GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Nevjerojatno visoke cijene u Puli, Rovinju i Poreču

Nevjerojatno visoke cijene u Puli, Rovinju i Poreču
DIVLJANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.06.2024 / 07:10
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
PULA - Kako se bliži ljeto tako se u istarskim turističkim središtima sve više dižu cijene hrane i pića, i to u odnosu na lanjske poprilično visoke cijene.

Već je uobičajena cijena od dva eura po kuglici sladoleda, i nitko se niti ne sjeća kada je bila niža. Mnogi ugostitelji čak kažu da će i tu cijenu dizati. Cijene pak velikog macchiata u Rovinju i Poreču dostigle su plafon - 3,5 eura, dok je espresso oko 1,80 eura!

U Puli je pak najviša cijena jedne velike kave s mlijekom oko 2,30 eura u centru grada. Čista zarada, rekli bi sami ugostitelji. Ista je priča i s Aperol Spritzom, pićem koje se praktički najviše konzumira ljeti na obali.

Realno, cijena decilitra pjenušca ili prosecca, decilistra mineralne i nešto aperola nije neka stavka, no ovo narančasto piće drži svoju cijenu jer je traženo. Košta od šest do čak 11 eura!

Cijene porcije pomfrita kreću se oko 5 eura, a cijene ćevapa nikad nisu bile veće – idu i do 18,90 eura ili preračunato u kune to je 119 kuna! Već smo se naviknuli i na visoke cijene pizza. One se u ova tri turistička grada kreću od najniže 9 eura za margheritu pa nadalje.

Burgeri su pak posebna priča. Ovo jelo je poprilično traženo pa mu se cijena u Rovinju kreće i do vrtoglavih 18 eura. A najveća razlika između Poreča, Rovinja i Pule je upravo u cijeni kave.

U Puli se u centru grada još uvijek cijene velikog macchiata nisu popele na 3,5 eura što je u Poreču i Rovinju u centru postalo normalno. Čak se više nitko na tu cijenu ni ne žali.

S druge strane, u Puli ćete naći najskuplji sladoled – košta od 2 do 3,5 eura po kuglici.

- Ne znam što da vam kažem zašto su te cijene kave visoke. One su takve možda u centru grada, na periferiji su manje. Činjenica je da je cijena nabave išla gore i da su ugostitelji sukladno tome povećavali cijene, kaže nam Viliam Radessich iz Ceha ugostitelja Poreča.

Ističe da će dobar dio ugostitelja u glavnoj sezoni još dizati cijene, iako ni sam nije siguran je li to pametno raditi ili ne.

- Sada za Duhove bilo je puno gostiju u Poreču, pa smo očekivali i nešto veći promet. No, on nije bio sukladan gužvama u gradu. Čini nam se da dosta turista šeće i obilazi šoping centre. Ljudi su postali osjetljivi na cijene. Kod nas će cijene ostati kao lani, kaže nam ovaj ugostitelj.

Smatra da neće raditi oni koji budu pretjerivali jer će gosti ove godine posebno paziti na potrošnju.

Tagovi: pula, rovinj, poreč, istra, sladoled
PROČITAJ I OVO
Glavina: Uvodimo pravila koja će suzbiti rast kratkoročnog najma
TURIZAM
Glavina: Uvodimo pravila koja će suzbiti rast kratkoročnog najma
ZAGREB - Uz poreznu reformu, u javnom savjetovanju su i izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti koje također nose velike promjene za male iznajmljivače. O tome je u središnjem Dnevniku HTV-a govorio ministar turizma i sporta Tonči Glavina.
Azijska tržišta: Indeksi rastu u očekivanju izbora u SAD-u
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Indeksi rastu u očekivanju izbora u SAD-u
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta porasla su u ponedjeljak jer se ulagači pripremaju za naporan tjedan koji uključuje predsjedničke izbore u SAD-u i sastanak Federalnih rezervi o monetarnoj politici.
Iznajmljivači ogorčeni višim paušalom
OGORČENJE
Iznajmljivači ogorčeni višim paušalom
ZAGREB - Razdvajanje stvarnog obiteljskog smještaja i čistog rentijerstva, dokidanje prakse da se iznajmljivanje stanova u stambenim zgradama tretira kao obiteljski smještaj i dizanje poreza velike su promjene koje popularni cimerfraj očekuju već dogodine.
Švicarci doslovno spavaju na zlatu
ZLATO
Švicarci doslovno spavaju na zlatu
BERN - Zlato je dobro utočište imovine jer predstavlja osiguranje u slučaju životnih poteškoća. Stoga ne čudi što veliki broj Švicaraca ima zlato.
Zašto nema putničkog vlaka između Zagreba i Beograda?
ŽELJEZNICA
Zašto nema putničkog vlaka između Zagreba i Beograda?
ZAGREB - Iz Hrvatske u Srbiju i obrnuto možete cestom, a možete i zrakom. Jedino prometno sredstvo kojim između tih dviju država ne možete putovati je - vlak.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE