GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Mali iznajmljivači traže povlačenje zakonskih izmjena

Mali iznajmljivači traže povlačenje zakonskih izmjena
ZAHTJEVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.11.2024 / 14:32
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Građanska inicijativa "Spasimo male obiteljske iznajmljivače" u petak je zatražila žurnu reakciju na predložene zakonske porezne promjene, te hitno povlačenje prijedloga izmjena zakona o ugostiteljskoj djelatnosti iz procedure.

U dopisu poslanom medijima u petak iz te inicijative tvrde da "predstavlja interese više od 400 tisuća malih iznajmljivača i članova njihovih obitelji u Hrvatskoj" te da "već godinama traje sustavna medijska kampanja koja uporno pokušava izazvati mržnju i zavist prema malim obiteljskim iznajmljivačima".

Na dopisu se ne navodi ime za kontakt, osim info email adrese i linka za web stranicu, na kojoj također nema kontakt telefona ili osobe, kao ni datuma kada je građanska inicijativa pokrenuta.

Na webu se navodi da ih se naziva rentijerima - ljudima koji lagodno žive od rente i okrivljuje za sve što je loše u društvu, te da je vrijeme da to prestane.

Slično se kaže i u dopisu, kojeg, kako kažu, šalju u povodu prijedloga Vlade za donošenje paketa zakonskih odredbi koje se tiču "navodnog rješavanja priuštivog stanovanja i navodnog pravednijeg oporezivanja u sklopu pružanja ugostiteljskih usluga".

Što traže?

Inicijativa "Spasimo male obiteljske iznajmljivače" tvrdi da su privatni iznajmljivači "strahovito zabrinuti" za egzistenciju i mogućnost daljnjeg rada.

Mole direktore turističkih zajednica, načelnike i gradonačelnike i vijećnike u tijelima lokalne uprave i samouprave, za hitnu reakciju prema Vladi na predložene zakone, jer smatraju da će nastati velika i nepovratna šteta za male obiteljske iznajmljivače i njihovih obitelji, ali i ostale koji se na njih oslanjaju.

Smatraju da se o većini odredbi i mjera koje se tiču malih obiteljskih iznajmljivača nije raspravljalo izravno s njima, niti su se izradile adekvatne ekonomske, socijalne i ostale analize o učincima predloženih mjera pa se bez toga ne mogu ni sveobuhvatno sagledati svi problemi i zahtjevi koje se žele riješiti.

Traže da se prijedlog izmjena Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti povuče iz hitne procedure.

Predlažu hitnu reviziju poreznog tretmana malih obiteljskih iznajmljivača, obveze dobivanja suglasnosti kvalificirane većine suvlasnika u zgradama i definiciju domaćina.

Zahtijevaju i brisanje dijela prijedloga zakona i to odredbi koje se odnose na definiranje i razlikovanje između domaćina i iznajmljivača, kao i obvezu retroaktivnog prikupljanja kvalificirane većine suvlasnika od 80 posto za apartmane u višestambenoj zgradi u roku od pet godina.

Prikupljanja potpisa suvlasnika smatraju izrazito diskriminirajućim i nepraktičnim rješenjem koje nije obuhvatilo sve slučajeve davanja prostora u najam (podstanare i sve ostale brojne djelatnosti koje se obavljaju u zgradama) i koje će značajno unazaditi odnose među ljudima.

Brisati i dio prijedloga zakona o izmjenama i dopunama zakona o lokalnim porezima.

Iz inicijative predlažu i brisanje dijela prijedloga zakonskih izmjena koje se odnose na obvezu plaćanja poreza na nekretnine malih obiteljskih iznajmljivača.

U tom prijedlogu su, objašnjavaju, sve gospodarske i turističke djelatnosti kao i mali i srednji obrti, oslobođeni od plaćanja poreza na nekretnine, osim malih obiteljskih iznajmljivača, kojima su "na brutalan i protuustavan način povrijeđena temeljna ljudska prava i slobode upravljanja svojom imovinom".

Što im još smeta?

Smeta im i što se predlaže povećanje paušalnog poreza na dohodak za više od 600 posto, odnosno s minimalnih 19,9 na minimalno 150 eura po krevetu (u prvoj zoni indeksa turističke razvijenosti u koju spada velika većina kreveta u vlasništvu malih iznajmljivača).

"To je povećanje porezne obveze nezabilježeno u povijesti hrvatskog poreznog zakonodavstva. Stoga predlažemo da se uvede pravednije oporezivanje malih obiteljskih iznajmljivača uvođenjem paušala po primjerenim kategorijama ostvarenog prometa (slično kao za paušalni obrt), za zaštitu opstojnosti malih obiteljskih iznajmljivača na području određene/vaše turističke zajednice i području cijele Hrvatske", dodaju.

Tagovi: #iznajmljivači,  #turizam,  #ugostiteljstvo
PROČITAJ I OVO
HUP: Rast cijena će usporiti kad padne potražnja
POSLODAVCI
HUP: Rast cijena će usporiti kad padne potražnja
ZAGREB - Bez sustavnih promjena u smjeru deregulacije ekonomije, smanjenja fiskalnog ugriza države te olakšanja uvjeta investiranja koje može rezultirati pojačanom konkurencijom među trgovcima efekt bojkota trgovina može biti isključivo kratkoročan i zanemariv, smatra Hrvatska udruga poslodavaca (HUP).
Zagrebačka burza: Indeksi završili tjedan na rekordnim razinama
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi završili tjedan na rekordnim razinama
ZAGREB - Kraj tjedna donio je nastavak pozitivnog rasta na Zagrebačkoj burzi.
Broj računa u trgovini na malo 40 posto, a iznos 47 posto manji nego prošli petak
TRGOVINA
Broj računa u trgovini na malo 40 posto, a iznos 47 posto manji nego prošli petak
ZAGREB - Podaci Porezne (PU) uprave pokazuju da je ukupan broj računa izdanih u trgovini na malo u petak od nula do 11:00 sati za 40 posto manji nego u prošli petak, a ukupni iznos izdanih računa manji je za 47 posto, dok je za sve djelatnosti broj računa manji za 28, a iznos za 29 posto.
Japan podigao kamatne stope stope na najviše razine od 2008.
KAMATNE STOPE
Japan podigao kamatne stope stope na najviše razine od 2008.
TOKYO - Banka Japana povisila je kamatne stope za 25 baznih bodova u petak na 0,5%, dovodeći svoju referentnu stopu na najvišu razinu od 2008., dok nastoji normalizirati svoju monetarnu politiku usred znakova održive inflacije i rasta plaća.
Azijska tržišta: Indeksi rastu nakon Trumpovog poziva na rezanje kamatnih stopa
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Indeksi rastu nakon Trumpovog poziva na rezanje kamatnih stopa
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta porasla su u petak, nakon što je S&P 500 preko noći dostigao rekordne vrijednosti jer je američki predsjednik Donald Trump pozvao na niže kamatne stope i niže cijene nafte.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE