GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kataklizma na Adi Bojani

Kataklizma na Adi Bojani
RUŠENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.12.2020 / 13:45
Autor: SEEbiz
ULCINJ - Erozivni proces na zapadnom delu ostrva Ada Bojana ugrozio je smeštajne kapacitete HTP "Ulcinjska rivijera". Nepovoljni vremenski uslovi i veliki talasi počeli su da urušavaju apartmane koji su se usled erozije našli na prvoj liniji do mora.

Pojedni bungalovi već su u vodi i pod uticajem talasa došlo je do vidnog oštećenja objekata, pucanja zidova i lomljenja osnovne konstrukcije. Iz HTP "Ulcinjska rivijera" u više navrata su upozorili da se već duži niz godina bore sa plimom i talasima, piše Dan.

"Ove godine smo ispred ugroženih objekata bacili na hiljade džakova sa pijeskom, postavili i veliko kamenje i učinili sve u skladu sa našim mogućnostima. Međutim, ovo je problem koji iziskuje uključenje državnih institucija. Održano je više sastanaka i postoje projekti koje je struka proslijedila, ali čekajući procedure, na objektima je već pričinjena ogromna materijalna šteta", izjavio je direktor preduzeća Bojan Đakonović.

Javni poziv za odabir izvođača radova za projekat hitnih intervencija radova u cilju zaustavljanja erozije plaže na zapadnom delu Ade Bojane raspisan je u četvrtak. Tender je raspisan po hitnom postupku, a Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom će za ovaj posao izdvojiti 50.000 evra.

Zbog talasa, situacija je veoma rizična i svakog trenutka objektima koji su najbliži moru preti urušavanje. Po nalogu crnogorskog Ministarstva održivog razvoja i turizma profesor dr Sava Petković je u međuvremenu odredio hitne kratkoročne mere koje predviđaju nasipanje peskom 750 metara obale u cilju zaustavljanja erozije plaže.

"Ključni objekat za sprečavanje dalje erozije je naper na zapadnom kraju Ade Bojane. Uloga napera je da zadrži sve nasute količine pijeska duž najugroženije dionice plaže", rekao je Petković.

Tvrdi da su dosadašnja iskustva u svetu pokazala da su izgrađeni naperi veoma efikasni sa aspekta proširenja plaže i zaustavljanja erozivnih procesa. Tim merama trebalo bi da se postigne da prosečna širina plaže, po nasipanju, bude oko 45 metara. Zasad nanošenje peska nije dalo rezultate, jer jer pod uticajem talasa nasute količine brzo ponovo završe u moru.

Udruženje vlasnika objekata na reci Bojani, grupa građana i ljubitelja Ade Bojane održali su nekoliko protestnih skupova kako bi upozorili na katastrofalno stanje u koje je dovedena obala ovog rečnog ostrva. Oni su zatražili hitno obustavljanje vađenja peska iz korita reke, dok se ne utvrdi uticaj na nestajanje plaža i eventualna šteta na biodiverzitetu.

Foto: Portal Ulcinj

Tagovi: ada Bojana, HTP Ulcinjska rivijera, Sava Petković, Bojan Đakonović
PROČITAJ I OVO
Europska unija blokirala projekt pruge Budimpešta-Beograd
BLOKADA
Europska unija blokirala projekt pruge Budimpešta-Beograd
BRUXELLES - Europa je blokirala veliki projekt Aleksandra Vučića i Viktora Orbána, brzu prugu između Beograda i Budimpešte, piše Nova.rs.
Fed vjerojatno niti peti put uzastopno neće spustiti kamatne stope
SASTANAK
Fed vjerojatno niti peti put uzastopno neće spustiti kamatne stope
WASHINGTON - Odbor za otvoreno tržište Banke saveznih rezervi (Fed) danas počinje svoj drugi ovogodišnji sastanak.
Kina pooštrila regulativu za potrošačko financiranje
REGULATIVA
Kina pooštrila regulativu za potrošačko financiranje
PEKING - Kina je pooštrila regulativu tvrtkama za potrošačko financiranje, podižući ograničenje kapitala za nebankarske financijske tvrtke koje daju male osobne zajmove.
Bank of Japan podigao kamatne stope prvi put od 2007.
KAMATE
Bank of Japan podigao kamatne stope prvi put od 2007.
TOKYO - Japanska središnja banka povisila je kamatne stope u utorak prvi put od 2007., okončavši jedini svjetski režim negativnih stopa na prvim znakovima snažnog povećanja plaća ove godine.
Azijska tržišta: Nikkei 225 se oporavio nakon poteza središnje banke
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Nikkei 225 se oporavio nakon poteza središnje banke
TOKIO - Azijsko-pacifička tržišta uglavnom su pala u utorak jer ulagači procjenjuju odluke središnje banke o monetarnoj politici Banke Japana i Banke rezervi Australije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE