NEW YORK - Dow Jones Industrial Average u srijedu je doživio brz preokret, dosegnuvši rekordnu razinu ranije tijekom sesije prije nego što se preokrenuo nakon što je predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell naznačio da središnja banka možda neće ponovno smanjiti kamatne stope u 2025. godini.

" /> NEW YORK - Dow Jones Industrial Average u srijedu je doživio brz preokret, dosegnuvši rekordnu razinu ranije tijekom sesije prije nego što se preokrenuo nakon što je predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell naznačio da središnja banka možda neće ponovno smanjiti kamatne stope u 2025. godini.

"> Wall Street: Dow Jones pao nakon Powellovih izjava | SEEbiz.eu

Wall Street: Dow Jones pao nakon Powellovih izjava

Wall Street: Dow Jones pao nakon Powellovih izjava
AMERIČKO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.10.2025 / 21:24
Autor: SEEbiz

NEW YORK - Dow Jones Industrial Average u srijedu je doživio brz preokret, dosegnuvši rekordnu razinu ranije tijekom sesije prije nego što se preokrenuo nakon što je predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell naznačio da središnja banka možda neće ponovno smanjiti kamatne stope u 2025. godini.

Indeks blue-chip dionica zatvorio je s padom od 74,37 bodova, ili 0,2%, na 47.632,00, dok je S&P 500 završio nekoliko bodova niže na 6.890,59. Nasdaq Composite nadmašio je očekivanja, porastao je za 0,55% na novi rekordni zatvaranje od 23.958,47, potpomognut rastom Nvidije. Dow je porastao za čak 334 boda, dosegnuvši novi rekord svih vremena u jednom trenutku prije nego što je krenuo niže.

Fed je snizio svoju referentnu prekonoćnu kamatnu stopu za četvrtinu postotnog boda na kraju svog dvodnevnog sastanka o monetarnoj politici u srijedu poslijepodne, stavljajući je u raspon između 3,75% i 4%. Ovo je drugi put ove godine da je središnja banka smanjila kamatne stope. Prije odluke, investitori su se kladili na još jedno smanjenje od četvrtine boda na prosinčkom sastanku FED-a.

No, Powell je srušio tržišna očekivanja nakon što je rekao da su tijekom rasprava odbora na ovom sastanku postojala „jako različita mišljenja o tome kako postupiti u prosincu“. „Daljnje smanjenje referentne kamatne stope na prosinčkom sastanku nije unaprijed zaključena odluka. Daleko od toga“, rekao je.

Prinos 10-godišnjih državnih obveznica skočio je natrag iznad 4% nakon Powellovih komentara o prosinčkom sastanku. Dionice koje bi mogle izgubiti zbog viših stopa predvodile su preokret na tržištu. Potrošačke dionice poput Costca i McDonald'sa pale su. Visa i Mastercard također su pale.

Sve u svemu, Powell je naznačio da je što učiniti na prosinčkom sastanku još uvijek u zraku, dodajući da inflacija nije previše udaljena od cilja FED-a.

„Powell odražava napetost u FED-u između onih koji se zalažu za agresivnije popuštanje i onih koji su zabrinuti da inflacija ostaje previsoka, čak i dok tržište rada slabi“, rekao je Michael Rosen, glavni investicijski direktor u Angeles Investmentsu. „Naše je mišljenje da je tržište bilo previše agresivno u određivanju cijena u pogledu tempa i opsega budućih smanjenja. Inflacija je povišena iznad cilja FED-a, a monetarnu politiku vidimo kao umjereno labavu, s nominalnim stopama ispod nominalnog rasta BDP-a.“

Nvidia, tehnološko ime s velikom kapitalizacijom, zabilježila je dobitke u srijedu, porastao je za 3,1%. Tržišna kapitalizacija miljenika čipova za umjetnu inteligenciju porasla je iznad 5 bilijuna dolara u trgovanju, što je prvi put da je američka tvrtka dosegla takvu procjenu. Dionica je trenutno također na putu za petodnevni niz pobjeda. Ovaj potez dolazi samo dan nakon što je Nvidia najavila niz novih poslova, posebno onaj koji uključuje preuzimanje udjela od milijardu dolara u finskoj mrežnoj tvrtki Nokia.

Tagovi: #Wall Street, #Nasdaq, #Dow Jones, #Salesforce
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Adris iznad 100 eura, indeksi i dalje rastu
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Adris iznad 100 eura, indeksi i dalje rastu
ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze i u srijedu su nastavili rast.
Glavina o Malkovichu: Prošli smo jako dobro za ono što smo dobili
PROMOCIJA TURIZMA
Glavina o Malkovichu: Prošli smo jako dobro za ono što smo dobili
ZAGREB - Ministar turizma i sporta Tonči Glavina gostovao je u emisiji "A sada Vlada", gdje je govorio o nastupu hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu, ali i o novom promotivnom filmu Hrvatske turističke zajednice u kojem glavnu ulogu ima glumac John Malkovich.
Objavljeni novi detalji o sporazumu SAD-a i Irana: Umjesto ratne odštete, spreman golemi fond
NOVI DETALJI
Objavljeni novi detalji o sporazumu SAD-a i Irana: Umjesto ratne odštete, spreman golemi fond
WASHINGTON - Okvirni sporazum između SAD-a i Irana predviđa osnivanje privatnog fonda vrijednog 300 milijardi dolara namijenjenog poticanju ulaganja u Iran, a više od polovice tog iznosa već je rezervirano, otkrio je izvor izravno upućen u dogovor.
Hormuz napokon protočan: Tri iranska tankera nakon nekoliko mjeseci izašla iz američke blokade
DOBRE VIJESTI
Hormuz napokon protočan: Tri iranska tankera nakon nekoliko mjeseci izašla iz američke blokade
TEHERAN - Najmanje tri iranska tankera s gotovo pet milijuna barela sirove nafte izašla su iz blokade američke mornarice u Hormuškom tjesnacu, što je prva takva pošiljka u inozemstvu u dva mjeseca, dok se brodovlasnici oprezno premještaju uoči potpisivanja sporazuma između SAD-a i Irana u Ženevi u petak.
Azijska tržišta: Indeksi porasli, Nikkei 225 na novom rekordu
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Indeksi porasli, Nikkei 225 na novom rekordu
TOKYO - Azijska tržišta su u srijedu bila većinom na pozitivnom teritoriju.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE