GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HUP: Poticati stvarne proizvođače, a onemogućiti lovce na poticaje

HUP: Poticati stvarne proizvođače, a onemogućiti lovce na poticaje
POTICAJI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.06.2025 / 15:00
Autor: SEEbiz
ZAGREB - HUP - Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede predlaže da se visina zakupa državnog zemljišta određuje tako da zakupci koji su stvarni proizvođači zadrže subvencioniranu cijenu zakupa, a ostalima, među kojima su lovci na poticaje, zakupnina bi se povećala tri puta.

Prema prijedlogu koji dolazi iz HUP-a, visina zakupa državnog zemljišta određivala bi se tako da zakupci koji proizvode i prerađuju ili proizvode i predaju robu na preradu unutar određene kilometraže od zemljišta ili pod etiketama kao što su „Hrvatska kvaliteta“, „Izvorno hrvatsko“, „ZOI“, „ZOZP“, „Mlijeko s hrvatskih farmi“, „Proizvodi hrvatskog seljaka“,, „dokazana kvaliteta“ i druge hrvatske oznake - zadržavaju subvencioniranu cijenu zakupa. Svim ostalim zakupcima cijena zakupa povećala bi se tri puta.

Predlažu da se taj model primijeni i na zakupe privatnog zemljišta, uz državnu subvenciju zakupa za one koji prerađuju ili predaju proizvode u skladu s tim kriterijima.

Sa samo 40 milijuna eura moguće je subvencionirati 200 tisuća hektara oranica s 200 eura po hektaru, tvrde poslodavci.

Kažu i da bi prema predloženom modelu na subvencioniranim površinama siva poljoprivreda bila bi gotovo nemoguća, a iznos uložen u subvencije višestruko bi se vratio. Naime, navode u HUP-u, lovcima na poticaje onemogućuje se trenutno pozitivna kalkulacija između cijene državne zemlje i primljenih potpora.

Poslodavci kažu da bi se predloženim modelom obuhvatilo između 400.000 i 500.000 hektara najkvalitetnijeg državnog i privatnog zemljišta i stvorila snažna zemljišna i sirovinska osnova bez koje siguran i ubrzan rast domaće proizvodnje i prerade nije moguć.

Upozoravaju da je unatoč slijevanju stotina milijuna eura iz EU-ova i domaćeg proračuna u domaću poljoprivredu, Hrvatska među vodećim zemljama u Europskoj uniji prema uvozu hrane po stanovniku, dok je istovremeno više stotina tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta neobrađeno.

"Samo u 2024. godini potpore za poljoprivredu iznosile su više od 400 milijuna eura, što ne uključuje subvencije županija, gradova, općina, porezne olakšice ili subvencije za zemljište. U tom kontekstu dolazimo do podatka da je u prošloj godini svaki građanin RH podupirao poljoprivredu s oko 110 eura. Za primjer, to je vrijednost koju svaki građanin potroši na kupovinu jaja u tri godine", kažu poslodavci.

Upozoravaju da je unatoč tome stanje takvo da je Hrvatska danas među vodećim zemljama u Europskoj uniji prema uvozu hrane po stanovniku, dok istovremeno više stotina tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta zjapi neobrađeno.

Značajan dio novca odlazi na administraciju, prekomjerno subvencioniranje neodrživih gospodarstava i tzv. „proizvodnju na papiru“, dok domaća poljoprivreda uglavnom izvozi sirovine, a uvozi gotove prehrambene proizvode s višom dodanom vrijednošću – često proizvedene upravo iz tih izvezenih sirovina, tvrdi HUP.

Još poraznijim HUP smatra što su mnoge od tih sirovina proizvedene na državnom poljoprivrednom zemljištu.

Poslodavci kažu i da nedostatak snažnog domaćeg sektora prerade znači da Hrvatska ne koristi ni približno svoj puni potencijal, a sve to događa se u sjeni sive poljoprivrede. Naime, kako tvrde, stotine tisuća hektara obrađuju se bez ikakvih prijava, fiskalnih računa, sanitarne i veterinarske kontrole te bez plaćanja poreza, dok oni koji rade po pravilima sve teže opstaju.

Ukazuju i na pozitivne primjere tvrtki, OPG-ova i zadruga koje ulažu u modernizaciju, preradu i razvoj proizvoda s visokom dodanom vrijednošću.

Tagovi: #poljoprivreda, #poticaji, #HUP - Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede
PROČITAJ I OVO
Zašto Kina uvozi goleme količine platine?
PLEMENITI METALI
Zašto Kina uvozi goleme količine platine?
LONDON - Visoke cijene zlata mnoge prisiljavaju na jeftinije alternative poput platine, koja je od početka ove godine skuplja za 46 posto. Platina je trenutno nezapažena zvijezda na tržištu plemenitih metala.
Dolar uzletio nakon što izraelskog napada na Iran
UZLET
Dolar uzletio nakon što izraelskog napada na Iran
NEW YORK - Američki dolar se konačno oporavio u petak - nakon što se prethodnog dana trgovao oko trogodišnjeg minimuma - jer su se investitori prebacili u sigurnu imovinu nakon niza izraelskih zračnih napada na Iran.
Bosqar Invest prikupio 143,2 milijuna eura kroz dvije tranše obveznica povezanih s održivim poslovanjem
OBVEZNICE
Bosqar Invest prikupio 143,2 milijuna eura kroz dvije tranše obveznica povezanih s održivim poslovanjem

ZAGREB - Brzorastuća domaća grupacija BOSQAR INVEST (BOSQAR d.d. – ZSE: BSQR) prikupila je 143,2 milijuna eura kroz izdanje dvije tranše obveznica povezanih s održivim poslova-njem (eng., Sustainability-Linked Bond – SLB) te time realizirala najveće SLB izdanje na hrvatskom tržištu kapitala do sada kad je riječ o kompanija u privatnom vlasništvu u nebankarskom sektoru.
Wall Street: Dow Jones pao za više od 700 bodova zbog eskalacije između Izraela i Irana
POTONUĆE
Wall Street: Dow Jones pao za više od 700 bodova zbog eskalacije između Izraela i Irana
NEW YORK - Dionice su pale u petak nakon što je Izrael pokrenuo val zračnih napada na Iran, što je povećalo cijene energije i dodalo još jednu komplikaciju u vrijeme pojačanih geopolitičkih napetosti.
Zagrebačka burza: Napad Izraela na Iran spustio indekse
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Napad Izraela na Iran spustio indekse
ZAGREB - Uz pojačani promet, na Zagrebačkoj burzi u petak su Crobexi osjetno pali, prateći kretanja na svjetskim burzama, koje su potonule zbog eskalacije sukoba između Izraela i Irana.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE