Ključna kamatna stopa po kojoj banke preko noći međusobno posuđuju novac u SAD-u trenutno je na razini između 5,25 i 5,50 posto, a očekuje se da će tako ostati iu budućnosti. Podaci će biti objavljeni u srijedu, kada će i Federalne rezerve (Fed) objaviti nove prognoze gospodarskog rasta, inflacije i stope nezaposlenosti u ovoj i idućoj godini.
Izgledi i tiskovna konferencija predsjednika Feda Jeromea Powella dat će analitičarima, financijskim tržištima i ekonomistima naznaku mogućih budućih akcija središnje banke, koja nastavlja s naporima monetarne politike da godišnju inflaciju spusti na 2 posto.
Međutim, godišnja inflacija u SAD-u u kolovozu je ponovno blago porasla. Nakon što je u srpnju porasla na 3,2 posto, inflacija potrošačkih cijena, mjerena CPI indeksom, prošlog je mjeseca ubrzala na 3,7 posto na godišnjoj razini, objavilo je prošli tjedan američko ministarstvo rada. Temeljna inflacija, koja isključuje nestabilne cijene hrane i energije, u međuvremenu je ublažena.
S obzirom da je američko gospodarstvo solidno i da bi inflacija mogla porasti u posljednjem kvartalu, među analitičarima se sve više špekulira da bi FOMC do kraja godine mogao još jednom podići ključnu kamatnu stopu, i to za 0,25 postotnih bodova. Snižavanje kamata tada bi moglo početi tek oko svibnja 2024.
Fed je dosad, u borbi protiv inflacije, jedanaest puta od ožujka 2022. povisio ključnu kamatnu stopu. To je zaustavilo gospodarski rast, ali nije gurnulo gospodarstvo u recesiju, kako su analitičari očekivali. Međutim, zabrinutosti još nisu u potpunosti riješene.
Inflacija je pod kontrolom, iako još nije na ciljanoj vrijednosti, a najnovije povećanje ponajviše je rezultat nestabilnih cijena energenata i benzina koji su poskupjeli tijekom ljeta. Stopa nezaposlenosti i dalje je niska, na 3,8 posto godišnje, a osobna potrošnja solidna.