GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Što trebate znati o javnoj ponudi dionica ING-GRADA?

Što trebate znati o javnoj ponudi dionica ING-GRADA?
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.02.2025 / 10:01
Autor: SEEbiz / intercapital
ANALIZA - Danas vam donosimo pregled najnovijeg IPO-a na Zagrebačkoj burzi – ING-GRAD, o kojem se mnogo govorilo.

Nakon godina tišine na Burzi (zadnja je bila SPAN krajem 2021.), konačno će se održati veći IPO. U ovom pregledu donosimo glavne točke vezane uz nju, kao i informacije vezane uz samo Društvo.

ING-GRAD namjerava na Burzi ponuditi 1,2 milijuna dionica, što predstavlja 30% temeljnog kapitala. Ponuđene dionice su vlastite dionice koje je Društvo otkupilo od vlasnika u 2. polugodištu 2024. godine, ukupno 34%, od čega se nudi 30%. Raspon cijene za IPO je između 37 eura po dionici i 46 eura po dionici.

Ovisno o interesu investitora odredit će se konačna cijena. IPO će se provesti u jednom krugu, uključujući zaposlenike (s posebnim pogodnostima), kvalificirane ulagače u Hrvatskoj i Europskom gospodarskom prostoru te male ulagače u Hrvatskoj, pišu analitičari Intercapitala.

Što se tiče malih ulagatelja, svaka fizička ili pravna osoba u Hrvatskoj koja se ne kvalificira kao institucionalni ulagatelj može sudjelovati. Minimalni iznos ulaganja je 500,00 EUR, bez gornjeg ograničenja, iako dodjela može biti podložna zahtjevu.

Za sudjelovanje ulagač mora prijaviti ukupan iznos (u EUR) koji je spreman uložiti. Broj dionica koje će dobiti ovisi o konačnoj IPO cijeni. Ulagači moraju položiti prijavljeni iznos unutar roka plaćanja određenog u IPO rasporedu. Ako je višak cijene dionice niži od očekivanog, višak sredstava će biti vraćen, a ako je potražnja veća od ponude, procesom dodjele će se odrediti konačan broj primljenih dionica.

Što se tiče cijene, bit će određena nakon procesa book-buildinga s institucionalnim investitorima. U međuvremenu, pravila raspodjele su sljedeća: mali ulagači i zaposlenici imaju prednost nad institucionalnim ulagačima. Više ponude i ranija predaja mogu imati bolje izglede za dodjelu. Konačna raspodjela ovisi o potražnji i odredit će je uprava ING-GRAD-a, nakon procesa knjiženja.

Međutim, ulaganja nisu bez rizika, a ovi su glavni prema prospektu:

Promjenjivost cijena dionica: tržišna cijena nakon uvrštenja na burzu može značajno oscilirati
Rizici likvidnosti: Ako je obujam trgovanja nizak, prodaja dionica može biti teška
Neizvjesnost dividendi: Iako se tvrtka obvezala na 2,60 EUR DPS u 2025., nema jamstva da će dividende biti isplaćene u godinama nakon toga
Makroekonomski rizici: Građevinarstvo je ciklička industrija, pod utjecajem gospodarskih padova
Pritisak konkurencije: Tvrtka se suočava s konkurencijom lokalnih i međunarodnih tvrtki

S druge strane, stvari od kojih bi investitori mogli imati koristi su sljedeće:

Rast i industrija: pristup rastućoj tvrtki u stabilnoj industriji
Potencijal cijene dionice: Potencijal povećanja cijene dionice nakon uvrštenja na burzu
Položaj ING-GRAD-a u industriji: Prilika za posjedovanje udjela u vodećoj građevinskoj tvrtki u Hrvatskoj
Prioritet malog ulagača: Mali ulagači dobivaju prioritet u usporedbi s institucionalnim ulagačima

S obzirom na očekivano korištenje prihoda od IPO-a, ING-GRAD planira sredstva iskoristiti za strateške akvizicije, posebice u geotehničkom inženjerstvu, kao i drugim segmentima specijalizirane gradnje. Cilj mu je poboljšati nagrade i zadržavanje zaposlenika te privući talente u cijeloj industriji. Naposljetku, cilj mu je ojačati financijsku poziciju za budući rast i provedbu projekta.

Informacije o tvrtki

ING-GRAD je vodeća građevinska tvrtka u Hrvatskoj s preko 30 godina iskustva u branši. Tvrtka je kroz svoju povijest sudjelovala u desecima projekata u svoja 3 glavna segmenta, male i velike. U te segmente spadaju najkompleksnije obnove kulturne baštine za koje od tisuća građevinskih tvrtki u Hrvatskoj samo mali dio može reći da ih može izvesti. Sljedeći, imamo segment energetike, infrastrukture i zaštite okoliša, koji je, iako manje složen u usporedbi s kulturnom baštinom, općenito složeniji segment, što znači da samo nekoliko stotina tvrtki može izvršiti. Na kraju, imamo poslovno-stambeni segment, na koji je fokusirana većina tvrtki u Hrvatskoj.

Obnova kulturne baštine nosi daleko najveće EBITDA marže (18%+), energija, infrastruktura i zaštita okoliša s maržama oko 10-11%, te komercijalni i stambeni segmenti s maržama na visokim jednoznamenkastim razinama.

Što se tiče financijskih rezultata, u 2024. godini Društvo je zabilježilo rast prihoda od 32,6% u odnosu na prethodnu godinu, EBITDA od 21,9 mil. EUR, uz EBITDA maržu od 16,9 % na ukupni prihod, te neto dobit od 16,7 mil. EUR, uz neto maržu od 12,9 %.

Ubuduće, Društvo ima zaostatak (potpisani ugovori, ali još uvijek nisu priznati kao prihod) od 316,1 milijuna eura. To uključuje više od desetak velikih projekata, s većinom projekata (>80% prihoda) u segmentu obnove kulturne baštine. Većina tih projekata predviđena je za dovršetak 2025. i 2026. godine, a samo nekoliko njih preostalo je do 2027. godine.

Zbog toga se očekuje da će Društvo imati stabilan novčani tok u sljedeće 2 godine, a zbog prepoznatljivosti brenda i iskustva, potražnja za uslugama Društva ostaje velika. Još jedna pozitivna stvar u vezi tvrtke je njen lean poslovni model. To znači da Društvo ima određeni broj zaposlenih s kojima može odraditi određeni broj projekata, a ostatak povjerava svojim podizvođačima s kojima ima dobru suradnju. Ovaj model omogućuje skalabilnost, dopuštajući tvrtki da preuzme više projekata nego što bi njezin broj zaposlenih podrazumijevao, ali i fleksibilnost, dopuštajući joj povećanje/smanjenje operacija prema potrebi. To znači da su njegovi fiksni troškovi prilično niski, dok varijabilni troškovi mogu varirati, ali se s njima lakše može upravljati. S obzirom na sve ove čimbenike, trenutačni položaj Društva čini se jakim i stabilnim.

Tagovi: #ING-GRAD, #građevina, #javna ponuda, #građevinski sektor, #dividenda
PROČITAJ I OVO
Wall Street: Indeksi pali, dionice proizvođača čipova pod pritiskom
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Indeksi pali, dionice proizvođača čipova pod pritiskom
NEW YORK - Američke dionice su pale u petak dok su investitori razmatrali put budućeg smanjenja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi i pratili najnovija događanja s Bliskog istoka.
Vinari: Ugostitelji su krivi za sve
REAKCIJE
Vinari: Ugostitelji su krivi za sve
ZAGREB - Nisu svi dobavljači isti, nisu sve cijene iste, i ako neki pojedinci vinari nabijaju cijene pred sezonu, nije fer optužiti čitav sektor.
Njemačka želi carine na jeftine pakete iz Kine
CARINE
Njemačka želi carine na jeftine pakete iz Kine
BERLIN - Njemačka se zauzela za uvođenje EU carina na uvoz jeftine robe iz trećih zemalja, upozorivši da su na kocki radna mjesta.
Zagrebačka burza: Snažan rast indeksa na kraju tjedna, Končar u fokusu
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Snažan rast indeksa na kraju tjedna, Končar u fokusu
ZAGREB - Na Zagrebačkoj burzi u petak su Crobex indeksi snažno porasli, dosegnuvši nove rekordne razine, a pritom je ponovno u fokusu investitora bila dionica Končara EI, kojom je ostvaren najveći redovni i znatan blok promet.
Sjedište kompanije koja će voditi integraciju regionalnih burzi će biti u Zagrebu
INTEGRACIJE
Sjedište kompanije koja će voditi integraciju regionalnih burzi će biti u Zagrebu
ZAGREB - Ministarstvo financija i Zagrebačka burza objavili su da će sjedište nove kompanije koja će objedinjavati i voditi proces integracije burzi srednje i jugoistočne Europe biti smješteno u Zagrebu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE