanih uvjeta usjeva u Europskoj uniji, velikih zaliha iz Ruske Federacije i trenutnog izvoza iz Ukrajine.

U priopćenju FAO-a dodaje se da su svjetske cijene kukuruza pale za 4,6 posto, dijelom zbog očekivanja rekordne žetve u Brazilu, dok su cijene riže pale za 3,2 posto.

Indeks cijena biljnog ulja bio je u prosjeku 3 posto niži u odnosu na prethodni mjesec i 47,7 posto ispod razine iz ožujka 2022., jer su visoke svjetske zalihe i smanjena globalna potražnja za uvozom utjecali na kotacije ulja soje, uljane repice i suncokreta. S druge strane, rast cijena palminog ulja posljedica je niže razine proizvodnje u jugoistočnoj Aziji zbog poplava i privremenih ograničenja izvoza koje je uvela Indonezija.

"Povećanje cijene uglavnom je rezultat zabrinutosti oko smanjene globalne dostupnosti šećera u sezoni 2022./23., nakon pada izgleda za proizvodnju u Indiji, Tajlandu i Kini." Međutim, pozitivni izgledi za usjeve šećerne trske u Brazilu ograničili su pritisak na rast svjetskih cijena šećera", rekla je organizacija.

FAO indeks cijena mliječnih proizvoda pao je u ožujku za 0,8 posto, pri čemu su cijene maslaca porasle zbog veće uvozne potražnje, dok su cijene sireva pale zbog većih zaliha kod vodećih izvoznika.

Nasuprot tome, indeks cijena šećera porastao je 1,5 posto od veljače na najvišu razinu od listopada 2016., odražavajući zabrinutost zbog pada proizvodnje u Indiji, Tajlandu i Kini. Pozitivni izgledi za žetvu šećerne trske u Brazilu ograničili su pritisak na rast cijena, kao i pad međunarodnih cijena sirove nafte, što je smanjilo potražnju za etanolom.

FAO indeks cijena mesa blago je porastao, za 0,5 posto. Međunarodne kotacije govedine porasle su pod utjecajem rasta domaćih cijena u Sjedinjenim Državama, dok su cijene svinjetine porasle zbog povećane potražnje u Europi uoči blagdana.

Unatoč izbijanju ptičje gripe u nekoliko velikih zemalja izvoznica, svjetske cijene peradi pale su deveti mjesec zaredom zbog smanjene globalne potražnje za uvozom.

“Iako su cijene pale na globalnoj razini, još uvijek su vrlo visoke i nastavljaju rasti na domaćim tržištima, što predstavlja dodatne izazove za sigurnost hrane. To se posebno odnosi na zemlje u razvoju koje uvoze hranu, gdje je situacija pogoršana deprecijacijom njihovih valuta u odnosu na američki dolar ili euro te sve većim teretom duga”, naglasio je glavni ekonomist FAO-a Maximo Torero.

U Izvješću o ponudi i potražnji žitarica, također objavljenom danas, FAO je povisio svoju prognozu svjetske proizvodnje pšenice u 2023., koja je sada postavljena na 786 milijuna tona, što bi bilo 1,3 posto ispod razine iz 2022. i drugi najveći postignuti rezultat. Gotovo rekordne zasijane površine očekuju se u Aziji, dok sušni uvjeti pogađaju sjevernu Afriku i južnu Europu.

FAO je također povisio svoju prognozu svjetske proizvodnje žitarica za ovu godinu na 2.779 milijuna tona, što je pad od 0,7 posto u odnosu na 2021./22. Očekuje se da će svjetske zalihe žitarica pasti za 0,3 posto s početnih razina na 850 milijuna tona do kraja sezone 2022./2023.

Predviđa se da će svjetska trgovina žitaricama 2022./23. pad za 2,7 posto u odnosu na razinu 2021./22. na 469 milijuna tona.

Pad uglavnom odražava očekivanja smanjenja trgovine krupnim žitaricama, dok se očekuje povećanje globalne trgovine pšenicom.

Predviđa se da će međunarodna trgovina rižom 2023. pasti za 5,2 posto ispod rekordno visoke razine iz 2022.

Tagovi: hrana, cijene hrane, pšenica, brašno, junetina, mlijeko, svježi sir
PROČITAJ I OVO
Iločke zidine otvorene, očekuje se dodatni turistički rast
NOVI SADRŽAJI
Iločke zidine otvorene, očekuje se dodatni turistički rast
ILOK – Puštanjem balona započela je svečanost promocije obnovljene povijesne jezgre Iloka koja će trajati do nedjelje 5. svibnja.
Euro bi se mogao naći u problemima, evo zašto
ANALITIČARI
Euro bi se mogao naći u problemima, evo zašto
FRANKFURT - Izgledi da će Europska središnja banka odstupiti od Federalnih rezervi u pogledu smanjenja kamatnih stopa vjerojatno će biti "posebno negativni" za 20-članu eurozonu, prema jednom ekonomistu.
Azijska tržišta: Hong Kong i Tajvan predvodnici optimizma
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Hong Kong i Tajvan predvodnici optimizma
ŠANGAJ - Dionice u Hong Kongu i Tajvanu predvodile su rast u Aziji u petak dok je Wall Street porastao tijekom noći, uoči ključnih podataka o zapošljavanju u SAD-u.
BlackRock: Suvereni fondovi i mirovinci ulaze u bitcoin ETF-ove
PREDVIĐANJA
BlackRock: Suvereni fondovi i mirovinci ulaze u bitcoin ETF-ove

NEW YORK - Financijske institucije održavaju marljive i istraživačke razgovore, a BlackRock igra ulogu edukatora, rekao je Robert Mitchnick, voditelj tvrtke za digitalnu imovinu.

Zagrebačka burza: Ericsson NT u fokusu, indeksi blago porasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Ericsson NT u fokusu, indeksi blago porasli
ZAGREB - Nakon prvosvibanjskih praznika, indeksi na Zagrebačkoj burzi su blago porasli, uz slabašan promet.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE