Svjetska tržišta: Novi rekordi na Wall Streetu |
| Objavljeno: 10.05.2026 / 08:00 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Svjetska tržišta prošloga su tjedna imala mješovitu sliku. I dok su se na Wall Streetu postavljali novi rekordi, europske su burze pale. |
|
Dow Jones indeks je u tjednu porastao 0,2 posto, na 49.609 bodova, dok je S&P 500 skočio 2,3 posto, na 7.398 bodova, a Nasdaq 4,5 posto, na 26.247 bodova. Novi rekordi S&P 500 i Nasdaq indeksa ponajviše se zahvaljuju rastu cijena dionica u tehnološkom sektoru jer je ponovno zavladala euforija u vezi razvoja umjetne inteligencije. Pritom su najviše poskupile dionice proizvođača čipova, kao što su AMD i Intel, nakon boljih nego što se očekivalo kvartalnih poslovnih rezultata AMD-a. Nakon oštrog pada na početku ožujka zbog napada SAD-a i Izraela na Iran, u posljednjih šest tjedana najveća svjetska burza se oporavlja, pa su cijene dionica nadoknadile sve gubitke. Zahvaljujući tome, sada je S&P 500 indeks u plusu od početka godine oko 8, a Nasdaq oko 13 posto. Odlični kvartalni rezultati To se, među ostalim, zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija. Dosad je rezultate objavilo oko 440 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, od kojih je njih 83 posto izvijestilo o većoj dobiti nego što se očekivalo. Stoga se sada procjenjuje da su zarade kompanija u prvom tromjesečju u prosjeku porasle oko 29 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok se prije mjesec dana očekivao rast od oko 14 posto. Pozitivno su na tržište utjecali i makroekonomski podaci, koji su pokazali da američko gospodarstvo stabilno raste. No, raste i inflacija, pa je malo vjerojatno da će američka središnja banka ove godine smanjiti kamatne stope. Većina europskih burzi pala Loše je na tržišta utjecala neizvjesna situacija na Bliskom istoku. Početkom tjedna predsjednik SAD-a Donald Trump govorio je da bi uskoro mogao biti postignut mirovni sporazum s Iranom, no krajem tjedna su američke vojne snage pokrenule napade na lokacije u Iranu, koje su, kako je poručio Washington, odgovorne za napade na američke snage. Iran, s druge strane, optužuje SAD za kršenje primirja. A kako je Hormuški tjesnac, ključan za izvoz nafte s Bliskog istoka, i dalje zatvoren za promet, cijene nafte znatno osciliraju iz dana u dan. To podržava strahovanja ulagača od rasta inflacije i povećanja kamatnih stopa središnjih banaka, što bi usporilo rast gospodarstava. |
|
|
| Tagovi: #Svjetska tržišta, #Wall Street, #DAX, #FTSE100, #CAC 40 |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Zagrebačka burza: Adris iznad 100 eura, indeksi i dalje rastu |
| ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze i u srijedu su nastavili rast. |
| Glavina o Malkovichu: Prošli smo jako dobro za ono što smo dobili |
| ZAGREB - Ministar turizma i sporta Tonči Glavina gostovao je u emisiji "A sada Vlada", gdje je govorio o nastupu hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu, ali i o novom promotivnom filmu Hrvatske turističke zajednice u kojem glavnu ulogu ima glumac John Malkovich. |
| Objavljeni novi detalji o sporazumu SAD-a i Irana: Umjesto ratne odštete, spreman golemi fond |
| WASHINGTON - Okvirni sporazum između SAD-a i Irana predviđa osnivanje privatnog fonda vrijednog 300 milijardi dolara namijenjenog poticanju ulaganja u Iran, a više od polovice tog iznosa već je rezervirano, otkrio je izvor izravno upućen u dogovor. |
| Hormuz napokon protočan: Tri iranska tankera nakon nekoliko mjeseci izašla iz američke blokade |
| TEHERAN - Najmanje tri iranska tankera s gotovo pet milijuna barela sirove nafte izašla su iz blokade američke mornarice u Hormuškom tjesnacu, što je prva takva pošiljka u inozemstvu u dva mjeseca, dok se brodovlasnici oprezno premještaju uoči potpisivanja sporazuma između SAD-a i Irana u Ženevi u petak. |
| Azijska tržišta: Indeksi porasli, Nikkei 225 na novom rekordu |
| TOKYO - Azijska tržišta su u srijedu bila većinom na pozitivnom teritoriju. |