Takvo što ukazuje na činjenicu da kineski investitori izvlače više novca iz Kine nego što je to zakonski dozvoljeno.
Kineski investitori mogu u financijskim institucijama godišnje kupiti strane valute do visine od 50.000 dolara. U prošlosti, bogatiji Kinezi izvlačili su novac na mnoge maštovite načine, primjerice investicijama u nekretnine ili neku drugu imovinu. No, vlada je u posljednjih godinu dana znatno otežala iznošenje kapitala iz zemlje, prema izvješću Chainalysis, kompanije koja se bavi blockchain forenzikom.
"Kriptovalute ipak pomalo prolaze ispod radara", kaže se u izvještaju.
"Tijekom posljednjih dvanaest mjeseci, s obzirom na to da je kineska ekonomija patila zbog trgovinskih ratova i devalvacije juana, vidjeli smo kako se kriptovalute vrijedne više od 50 milijardi dolara prebacuju s adrese kineskih kompanija na adrese u inozemstvo", objavio je Chainalysis.
"Očito, nije sve to bijeg kapitala, ali možemo pretpostaviti da od tih 50 milijardi dolara dobar dio otpada na bijeg kapitala putem kriptovaluta iz istočne Azije u druge regije", dodaje se u izvješću.
Vlasnici kriptovaluta koriste kontroverzni stablecoin Tether za prebacivanje svog novca. Stablecoin je digitalna valuta koju obično podupire neko drugo sredstvo ili grupa imovine u nastojanjima da se stabilizira njegova vrijednost i ograniči volatilnost. Tether tvrdi da je vezan za američki dolar.
Stablecoini su korisni za prijenos velikih količina kriptovaluta jer, teoretski, vrijednost kriptovaluta koju osoba želi prebaciti ne bi trebala biti izložena velikoj volatilnosti.
Odnos prema kriptovalutama u Kini omekšao je otkako je u listopadu prošle godine predsjednik Xi Jinping podržao blockchain tehnologiju. Nešto kasnije, Narodna banka Kine potvrdila je kako razvija vlastitu kriptovalutu.