GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Uniline i Atlas: Situacija je izvanredna, moramo se ujediniti

Uniline i Atlas: Situacija je izvanredna, moramo se ujediniti
TURISTIČKI SEKTOR
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.03.2020 / 10:04
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Turizam u Hrvatskoj je zbog epidemije Covid-19 u nezavidnoj situaciji, bez prometa i prihoda, zbog čega je sada najvažniji dijalog svih dionika - domaćih i stranih partnera, za održanje suradnje, stvaranje mjera za opstanak i uvjeta za nastavak rada čim bude moguće, poručuju iz najvećih domaćih agencija Unilinea i Atlasa.

"Svi akteri u turizmu, pa tako i putničke agencije i touroperatori, sada se susreću s raznim i brojnim poslovnim problemima među kojima su otkazivanja putovanja. S obzirom da je to za sve izvanredna situacija, moramo se ujediniti i prihvatiti sve sektorske i druge mjere za pomoć turizmu", smatra predsjednik Uprave Unilinea i Udruženja putničkih agencija pri HGK Boris Žgomba.

Kako član izvršnog odbora krovnog europskog udruženja putničkih agencija i touroperatora ECTAA, Žgomba ističe da su u sličnoj teškoj situaciji kao u Hrvatskoj i agencije i ukupno turizam u Europi i svijetu. ECTAA je zbog toga ovog tjedna pozvala Europsku komisiju (EK) da nastavi podupirati europsku turističku industriju pragmatičnom i fleksibilnom primjenom europskih pravila o povratu sredstava za aranžmanska putovanja, moguće i u obliku vaučera za putovanja.

Vaučeri dobro rješenje

Upravo otkazivanja putovanja izazivaju pretjerani 'udar' na likvidnost, a kako se veći val otkazivanja očekuje oko Uskrsa, to sve može dovesti u nesolventnost tisuće turističkih tvrtki, touroperatora i putničkih agencija u Europi u skoroj budućnosti, pa Žgomba stoga vaučere drži jednom od dobrih mjera, pogotovo što se o tome razgovara i predlaže na europskoj razini.

"Time bi se istodobno osigurala dobrobit korisnika, jer će uslugu putovanja moći iskoristiti kada se to bude moglo i neće izgubiti uplaćeno, kao i agencije, jer im to daje određenu sigurnost za nastavak poslovanja", kaže Žgomba.


Ipak, dodaje i da je trenutno teško i nezahvalno prognozirati tko će se i koliko uključiti u tu mjeru iz povezanog lanca ponude paketnih putovanja, u kojemu su agencije, prijevoznici, hotelijeri i ostali pružatelji smještaja, vodiči i drugi.

"Turizmu su trenutno stali svi prihodi te ćemo svi za pripremu sezone imati jako puno troškova. U tom 'rascjepu' nam je stoga, osim vaučera, iznimno važna i pomoć države i banaka te da se u Hrvatskoj, u čijem BDP-u turizam čini oko 20 posto udjela, brzom reakcijom ne dopusti jaki negativni efekt epidemije na taj sektor", upozorava Žgomba.

Smatra da bi zbog pandemije, u svijetu i Hrvatskoj moglo doći i do promjena poslovnih modela, ne samo u turizmu i poslovanju putničkih agencija nego i šire u gospodarstvu, no kaže da je za sada teško predvidjeti kakve će to promjene biti.

"Od svih nas ova situacija iziskuje prilagodbu i kompromis, ali se i nadamo vraćanju u 'normalu' čim se za to steknu uvjeti. Kada se otvore granice, ponovno će se stvoriti uvjeti za putovanja, no sada je najvažnije zdravlje ljudi i smanjenje širenja koronavirusa", poručuje Žgomba.

Atlas: Cilj svima isti - smanjiti posljedice, održati stabilnost i osigurati održivost

Iz najvećeg domaćeg touroperatora - Atlasa, pandemiju označavaju nečim izvan njihove kontrole, koja pogađa ukupno gospodarstvo, a turizam stavlja u "apsolutno nezavidnu situaciju".

"Intenzivno komuniciramo s partnerima, dobavljačima, klijentima iz Hrvatske i svijeta i svi imamo isti cilj - smanjiti kratkoročne posljedice, održati stabilnost i osigurati dugoročnu održivost, uzimajući u obzir sve parametre. Naravno, tu je i velika odgovornost za naše zaposlenike", naglašavaju iz Atlasa.

Stoga i model ECTAA-e s vaučerima smatraju kratkoročno i srednjoročno dobrim, jer njima kao posrednicima usluge, isto kao hotelijerima, avioprijevoznicima i drugima u tom lancu može pomoći u održivosti poslovanja, a klijentima da ipak ostvare putovanje kada to bude moguće i pritom ne izgube uplaćeno.

"Prema našim iskustvima, a takav je i načelan stav industrije, u vaučerima je prilika za očuvanje turizma", kažu iz Atlasa, uz objašnjenje da to znači da svatko tko zbog više sile ili promijenjenih okolnosti nije u skoroj budućnosti u mogućnosti putovati, dobiva vaučer koji mu omogućuje da to putovanje ostvari u nekom drugom terminu, kada bude moguće.

Tagovi: Uniline, Atlas, hrvatski turizam, koronavirus, vaučeri
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
ZAGREB - Srijeda je na Zagrebačkoj burzi donijela slab promet i novi pad indeksa.
Turska, UAE i Katar žele prometno povezati Perzijski zaljev s Mediteranom
POVEZIVANJE
Turska, UAE i Katar žele prometno povezati Perzijski zaljev s Mediteranom
ANKARA - Turska, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Katar potpisali su pismo namjere o uspostavi novog prometnog koridora koji bi mrežom cesta i željezničkih pruga trebao povezati Perzijski zaljev s Mediteranom.
Najveći jednodnevni pad srebra u tri godine
PLEMENITI METALI
Najveći jednodnevni pad srebra u tri godine
NEW YORK - Ozbiljno zaoštravanje napetosti na Bliskom istoku uzrokovalo je i bijeg prema zlatu ili plemenitim metalima, gdje je, barem za zlato, vrhunac dosegnut 12. travnja.
Azijska tržišta: Nastavljen rast indeksa
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Nastavljen rast indeksa
ŠANGAJ - Japanski Nikkei 225 predvodio je rast azijskih indeksa dok su tržišta u regiji rasla u svim segmentima, nakon kontinuiranog rasta Wall Streeta drugi dan zaredom.
Wall Street: Snažan rast indeksa na krilima dobrih poslovnih rezultata
OPTIMIZAM
Wall Street: Snažan rast indeksa na krilima dobrih poslovnih rezultata
NEW YORK - Američki indeksi porasli su drugi dan zaredom, budući da su dobre korporativne zarade ublažile zabrinutost oko viših stopa.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE