Dow se popeo za 327 bodova, ili 0,98%, zatvorivši na 33.601,15. Indeks S&P 500 porastao je za 0,37%, zaključivši na 4.124,51. Bila je to četvrta pozitivna sesija za oba indeksa. Nasdaq Composite skliznuo je 0,27% i završio sesiju na 12.189,45.
Tržišta su provela veći dio trgovinske sesije analizirajući vijesti iz OPEC+ koji pada za 1,16 milijuna barela dnevno. Futuresi WTI i Brent također su porasli.
Izgledi viših cijena nafte mogli bi dodati dodatnu nelagodu Wall Streetu kako se bude odvijalo smanjenje proizvodnje, smatra Morningstarov energetski strateg Stephen Ellis.
"Samo smanjenje nije bilo manje iznenađenje, s obzirom na veliko povećanje globalnih zaliha i zabrinutost zbog recesije, vjerojatno povećanu nedavnim bankovnim borbama", rekao je. “Više cijene nafte vjerojatno će pružiti skroman poticaj inflaciji, pružajući veći prigušujući učinak na gospodarstvo.”
Sva tri glavna indeksa bila su pozitivna u prvom tromjesečju, unatoč previranjima u bankarskom sektoru istaknutim kolapsom banke Silicon Valley u ožujku. Nasdaq Composite prednjačio je u tromjesečju s dobitkom od 16,8%, dok je S&P 500 porastao 7% u prva tri mjeseca godine u svom drugom pozitivnom tromjesečju zaredom. Dow je zaostao, ali je ipak uspio ostvariti napredak od 0,4%.
SPDR fond Energy Select Sector (XLE), koji prati S&P 500 energetski sektor, skočio je za više od 4%. Marathon Oil i Halliburton imali su najbolje rezultate fonda, porasli su gotovo 9,9% odnosno 7,7%.
Ipak, nedavni porast mogao bi kratko trajati s obzirom na jače makroekonomske čimbenike, prema OANDA-inom višem tržišnom analitičaru Edu Moyi.
„Ova trenutna makropozadina nije pogodna za značajniji rast burze: gospodarstvo se suočava s recesijom jer potrošači očito slabe, kreditiranje će uskoro postati ružno, neizvjesnost troškova energije neko će vrijeme ostati visoka, a monetarna politika konačno restriktivna i koja će slomiti dijelove gospodarstva,” rekao je Moya.