GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Glavina: Računamo na njemačke kamping goste

Glavina: Računamo na njemačke kamping goste
KAMPOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.02.2025 / 08:12
Autor: SEEbiz / Deutsche Welle
ESSEN - Hrvatska je zemlja partner turističkog sajma „Reise+Camping“ u Essenu.

U razgovoru za DW hrvatski ministar turizma Tonči Glavina pojašnjava zašto se njegova zemlja okreće konceptu održivog turizma.

Kamp kao način života

„Njemačko tržište nam je izrazito bitno i važno, skoro 25 % cjelokupnog turističkog prometa nam dolazi iz Njemačke, a ovaj sajam je nama vrlo bitan i važan zato što je u Hrvatskoj kamping strahovito dobro zastupljen, u Hrvatskoj imamo nešto više od 800 kampova", kaže u razgovoru za DW Tonči Glavina, ministar turizma i sporta Republike Hrvatske.

Uoči početka sajma „Reise+Camping", na kojem je Hrvatska zemlja partner, resorni ministar ističe da je skoro 50 posto kamping kapaciteta u Hrvatskoj u kategoriji s četiri ili pet zvjezdica: „Hrvatska je po standardu i po prepoznatljivosti druga najvažnija destinacija za kamping u svijetu."

„Kamp nije samo smještajni kapacitet, to je način života. Radi se o ljudima koji su vezani za prirodu, poštuju prirodu, a na to se onda nadovezuje i naša turistička strategija koja Hrvatsku definira kao održivu turističku destinaciju", pojašnjava Glavina.

Novom turističkom strategijom Hrvatska se fokusira na održivost i kvalitetu života: „To ne znači samo da tako želimo sačuvati prirodu ili kulturnu baštinu, mi tako želimo konkurirati s drugim takmacima na Mediteranu. Teško da mi s Grčkom ili Španjolskom možemo konkurirati cijenom, brojem raspoložive radne snage, ali možemo itekako konkurirati što se tiče kvalitete života lokalnog stanovništva.”

Hrvatski ministar naglašava kako u Hrvatskoj nema prosvjeda protiv turizma kao u Španjolskoj ili Italiji: „Mi se borimo za to da budemo prepoznati kao zemlja koja ima poseban odnos prema održivom razvoju turizma, da Hrvatska bude jedna od predvodnica održivog turizma i da tako budemo konkurentni."

Hrvatska kao trendsetter

Novija istraživanja, kako priča Tonči Glavina, pokazuju da već sad 75 posto putnika itekako gleda kako njihov način putovanja, ali i destinaciju na koju idu utječu na njihov negativan karbonski otisak, razvija se široka svijest o tome:

„A živimo u vremenima velikih klimatskih promjena koje itekako utječu na motive putovanja."

S ministrom Glavinom smo razgovarali i o tome kako bi ekonomska kriza u Njemačkoj mogla utjecati na broj njemačkih gostiju na Jadranu u ljetnoj sezoni, nakon što je prošle godine zabilježeno smanjenje broja njemačkih gostiju za osam posto u odnosu na godinu dana ranije:

"Ali još uvijek smo na brojkama koje su veće od onih koje smo imali prije pandemije koronavirusa!”

Nakon što je Hrvatska ranijih godina bila zemlja partner na velikom turističkom sajmu ITV u Berlinu, Dunavskom salonu i minhenskom sajmu f.re.e, ovaj put je tu ulogu preuzela na sajmu „Reise+Camping" koji se u Essenu održava od 19. do 23. veljače.

Najveći sajam na zapadu Njemačke

Na njemu se prezentira oko 750 izlagača, odnosno turističke destinacije iz 16 zemalja. Radi se o najvećem turističkom sajmu na području zapadne Njemačke, na prostoru na kojem živi više od 20 milijuna ljudi. Fokus sajma je na održivom turizmu, a osim novih trendova u sektoru kamping turizma na sajmu se mogu razgledati i noviteti iz svijeta biciklističke industrije.

Tagovi: #tonči glavina, #turizam, #kampovi, #kampiranje, #njemački turisti
PROČITAJ I OVO
Hrvatski turizam ove godine treba 70.000 sezonskih radnika
SEZONCI
Hrvatski turizam ove godine treba 70.000 sezonskih radnika
ZAGREB - Hrvatskoj će ove godine trebati oko 70 tisuća sezonskih radnika u turizmu. No, poslodavci će samo manji dio pronaći na domaćem tržištu rada. Kako bi osigurali radnike, nude i veće plaće.
Zagrebačka burza: Indeksi se oporavili nakon tri tjedna pada
TJEDNI PREGLED ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi se oporavili nakon tri tjedna pada
ZAGREB - Nakon tri negativna tjedna, na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi prošloga tjedna porasli, prateći oporavak na svjetskim burzama, a pritom su ojačali svi sektorski indeksi, a najviše građevinski.
Bohinj razmišlja o cjelogodišnjem sportskom centru na području Kobla
OPCIJE
Bohinj razmišlja o cjelogodišnjem sportskom centru na području Kobla
BOHINJ - vogodišnji nedostatak snijega u alpskim dolinama još je jednom pokazao koliko je važno da se odredišta koja uvelike ovise o snježnom turizmu prilagode novoj stvarnosti.
Dolar ojačao po prvi put od početka ožujka
TJEDNI FOREX
Dolar ojačao po prvi put od početka ožujka
LONDON - Na globalnim valutnim tržištima tečaj američke valute ostvario je prvi tjedni dobitak od početka mjeseca prema najvažnijim svjetskim valutama, budući da su krajem tjedna investitori poduzeli dobitnosne prodaje eura nakon znatnog rasta njegova tečaja, a uoči stupanja na snagu američkih carina od 2. travnja.
Nafta i zlato rastu
TRŽIŠTA
Nafta i zlato rastu
LONDON - Cijene nafte porasle su drugi tjedan zaredom zbog OPEC-ovih planova da dodatno smanji proizvodne kvote i novih američkih sankcija Iranu (što bi moglo smanjiti ponudu nafte za milijun barela od 159 litara dnevno).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE