Eurowings je tako podnio zahtjeve za subvencioniranje veze s njemačkim glavnim gradom, koja bi trebala početi prometovati 11. travnja iduće godine, te veze s jednim od najvažnijih njemačkih gospodarskih središta i glavnim gradom savezne pokrajine Sjeverne Rajne-Vestfalije. , koji bi s radom trebao započeti 12. travnja 2025. godine.
Rok za podnošenje prijava istekao je 28. listopada. Prema priopćenju Ministarstva, Povjerenstvo za dodjelu potpora sastat će se ovaj tjedan i provjeriti jesu li zahtjevi primjereni odnosno ispunjavaju li potrebne uvjete za dodjelu potpora. U ministarstvu se od registriranog prijevoznika može tražiti dopuna zahtjeva. O ishodu odabira investitori će biti obaviješteni najkasnije 30 dana nakon otvaranja prijava.
Ministarstvo infrastrukture objavilo je krajem rujna šesti javni natječaj za veću zračnu povezanost Slovenije, nakon što prijelazni natječaji nisu bili uspješni.
Nakon prva tri natječaja, Ministarstvo infrastrukture dodijelilo je sredstva za nove veze prema Luksemburgu, Rigi, Madridu i Kopenhagenu. Za četvrtu se prijavio ciparski zrakoplovni prijevoznik Cyprus Airways, no do uvođenja novih linija nije došlo zbog problema u poslovanju prijevoznika. No, na peti natječaj nije se javio niti jedan zrakoplovni prijevoznik.
Prema programu veće zračne povezanosti Slovenije u razdoblju 2023. – 2025., u okviru kojeg je do 2025. prvotno bilo na raspolaganju 16,8 milijuna eura subvencija, na prvom popisu prioriteta je 10 linija, i to četiri za letove do krajnjeg odredišta – Bruxelles, Skopje, Prag i Berlin -, te šest za letove do zračnih luka odakle putnici mogu letjeti dalje, odnosno Beč, Kopenhagen, Atena, Madrid, Amsterdam i Helsinki.
Druga lista uključuje veze za Rim, Stockholm, Oslo, Barcelonu, Lisabon, Prištinu i Pariz. Treći popis uključuje sve destinacije na području Zajedničkog europskog zračnog prostora (ECAA), koji uključuje zemlje EU, Norvešku i Island, te Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru, Srbiju i Kosovo.
Programom je predviđeno subvencioniranje 50 posto pristojbi zračnih luka u tri međunarodne zračne luke Brnik, Maribor i Portorož za prijevoznike koji će uspostaviti letove na raspisanim vezama. Prijevoznici koji ispunjavaju uvjete subvencije će dobivati na temelju tromjesečnih izvješća o obavljenim letovima i broju prevezenih putnika.
Unatoč naporima da se poveća zračna povezanost zemlje, ona je još uvijek među najgorima u Europi. Donekle bi ga trebalo poboljšati dodatnim vezama turskog prijevoznika Turkish Airlines, koji je trenutno drugi najvažniji prijevoznik u ljubljanskoj zračnoj luci nakon Lufthanse.