Naime, osim što je vozeći auto registriran u inozemstvu, iako mu je stalno prebivalište u Republici Hrvatskoj i nije strani državljanin, više prekršaja iz Zakona o posebnom porezu na motorna vozila počinio Jakov Kitarović, protuzakonito se ponašala i sama Kolinda Grabar Kitarović. Sporno vozilo, Chrysler Town and Country belgijskih registarskih oznaka 1-HZH-317 osobno je vlasništvo predsjednice, a ne njezinog supruga.
Podaci iz imovinske kartice, koju je Kolinda Grabar Kitarović predala Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa 19. ožujka ove godine, u odjeljku o podacima o pokretninama koje se upisuju u javni registar naveden je osobni automobil, marke Chrysler Town and Country, godine proizvodnje 2010., vrijednosti od 130 tisuća kuna, stečen „kupnjom iz primitaka ostvarenih od nesamostalnog rada, zaduženjem kod banke (kreditom), za koji je u rubrici „oblik vlasništva“ navedeno kako se radi o osobnom vlasništvu predsjednice, dok je u vlasništvu njezinog supruga upisan automobil Honda Civic iz 1998. godine, kojeg je stekao darovnim ugovorom.
Kako podaci u imovinskoj kartici u međuvremenu nisu promijenjeni, nego se na internetskim stranicama Povjerenstva nalazi upravo ovako ispunjena imovinska kartica KGK, očito je kako je sporni automobil kojim je počinjeno više prekršaja, odnosno kojim je predsjednička obitelj kršila porezne i carinske zakone Hrvatske, još uvijek u vlasništvu šefice države. Stoga je sasvim izvjesno kako je Zakon o posebnom porezu na motorna vozila, osim Jakova Kitarovića, prekršila i osobno Kolinda Grabar Kitarović.
Predsjednica Republike je u slučaju „Kolindin auto“ očito kršila zakon, te je sasvim izvjesno kako bi, ukoliko bi carinska uprava primijenila zakonom predviđeni nadzor u ovom slučaju i predsjednica i njezin suprug bili izloženi kažnjavanju u iznosu od preko stotinu tisuća kuna ponaosob, čime bi predsjednička familija ukoliko bi se radilo o najvišim propisanim kaznama dobila priliku u državni proračun uplatiti i preko 200 tisuća kuna.

|