GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Glavina: Cjenovna konkurentnost najveći je problem hrvatskog turizma

Glavina: Cjenovna konkurentnost najveći je problem hrvatskog turizma
TURIZAM
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.03.2025 / 12:07
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Jedan od najvećih izazova današnjeg turizma s kojim u Hrvatskoj teško izlazimo na kraj cjenovna je konkurentnost. Od početka 2022. godine do rujna prošle godine cijene u turizmu rasle su 50 posto.

Iznimno je to velik skok cijena u poprilično kratkom vremenskom razdoblju, no cijena kao takva ne mora nužno biti problem ako ona prati kvalitetu ponude, rekao je danas na Regionalnom razvojnom forumu ministar turizma i sporta Tonči Glavina.

- Moramo se prezentirati kao povoljni i cjenovno konkurentni, a za to je potreban napor cijelog sektora. Naš turizam satkan je u cijelom nizu mikro i malih poduzetnika te do njih treba doprijeti. Moramo biti konkurentni i ulagati u sutrašnji turizam i sutrašnji turistički promet, a ne samo gledati sadašnjost – izjavio je ministar na konferenciji koja je u fokus ove godine stavila održivi turizam.

Naglasio je ministar da je cjenovna politika iznimno važna za turizam te je potrebno stvoriti organizirani sustav koji će ju pratiti i prilagođavati se.

- Od 1. listopada pa na dalje treba se ići s first-minute ponudama te na taj način prodati dio kapaciteta. Nama to nije problem, mi dobro kotiramo u tom segmentu, no problem se stvori na samoj lokaciji, odnosno u turističkoj destinaciji, gdje se dobiva percepcija skupoće. Od barova, preko restorana do taksija. Svi se moramo uskladiti i to je nešto što se već dogodilo u Europi, ta stagnacija cijena i to se sada događa i kod nas – rekao je Glavina.

Od ukupno 22 milijuna turista koji u jednoj godini dođu u Hrvatsku čak 60 posto dolazi u sezoni, no prošle je godine zabilježen velik rast u predsezoni i postsezoni, na čemu je i potrebno raditi.

- Ne treba nam više gostiju u sredini turističke sezone. Nemamo prostora za rast u glavnom dijelu sezone jer bi hrvatske destinacije došle do prekomjernog turizma. Rast nam je potreban u predsezoni i postsezoni – izjavio je ministar.

Glavina je podsjetio i da je Vlada RH napravila temeljne promjene u segmentu turizma, tog gospodarskog područja koji ne obuhvaća samo jednu djelatnost i jedan sektor, već mnoštvo njih.

- Ne možemo turističke izazove rješavati samo kroz turističku politiku nego i kroz stambenu, poreznu… I sada smo napravili takav sistemski pristup. Izmijenili smo pet zakona, od kojih je samo jedan isključivo vezan za turizam, ali svi imaju za zadatak rješavanje problema u području turizma – rekao je Glavina dodajući da su novi porezi, definiranje statusa domaćina pa i cijela porezna politika sve dio paketa kojim se želi smanjiti visoka sezonalnost, kontrolirati ulaganja u turizam i nekretnine te se želi omogućiti priuštivo stanovanje za hrvatske građane.

- Mi smo do sada bili porezna oaza, no bili smo to i za domaće i za strane građane i investitore. Novi porezi trebali bi smanjiti interes stranaca. Sada radimo cjelovitu reformu i vjerujem da je to jedna od najvećih koje smo do sada proveli. Prelazimo s oporezivanje rada na oporezivanje imovine – izjavio je ministar napominjući da je Hrvatska po prvi puta jasno donijela zakonodavni okvir te da smo jedina država u EU koja je ograničila kratkoročni najam kako bi podigla kvalitetu života domaćeg stanovništva.

Dotaknuo se ministar i strane radne snage u Hrvatskoj rekavši da je na snagu stupio novi Zakon o strancima u kojem je Vlada dodatno pooštrila uvoz radne snage pa sada ako ne zaposlite hrvatskog građana ne možete uvesti ni stranca.

Tagovi: #tonči glavina, #turizam, #cijene inflacija
PROČITAJ I OVO
Dolar oslabio drugi tjedan zaredom
TJEDNI FOREX
Dolar oslabio drugi tjedan zaredom
LONDON - Vrijednost dolara prema košarici valuta pala je i prošloga tjedna, drugoga zaredom, jer se ulagači nadaju smirivanju napetosti između SAD-a i Irana, pa su skloniji rizičnijim investicijama.
Izniman rast korejske burze
SKOK
Izniman rast korejske burze
SEUL - Dok su se njujorški indeksi snažno oporavili od kraja ožujka, rast u Europi bio je prilično spor, a indeks STOXX 600 u tom je razdoblju dobio samo pet posto.
Svjetska tržišta: Novi rekordi na Wall Streetu
TRŽIŠTE KAPITALA
Svjetska tržišta: Novi rekordi na Wall Streetu
LONDON - Svjetska tržišta prošloga su tjedna imala mješovitu sliku. I dok su se na Wall Streetu postavljali novi rekordi, europske su burze pale.
Zagrebačka burza: Nastavak optimistične trgovine, Valamar dobitnik tjedna
TJEDNI PREGLED ZSE
Zagrebačka burza: Nastavak optimistične trgovine, Valamar dobitnik tjedna

ZAGREB - Zagrebačka burza odradila je još jedan pozitivni tjedan, a dionice Končara i dalje su u fokusu investitora.
Globalne cijene hrane porasle treći mjesec zaredom
HRANA
Globalne cijene hrane porasle treći mjesec zaredom
RIM - Svjetske cijene hrane porasle su u travnju treći mjesec zaredom, izvijestio je u petak FAO, upozorivši da poremećaji u opskrbi energijom povezani s krizom u Hormuškom tjesnacu povećavaju troškove proizvodnje i prijevoza hrane.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE