Indeks je uobičajeno povezan s ekonomskim očekivanjima, koja su prema ispitanicima poticajna: samo desetina ispitanika trenutačno očekuje pogoršanje, manje nego u prošlom polugodištu (petina ispitanika) i prije godinu dana (43 %). Nadalje, trećina ispitanika (31 %) očekuje poboljšanje situacije.
Likvidna su sredstva nešto dostupnija, dok trećina ispitanika očekuje dodatno povećanje dostupnosti financiranja dugom do kraja godine. To bi moglo potaknuti veće transakcije: prvi put u deset godina otkako se Ispitivanje provodi, ne očekuje se smanjenje veličina ostvarenih transakcija. Osim toga, u ovom Ispitivanju, već četvrti put zaredom, zabilježen je manji broj ispitanika koji očekuju smanjenje dostupnosti kapitala.
„Činjenicu da je indeks premašio svoj dvadesetogodišnji prosjek nakon dužeg razdoblja nesigurnosti smatramo jako ohrabrujućom”, izjavio je Ante Salopek, viši menadžer u Deloitteovu odjelu financijskog savjetovanja.
„Do ovog je poboljšanja dolazilo postupno i kontinuirano, u većoj mjeri nego nakon tri protekla pada, što je razlog za suzdržani optimizam s obzirom na iskustvo stečeno tijekom više od 25 godina snalaženja u različitim dijelovima ekonomskih ciklusa i složenim okruženjima.”
ESG pitanja i dalje igraju važnu ulogu u fondovima u regiji: više od dvije petine fondova (41 %) počele su definirati buduće ciljeve i obveze u području klimatske neutralnosti, a jedna je petina već uvela službene obveze i ciljeve u području dekarbonizacije.
„Private equity fondovi diljem svijeta sve češće uključuju parametre koji se odnose na održivost i raznolikost u svoje postupke donošenja odluka i planove za stvaranje vrijednosti. Centralna Europa nije iznimka. S obzirom da supjeh na ovom važnom području utječe na vrijednost transakcija, očekujemo da će private equity fondovi odigrati vodeću ulogu u vidu potpore poduzećima u regiji u postizanju svojih ESG ciljeva”, zaključuje Salopek.