Ispostavilo se da postoji zgodna mala studija slučaja o carinama iz Trumpova prvog mandata. U 2017. div kućanskih aparata Whirlpool (WHR) zatražio je pomoć u obuzdavanju uvoza perilica od strane svojih korejskih rivala LG-a i Samsunga. Početkom 2018. Trump je uveo carine u rasponu od 20% do 50% na većinu uvezenih perilica rublja. Tadašnji predsjednik Whirlpoola nazvao je taj potez "pobjedom za američke radnike i potrošače".
Trump je nametnuo mnoge druge carine, ali one su uglavnom utjecale na industrijske proizvode i komponente koje su išle u drugu gotovu robu, zbog čega je bilo teško izolirati učinke carina. Perilice rublja bile su jedna od rijetkih roba široke potrošnje koja je podlijegala novim uvoznim carinama. Carine su trebale prestati djelovati 2021., no Trump ih je neposredno prije odlaska s dužnosti produžio za još dvije godine. Napokon su istekle u siječnju 2023.
Dakle, postoji razdoblje prije, tijekom i poslije koje omogućuje analizu promjena cijena za uređaj koji mnogi Amerikanci imaju u svojim domovima. Tarife nisu bile pobjeda za potrošače.
Tijekom vremena kada su carine bile na snazi — od veljače 2018. do veljače 2023. — troškovi opreme za pranje rublja porasli su za 34%, prema podacima Zavoda za statistiku rada. Ukupna inflacija bila je samo 21% tijekom istog vremenskog okvira. Cijena aparata ukupno je porasla za 23%. Tako je oprema za pranje rublja poskupjela za najmanje 11% više nego što bi inače poskupjela bez carina.
Statistička bilješka: Kategorija “oprema za pranje rublja” uključuje i perilice koje su bile podložne novim uvoznim carinama i sušilice koje nisu. No, tijekom tarifnog razdoblja cijena sušilica je porasla otprilike jednako kao i perilica rublja. To je uglavnom zato što se perilice i sušilice često prodaju zajedno kao setovi, s istom cijenom svake jedinice. Tako su više cijene perilica omogućile proizvođačima da podignu i cijene sušilica. Tijekom prve godine kada su tarife bile na snazi, cijena perilica i sušilica porasla je za oko 90 USD po jedinici, ili otprilike 12%.
Uvoz je pao. Uvoz perilica rublja pao je za oko 33% prve godine kada su carine bile na snazi i ostao je ispod pretcarinskih razina do 2022. Tijekom tog vremena Samsung je počeo proizvoditi perilice rublja u američkoj tvornici u Južnoj Karolini, a LG je otvorio tvornicu u Tennesseeju . Whirlpool je također povećao domaću proizvodnju i zaposlio više radnika. Sve u svemu, nova domaća proizvodnja mogla je omogućiti između 1700 i 2000 novih radnih mjesta.
Kad su tarife za perilice rublja istekle 2023. godine, cijene su odmah pale. Od veljače 2023. do veljače 2024. cijene opreme za pranje rublja pale su za 11%, dok je ukupna inflacija porasla za 3%, a uređaji su ukupno pali za 5,1%. Uvoz je porastao 2023., premašivši pretcarinske razine.
Neto učinak danas je da se cijena opreme za pranje rublja promijenila za gotovo isti iznos kao i za sveukupne uređaje. Svaki je porastao za oko 15%. Ali cijene perilica rublja bile su nestabilnije, rasle su puno, a zatim padale, dok su cijene većine drugih uređaja postupno rasle.