GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Airbusovi avioni na vodik trebali bi zaživjeti do 2035. (VIDEO)

Airbusovi avioni na vodik trebali bi zaživjeti do 2035. (VIDEO)
INOVACIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.09.2020 / 07:50
Autor: SEEbiz / Bug.hr
PARIZ - Do 2035. godine, prema najnovijim najavama, Airbus ima plan u pogon pustiti cijelu flotu ekološki prihvatljivih zrakoplova koji ne bi ispuštali štetne plinove.

Kako bi ostvarili taj ambiciozni cilj, trenutačno razmatraju čak tri koncepta u okviru projekta ZEROe, a svi oni dobivali bi struju iz vodikovih ćelija, a bili bi pogonjeni modificiranim mlaznim motorima koji koriste vodik kao osnovno gorivo. Ovo je još jedna "zelena" inicijativa Airbusa nakon nedavno objavljenog plana za organiziranje letova putničkih zrakoplova u formacijama.

Tri koncepta, prikazana na naslovnoj slici, Airbus je pozicionirao u različite segmente. Prva dva donose tradicionalni izgled i namijenjeni su za srednje duge rute. Najveći od njih je putnički zrakoplov s mlaznim turboventilatorskim motorom, nešto većim i fleksibilnijim krilima te mjestom za oko 200 putnika i dosegom od oko 2.000 nautičkih milja. Drugi bi bio zrakoplov upola manjeg dometa i namijenjen za prijevoz do 100 putnika, a pogonila bi ga dva hibridna turbopropelerska motora na vodik.

Treći koncept, ovdje nazvan Blended-Wing Body, spaja funkcije krila i trupa zrakoplova, otprilike kao nedavno viđeni eksperimentalni model s nizozemskog sveučilišta TU Delft. Sva tri koncepta imala bi ugrađene spremnike za tekući vodik, koji se energetskom gustoćom i karakteristikama razlikuje od kerozina, pa cijeli zrakoplov mora biti koncipiran oko takvog spremnika. To će promijeniti i finalni izgled putničkih zrakoplova budućnosti, kažu iz Airbusa.

Ako se tehnologija vodikovog pogona nastavi razvijati kao do sada, prvi modeli vodikom pogonjenih letjelica mogli bi u upotrebu biti pušteni 2035. godine. Kako bi se to ostvarilo, kompanija će morati s razvojem krenuti već 2025., kako bi do kraja desetljeća imala funkcionalne prototipe u punoj veličini. Naravno, već sada moraju krenuti s testiranjem gorivih ćelija i modificiranih mlaznih motora koji mogu sagorijevati čisti vodik.

Ovaj ambiciozni i potencijalno revolucionarni plan djelomično je financiran sredstvima francuskih vlasti, koje su u sklopu programa oporavka avioindustrije izdvojile 15 milijardi eura za ulaganje u nove tehnologije. Među njima je i izrada ugljično neutralnog zrakoplova do 2035., pa je Airbus prihvatio tehnološki izazov i najavio da će upravo oni proizvesti ZEROe, prvi na svijetu komercijalni putnički zrakoplov bez štetnih emisija.

Tagovi: Aitbusovi avioni na vodik, Airbus, vodik, Airbus ZEROe
PROČITAJ I OVO
Osmi avion tipa ATR 72-600 u floti Air Serbije
FLOTA
Osmi avion tipa ATR 72-600 u floti Air Serbije
BEOGRAD - Osmi avion Air Serbije tipa ATR 72-600, sleteo je danas na beogradski aerodrom i posle obaveznih procedura trebalo bi da uđe u saobraćaj Air Serbije u narednim danima. Nova letelica ima devet godina i nosi registarsku oznaku YU-ASF.
Siemens planira novi sveučilišni istraživački centar u blizini Münchena
PLANOVI
Siemens planira novi sveučilišni istraživački centar u blizini Münchena
MUNCHEN - Njemačka inženjerska grupa Siemens priopćila je u srijedu da će otvoriti novi centar za istraživanje i inovacije u satelitskom kampusu Tehničkog sveučilišta u Münchenu.
Ikea podigla plaće u Hrvatskoj
PLAĆE
Ikea podigla plaće u Hrvatskoj
ZAGREB - Skandinavski divovi koji prodaju namještaj i kućne potrepštine ostvarili su protekle godine snažan poslovni rast na tržištu Hrvatske.
Fortenova menadžerima isplaćuje bonuse
BONUSI
Fortenova menadžerima isplaćuje bonuse
ZAGREB - Upravni odbor Fortenove odlučio je menadžmentu isplatiti bonuse za ostvarene poslovne rezultate u protekloj poslovnoj godini.
Johnson & Johnson nadmašio očekivanja analitičara
BOLJE OD OČEKIVANJA
Johnson & Johnson nadmašio očekivanja analitičara
NEW YORK - Američki zdravstveni konglomerat Johnson & Johnson premašio je očekivanja analitičara svojim rezultatima u prvom kvartalu ove godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE