Wall Street: Tehnološki sektor u defanzivi, indeksi pali |
| Objavljeno: 18.05.2026 / 21:17 |
| Autor: SEEbiz |
| NEW YORK - S&P 500 i Nasdaq Composite pali su u ponedjeljak, zbog pada u tehnološkom sektoru, dok su trgovci pratili cijene nafte i prinose obveznica čekajući daljnji razvoj događaja u vezi sa sukobom na Bliskom istoku. |
|
Široki tržišni indeks pao je za 0,7%, dok je tehnološki napredni Nasdaq pao za 1,2%. Dow Jones Industrial Average trgovao je s padom od 131 boda, odnosno 0,3%. Seagate je predvodio rasprodaju u području memorijskih čipova nakon što je izvršni direktor tijekom konferencije JPMorgana rekao da će nove tvornice "predugo trajati". Seagate je pao za 10% i povukao je sa sobom nižu cijenu konkurentske tvrtke Micron Technology za 8%. Komentar je pogoršao zabrinutost da industrija memorijskih čipova nema kapacitet zadovoljiti rastuću potražnju. Uz Seagate i Micron, dionice Western Digitala i Sandiska pale su za 8%. Osim toga, druge dionice povezane s umjetnom inteligencijom, poput Nvidije i Broadcoma, izgubile su 2% odnosno 1%. U međuvremenu, cijene nafte bile su više. Terminske cijene nafte West Texas Intermediate porasle su za 3% i trgovale se iznad 109 dolara po barelu, dok je Brent sirova nafta porasla za 3% na oko 112 dolara po barelu. Ti pokreti dolaze u osjetljivom razdoblju za dionice. S&P 500 i Nasdaq dosegnuli su nove rekordne visine prošli tjedan, dok se Dow nakratko vratio na razinu od 50.000. Međutim, glavni prosjek dionica pretrpio je pad u petak, jer su prinosi državnih obveznica diljem svijeta porasli. Prinos 30-godišnjih američkih državnih obveznica dosegao je najvišu razinu u otprilike godinu dana. Posljednji put se malo promijenio, uz prinos 10-godišnjih državnih obveznica. Tehnološke dionice, koje su vodile tržište do rekordnih visina, pogođene su naglim porastom prinosa. Indeks Nasdaq-100 pao je u petak za 1,5%, što je njegov najgori jednodnevni učinak od 27. ožujka. Napetosti između Irana i SAD-a i dalje su visoke, što održava cijene nafte povišenima dok je put naprijed za sukob i dalje nejasan. U nedjelju je predsjednik Donald Trump rekao da se Iran mora "krenuti" ili "neće ostati ništa". Mirovni pregovori između dviju zemalja su zastali, a Axios je izvijestio da je Iran poslao ažurirani mirovni prijedlog, ali SAD ga i dalje smatraju neadekvatnim za dogovor. Osim toga, novi podaci o inflaciji objavljeni prošli tjedan čine smanjenje kamatnih stopa Federalnim rezervama malo vjerojatnim u skorije vrijeme. "Postoje zaista inflacijski problemi", rekao je Ben Fulton, izvršni direktor WEBs Investmentsa, za CNBC, nazivajući povišene cijene nafte "prekretnicom". "Bit će teško vidjeti da se to nadoknadi." To znači da bi dionice od sada mogle biti u "velikom rasponu trgovanja" bez pozitivnih događaja s Bliskog istoka, posebno u vezi s Hormuškim tjesnacem, rekao je. „Mogu zamisliti ljude kako prilično brzo počinju štititi profit“, dodao je Fulton. |
|
|
| Tagovi: #Wall Street, #Nasdaq, #Dow Jones, #Salesforce |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Šest njemačkih pivovara među 40 najboljih na svijetu |
| BERLIN - Najveće svjetske pivovare prošle su godine proizvele oko pet milijardi litara piva manje nego 2024. Proizvodnja 40 najvećih grupa pala je za 3,1 posto, na nešto manje od 159 milijardi litara, prema analizi trgovca hmeljem iz Nürnberga Barta Haasa (BarthHaas). |
| Zagrebačka burza: Adris iznad 100 eura, indeksi i dalje rastu |
| ZAGREB - Indeksi Zagrebačke burze i u srijedu su nastavili rast. |
| Glavina o Malkovichu: Prošli smo jako dobro za ono što smo dobili |
| ZAGREB - Ministar turizma i sporta Tonči Glavina gostovao je u emisiji "A sada Vlada", gdje je govorio o nastupu hrvatske nogometne reprezentacije na Svjetskom prvenstvu, ali i o novom promotivnom filmu Hrvatske turističke zajednice u kojem glavnu ulogu ima glumac John Malkovich. |
| Objavljeni novi detalji o sporazumu SAD-a i Irana: Umjesto ratne odštete, spreman golemi fond |
| WASHINGTON - Okvirni sporazum između SAD-a i Irana predviđa osnivanje privatnog fonda vrijednog 300 milijardi dolara namijenjenog poticanju ulaganja u Iran, a više od polovice tog iznosa već je rezervirano, otkrio je izvor izravno upućen u dogovor. |
| Hormuz napokon protočan: Tri iranska tankera nakon nekoliko mjeseci izašla iz američke blokade |
| TEHERAN - Najmanje tri iranska tankera s gotovo pet milijuna barela sirove nafte izašla su iz blokade američke mornarice u Hormuškom tjesnacu, što je prva takva pošiljka u inozemstvu u dva mjeseca, dok se brodovlasnici oprezno premještaju uoči potpisivanja sporazuma između SAD-a i Irana u Ženevi u petak. |