GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemačka bi iz krize mogla izaći moćnija, evo zašto

Njemačka bi iz krize mogla izaći moćnija, evo zašto
MOĆ I KRIZA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 25.04.2020 / 12:06
Autor: SEEbiz
ANALIZA - Investitori na globalnim tržištima trenutno pokušavaju odgovoriti na dva pitanja: kako i kada će se zaustaviti ekonomski zastoj i kako će se svijet promijeniti kad se gospodarstva ponovno otvore?

Odgovor na posljednje pitanje vjerojatno uključuje lokaliziranje lanaca opskrbe i usvajanje zakona koji nastoji smanjiti moralni rizik u tvrtkama, što bi moglo rezultirati potencijalnim zakonskim ograničenjima kupnje vlastitih dionica itd.

Zbog negativnih učinaka pandemije Covid-19, Njemačka će osnovati krizni fond vrijedan 500 milijardi eura za financiranje ključnih industrija. Ovaj korak možda ide ruku pod ruku sa željom Njemačke da više lokalizira lance opskrbe iz Kine u EU, dodatno poboljšavajući njemački politički utjecaj, pišu analitičari ljubljanske Ilirike. Slično tome, i SAD mogu to učiniti, što znači da sa završetkom krize možemo očekivati uspostavljanje lokalizacije opskrbnih lanaca u određenim industrijama u kojima se mogu uspostaviti tri ili četiri globalna centra.

Što se tiče postupnog otvaranja, posljednjih dana nude se znakovi da je širenje virusa pod nadzorom, posebno u dijelovima Europe. Ipak, vjerojatno smo još uvijek nekoliko tjedana udaljeni od ukidanja ograničenja. Međutim, pitanje kada će se ograničenja početi uklanjati u mnogočemu je manje važno od pitanja kako će se ograničenja na kraju ukloniti.

Prednost će se dati prevenciji drugog vala virusa koji bi mogao dotući zdravstvene sustave. Jedan od načina je otvaranje prema regijama, prema lokalnim stopama zaraze, a drugi pristup bi bio otvaranje postupno u različitim sektorima gospodarstva. U početku su to glavni sektori ekonomije u kojima je ljudski kontakt više ograničen.

U ovom bi se modelu prva otvorila proizvodnja, građevinarstvo i logistika. Potonji bi bili restorani, turizam i škole, a međunarodna putovanja za većinu bi ostala onemogućena do daljnjeg.

Tagovi: Njemačka, njemačka ekonomija, logistika, lanci opskrbe, kineska ekonomija, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Azijska tržišta: Indeksi potonuli nakon izraelskog napada na Iran
POTONUĆE
Azijska tržišta: Indeksi potonuli nakon izraelskog napada na Iran
ŠANGAJ - Tajvanski ponderirani indeks predvodio je gubitke u Aziji u petak, pavši za 3,44% jer je većina glavnih tržišta u regiji pala zbog eskalacije napetosti na Bliskom istoku.
Wall Street: S&P 500 pao peti uzastopni dan
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: S&P 500 pao peti uzastopni dan
NEW YORK - Indeks S&P 500 u četvrtak je skliznuo peti dan zaredom, zabilježivši najdulji gubitnički niz od prošlog listopada.
Zagrebačka burza: Adris u fokusu, indeksi opet pali
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Adris u fokusu, indeksi opet pali
ZAGREB - Četvrtak je Zagrebačkoj burzi donio pad indeksa uz nešto slabiji promet nego prekjučer.
Norveški mirovinski fond sa skromnijim prinosom na početku godine
PRINOS
Norveški mirovinski fond sa skromnijim prinosom na početku godine
OSLO - Norveški državni mirovinski fond izvijestio je u četvrtak o skromnijem povratu na ulaganja u prvom tromjesečju od prosjeka u 2023. godini, uz dobre rezultate u portfelju dionica i gubitke na ulaganjima u obveznice i 'zelenu' energetsku infrastrukturu.
U Hrvatskoj sve manje stoke i peradi
ZABRINJAVAJUĆE
U Hrvatskoj sve manje stoke i peradi
ZAGREB - Tijekom 2023. godine u Hrvatskoj je pala brojnost stoke i peradi, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE