Rijeka prošla, Hajduk ispao

EUROPSKA LIGA
Objavljeno: 08.08.2013 / 19:59
ZAGREB - Rijeka je remijem u Žilini prošla u 3. pretkolo Europske lige dok je Hajduk porazom u Gruziji završio svoj europski put.
Nogometaši Rijeke izborili su nastup u 4. pretkolu Europske lige zahvaljujući 1-1 (0-0) remiju protiv slovačke Žiline u uzvratnom susretu 3. pretkola. Kako je prvi dvoboj prije tjedan dana na Kantridi okončan 2-1 pobjedom Riječana, hrvatski se predstavnik plasirao dalje s ukupnih 3-2.

Rijeka je povela golom Nikole Pokrivača u 50. minuti, a na konačnih 1-1 izjednačio je Jaroslav Mihalik u 89.

ŽILINA: Dubravka - Hučko (Nunes, 81), Akakpo, Vavro, Mabouka - Paur (Bello, 67), Pečovsky, Škvarka; Pich (Jelić, 67), Mihalik - Majtan

RIJEKA: Vargić - Tomečak, Knežević, Marić, Škarabot - Alispahić (Močinić, 77), Maleš, Pokrivač; Jugović (Kvržić, 20) - Sharbini (Zlomislić, 60), Benko

SUDAC: Damato (Italija)

Riječani su uspjeli eliminirati opasnu slovačku Žilinu, te će krajem ovoga mjeseca imatui prigodu u 4. pretkolu izboriti igranje u nekoj od skupina Europske lige.

Slovaci na početku uzvrata nisu iskoristili zbunjenost u obrani Rijeke propustivši nekoliko lijepih prilika, a kako je vrijeme odmicalo tako su igrači našeg predstavnika djelovali sigurnije na travnjaku.

Pogodak je stigao u 50. minuti, Kvržić je lijepo povukao po desnoj strani, dodao do Sharbinija koji je proslijedio loptu do Pokrivača, uslijedio je precizan udarac sa 20-ak metara u lijevi donji kut nemoćnog Dubravke.

U završnici utakmice domaći su ponovno sve više prijetili, a pritisak je donio izjednačenje u 89. minuti. Mabouka je poslao okomitu loptu u kazneni prostor Rijeke, Bello je stigao do nje prije istrčalog vratara Vargića i ubacio u peterac gdje Mihaliku nije bilo teško pogoditi praznu mrežu.

Odmah po primljenom pogotku Rijeka je ostala i bez kapetana Darija Kneževića koji je isključen zbog prigovora, ali i s igračem manje su u sudačkoj nadoknadi uspjeli obraniti minimalnu prednost.

Rijeka će se tako naći u ždrijebu parova 4. pretkola koji će se održati u petak u 13 sati u Nyonu kada će saznati ime suparnika kojega će morati svladati za ulazak u jednu od skupina Europske lige.

Nogometaši splitskog Hajduka nisu se uspjeli plasirati u 4. pretkolo Europske lige nakon što su u uzvratnom dvoboju 3. pretkola izgubili sa 0-1 (0-0) od gruzijskog predstavnika Dile iz Gorija u susretu igranom na stadionu Miheil Meški u Tbilisiju. Kako je i prvi dvoboj prije tjedan dana na Poljudu završio pobjedom Dile od 1-0, gruzijski je sastav prošao dalje s ukupnih 2-0.

Strijelac jedinog gola u Tbilisiju bio je Grigol Dolidze u 82. minuti.

DILA: Revišvili - Gongadze, Kobahidze, Tomašvili, Kvahadze, Guruli - Aladašvili (Dolidze, 79), Gvalia, Bolkvadze (Aburjania, 86) - Iluridze, Modebadze (Gorelišvili, 77)

HAJDUK: Kalinić - Mikanović, Milović, Maloča, Vršajević - Anđelković (Kiš, 84), Caktaš, Bradarić - Bencun (Mujan, 63), Sušić (Andrijašević, 46); Maglica

SUDAC: Bognar (Mađarska)

Za razliku od dvoboja u Splitu kada je Hajduk stvorio nekoliko odličnih prilika za pogodak, ali ih nije iskoristio, u Tbilisiju je Dila bila opasniji suparnik.

Ipak, mlada je momčad Hajduka imala izglede za prolazak sve do pred sam kraj susreta, do 82. minute. Tada je, nakon dva uzastopna kornera za Hajduk, Dila izvela brzi protunapad iz kojega je postigla pogodak koji je definitivno odlučio pitanje ukupnog pobjednika. Iluridze je sa same sredine igrališta poslao loptu prema netom ušlom Dolidzeu koji se potom lakoćom oslobodio Milovića i s ruba kaznenog prostora preciznim udarcem pogodio gornji desni kut Kalinićeva gola.

Minutu ranije Caktaš je vrlo dobro izveo slobodni udarac sa 20-ak metara, ali je domaći vratar Revišvili uspio odbiti loptu u korner.

Ispadanjem od Dile Hajduk je okončao svoj nastup u Europi ove sezone.
Tagovi: NK Rijeka, Nikola Pokrivač, Matjaž Kek, Leon Benko, Hajduk, Igor Tudor, Žilina, Dila Gori
Kina intenzivira proizvodnju rijetkih minerala
MINERALI
SINGAPUR - Kina je u petak objavila da će rudarskim kompanijama na početku godine omogućiti vađenje znatno većih količina rijetkih minerala u skopu godišnje kvote nego na početku prošle godine.
Zagrebačka burza: Indeksi na kraju tjedna s blagim dobitkom
CLOSING BELL ZSE
ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi u petak su Crobexi blago porasli uz skroman obujam trgovanja, pri čemu je tek dionicom Atlantske plovidbe ostvaren milijunski promet.
Azijska tržišta: Indeksi porasli nakon jučerašnjeg teškog pada
TRŽIŠTE KAPITALA
ŠANGAJ - Na azijskim su burzama u petak cijene dionica porasle, nakon oštrog pada dan prije, dok je vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula najvišu razinu u godinu i pol dana jer se u SAD-u očekuje agresivno povećanje kamatnih stopa.
Wall Street pao, trgovanje nesigurno
PAD
NEW YORK – Nakon vrlo nesigurnog trgovanja i velikih oscilacija cijena dionica, burzovni indeksi na Wall Streetu završili su u četvrtak u minusu jer su ulagači i dalje pod dojmom poruka američke središnje banke o zaoštravanje monetarne politike.
Norveški fond znatno povećao mirovine građana u 2021.
MIROVINE
OSLO - Norveški državni mirovinski fond objavio je u četvrtak da je u 2021. godini ostvario prinos na ulaganja za mirovine građana od 1.580 milijardi norveških kruna (177 milijardi dolara) zahvaljujući ponajprije rezultatima dionica tehnoloških kompanija,