GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Majdak: Sigurnost hrane mora ostati dio strateške autonomije EU-a

Majdak: Sigurnost hrane mora ostati dio strateške autonomije EU-a
HRANA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.03.2025 / 07:50
Autor: SEEbiz
ZAGREB/VARŠAVA – Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak u srijedu je u Varšavi istaknuo da sigurnost hrane mora ostati dio ukupne strateške autonomije EU-a, priopćeno je iz Ministarstva.

Majdak je s načelnikom sektora Uprave za poljoprivrednu politiku, EU i međunarodnu suradnju Jakšom Petrićem sudjelovao na Međunarodnoj konferenciji na visokoj razini o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP) i sigurnosti hrane, održanoj u okviru poljskog predsjedanja Vijećem Europske unije.

Kako se ističe u priopćenju, konferencija je okupila visoke predstavnike država članica i stručnjake iz područja poljoprivrede, a fokus rasprava bio je na ekološkim i klimatskim izazovima s kojima se suočava poljoprivredni sektor, ulaganjima u jačanje konkurentnosti i otpornosti europske poljoprivrede te osiguravanju poštenih i održivih tržišnih lanaca kako bi hrana bila dostupna svim građanima.

Tijekom konferencije Majdak je održao niz bilateralnih sastanaka s kolegama iz Austrije, Poljske, Švedske, Finske i Španjolske. Središnja tema sastanaka bila je razmjena iskustava i stavova o budućoj viziji Zajedničke poljoprivredne politike nakon 2027. godine.

Sudionici su se složili kako je nužno dodatno unaprijediti funkcioniranje lanca opskrbe hranom, pravednije raspodijeliti dodanu vrijednost te osigurati pravednu naknadu poljoprivrednicima. Poseban naglasak stavljen je na poboljšano ugovaranje, jačanje uloge proizvođačkih organizacija i poticanje suradnje unutar poljoprivrednog sektora, kao i na nastavak borbe protiv nepoštenih trgovačkih praksi.

“Suglasni smo s Predsjedništvom da je neophodno osigurati sigurnost hrane, a za nas to znači imati kvalitetnu hranu na tržištu po prihvatljivim cijenama za naše građane. Sigurnost hrane jest i mora ostati dio ukupne strateške autonomije EU-a”, naglasio je Majdak.

Na marginama sastanka državni tajnik Majdak susreo se i s direktoricom Uprave za trgovinu i poljoprivredu Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) Marion Jansen, koja je na konferenciji predstavila politike za osiguranje sigurnosti hrane, dodaje se u priopćenju. Ministarstvo je uspješno završilo pristupni proces u Odboru za poljoprivredu i Odboru za ribarstvo OECD-a te su Majdak i Jansen razgovarali o nastavku aktivnog sudjelovanja Hrvatske u radu tih tijela, kao i o daljnjem napretku Hrvatske u ostalim OECD-ovim odborima koji su u završnoj fazi pristupnog procesa.

Tagovi: #tugomir majdak, #hrana, #europska unija, #sigurnost hrane
PROČITAJ I OVO
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq porasli
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: S&P 500 i Nasdaq porasli
NEW YORK - Indeks S&P 500 napredovao je uz nestabilno trgovanje u četvrtak, posljednjeg dana trgovanja u tjednu, jer su trgovci nastojali ublažiti nedavne padove.
Zagrebačka burza: Indeksi i danas u minusu, promet uvećan
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi i danas u minusu, promet uvećan
ZAGREB - Kraj skraćenog tjedna donio je novi pad indeksa na Zagrebačku burzu.
Turska središnja banka povećala ključnu kamatnu stopu
POTEZI
Turska središnja banka povećala ključnu kamatnu stopu
ANKARA - Turska središnja banka podigla je danas ključnu kamatnu stopu za 3,5 postotnih bodova na 46 posto.
ECB srezala kamatne stope, upozorila na pogoršane izglede rasta zbog trgovinskih napetosti
KAMATNE STOPE
ECB srezala kamatne stope, upozorila na pogoršane izglede rasta zbog trgovinskih napetosti
FRANKFURT - Europska središnja banka ponovno je u četvrtak snizila kamatnu stopu od 25 baznih bodova jer su globalna previranja u carinama stvorila široku neizvjesnost i potaknula strahove o gospodarskom rastu eurozone.
Ruska rublja zbog pada dolara postala najbrže rastuća svjetska valuta
NEOBIČNO
Ruska rublja zbog pada dolara postala najbrže rastuća svjetska valuta
MOSKVA - Najbrže rastuća svjetska valuta trenutno je ruska rublja, što je, između ostalog, posljedica pada vrijednosti američkog dolara, visoke središnje kamatne stope u Rusiji i vanjskotrgovinskog suficita zemlje.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE