GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Vanjskotrgovinski deficit poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda smanjen 31,5 posto

Vanjskotrgovinski deficit poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda smanjen 31,5 posto
DEFICIT
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 16.03.2021 / 14:31
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Tijekom 2020. godine Hrvatska bilježi bolje rezultate u razmjeni poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s inozemstvom u odnosu na 2019. godinu. Veći je izvoz, manji uvoz, a deficit je smanjen za čak 31,5%, odnosno za 388 milijuna EUR.

Ovo je rezultat pada uvoza od 5,8%, koji se zaustavio na razini od 3,19 milijarde EUR (smanjenje od 197 milijuna EUR). Izvoz bilježi rast od 8,8% i iznosi 2,35 milijarde EUR (povećanje od 191 milijun EUR). Pokrivenost uvoza izvozom porasla je s 64 na 74%.

„Usporavanje uvoza i posljedično smanjenje deficita poljoprivredno-prehrambenih proizvoda najvećim dijelom posljedica su pada turizma i blokade HORECA kanala, odnosno smanjene potrošnje uzrokovane pandemijom bolesti COVID-19“, pojasnio je potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam Dragan Kovačević.

U odnosu na ukupnu robnu razmjenu, udio izvoza poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima porastao je s 14% u 2019. na 16% u 2020. godini. Od ulaska u EU uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda povećao se čak 1,5 puta, a izvoz dva puta.

Još uvijek najviše uvozimo meso (10,9% ukupnog uvoza), proizvode na bazi žitarica i škroba (8,6%), mlijeko, jaja i med (7,7%), hranu za životinje (7,6%) te pića (7,4%). U izvozu su najzastupljeniji žitarice (13,5% ukupnog izvoza), različiti prehrambeni proizvodi visokog stupnja prerade (9,4%), ribe (8,1%), proizvodi na bazi žitarica i škroba (7,7%) te uljarice (7,6%). Konkurentski pritisak raste, što je vidljivo kroz pad prosječnih uvoznih i izvoznih cijena u 2020. u odnosu na 2019. godinu kod mesa, mlijeka i mliječnih prerađevina. Prosječne uvozne i izvozne cijene sezonskog povrća su više, kao i gotovo svih kategorija voća.

Hrvatska ostvaruje suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni žitarica, uljarica, riba te mesnih i ribljih prerađevina. Pri tome žitarice i uljarice generiraju čak 77% suficita, dok s druge strane, promatrajući glave Kombinirane carinske nomenklature, u svim ostalim kategorijama poljoprivredno-prehrambenih proizvoda ostvarujemo deficit. Najveći deficit prisutan je u razmjeni mesa, mlijeka i jaja, hrane za životinje, voća i pića. Meso, mlijeko i jaja te hrana za životinje generiraju čak 46% deficita.

„Unatoč boljim rezultatima u odnosu na 2019. godinu i rastu izvoza, zabrinjava visok izvoz proizvoda niže dodane vrijednosti - žitarica i uljarica. Ovi primarni proizvodi generiraju čak preko tri četvrtine našeg suficita. Kao mala poljoprivredna zemlja u kontekstu EU zajedničkog tržišta, Hrvatska treba mijenjati strukturu proizvodnje jer nije dobro da izvozimo sirovinu, a s druge strane imamo visok uvoz proizvoda stočarstva – mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda, odnosno proizvoda s visokom dodanom vrijednosti“, ističe Kovačević.

I uvozna i izvozna tržišta su koncentrirana. Čak 54% ukupnog uvoza dolazi iz Njemačke, Italije, Mađarske, Slovenije i Nizozemske, a 59% ukupnog izvoza ide u Italiju, Sloveniju, Bosnu i Hercegovinu, Njemačku i Srbiju. Najveći suficit u robnoj razmjeni poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima ostvarujemo s Bosnom i Hercegovinom, Italijom, Kosovom, Rusijom i Japanom. Najveći deficit generiramo s Njemačkom, Nizozemskom, Mađarskom, Poljskom i Španjolskom. Zemlje s kojima ostvarujemo najveći deficit ne trebaju nas čuditi s obzirom da se radi o velikim poljoprivrednim proizvođačima i velikim proizvođačima prehrambenih proizvoda u EU.

Statistika industrijske proizvodnje govori o padu proizvodnje u prehrambeno-prerađivačkoj djelatnosti, posebice u proizvodnji pića. Godišnja stopa promjene (2020. u odnosu na 2019. godinu) govori o smanjenju volumena proizvodnje od 1,9% u proizvodnji prehrambenih proizvoda i čak od 18,8% u proizvodnji pića. Ukupna industrijska proizvodnja bilježi pad od 3,4%.

„Restrukturiranje i povećanje obujma proizvodnje, kako u poljoprivredi tako i u prehrambeno-prerađivačkoj industriji, mora pratiti povećanje produktivnosti i konkurentnosti, a koji se mogu ostvariti ulaganjima u nove tehnologije i boljim osluškivanjem preferencija potrošača. Članice Udruženja poljoprivrede i Udruženja prehrambeno-prerađivačke industrije HGK imaju velika očekivanja od domaćih razvojnih programa, a posebice od razvojnih programa EU, kako u okviru Zajedničke poljoprivredne politike i njenih fondova tako i u okviru dugoročne EU kohezijske i regionalne politike, ali i kratkoročnog Europskog plana oporavka“, kaže Kovačević.

Tagovi: #Vanjskotrgovinski deficit, #uvoz hrane, #izvoz hrane, #poljoprivreda, #Dragan Kovačević
PROČITAJ I OVO
Trump ponovio da bi Powell trebao spustiti kamatne stope
KAMATNE STOPE
Trump ponovio da bi Powell trebao spustiti kamatne stope
WASHINGTON - Predsjednik Donald Trump u petak je uputio svoju najnoviju kritiku predsjedniku Federalnih rezervi Jeromeu Powellu, dok nezadovoljstvo Bijele kuće zbog čelnika ekonomske politike doseže vrhunac.
Zagrebačka burza: Atlantic Grupa u fokusu, tjedni pad indeksa
TJEDNI PREGLED ZSE
Zagrebačka burza: Atlantic Grupa u fokusu, tjedni pad indeksa
ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze prošloga su tjedna pali više od 1 posto, izgubivši dio dobitaka od prethodnoga tjedna.
Dolar oslabio treći tjedan zaredom
TJEDNI FOREX
Dolar oslabio treći tjedan zaredom
NEW YORK - Vrijednost dolara prema košarici valuta pala je i treći uzastopni tjedan jer je američka valuta i dalje pod pritiskom zbog trgovinskog rata između SAD-a i Kine.
Svjetska tržišta: Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle
RAZLIČITI SENTIMENT
Svjetska tržišta: Wall Street prošloga tjedna pao, europske burze porasle
NEW YORK - Na Wall Streetu su cijene dionica prošloga tjedna pale jer se očekuje usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok su europski burzovni indeksi porasli nakon što je Europska središnja banka smanjila kamatne stope.
Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca
UPOZORENJE
Poduzetnici u turizmu upozoravaju na otežano zapošljavanje stranaca
ZAGREB - Turistički poduzetnici upozoravaju ovih dana na poteškoće u zapošljavanju stranih radnika zbog nove regulative, žaleći se da će to otežati poslovanje u predsezone i glavnoj sezoni, dok ministarstvo rada odgovara da novi zakon o strancima precizira kriterije za odobravanje radnih dozvola kako bi se spriječile zlouporabe.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE