Bez obzira na svu medijsku buku koja je pratila proces, to je u svakom slučaju dobra vijest kad govorimo o perspektivama kompanije. Jer, odavno je poznato . bez te promjene kompanijski su izgledi za normalno financiranje na stranim tržištima bili svedeni samo na teoriju. Sada je situacija znatno zdravija i ambicionizni poslovni planovi postaju bliži stvarnosti.
A i prije same promjene među vlasnicima, kompanija je odradila vrlo dobru godinu, ako s aspekta poslovanja tako i s aspekta investicija, posebno u segment maloprodaje.
Izgrađeni su vrlo čvrsti temelji za ono što kompaniju tek čeka - maksimizianje vrijednosti koja bi kroz dvije do tri godine mogla završiti javnom ponudom dionica na nekom od najvećih svjetskih burzi.
U svom maloprodajnom segmentu, naime, Fortenova grupa vrti prihod koji bi u idućoj godini trebao premašiti pet milijardi eura i u kojem zapošljava preko 35.000 zaposlenih, što je čini ozbiljnom kompanijom i u europskim razmjerima. S obzirom na to, logične su i ambicije širenja – kompanija želi postati br. 1 trgovac na svih pet tržišta regije. Trenutno to ima s Konzumom u Hrvatskoj, u Crnoj Gori je preuzimanjem marketa Franca zacementirala tu poziciju, a isto će se dogoditi i nakon odobrenja preuzimanja Tuš trgovina u Sloveniji.
Sredinom studenoga potvrđeno je kako Mercator preuzima slovenski Engrotuš, tvrtku koja je godinama u financijskim problemima, ali ima značajni tržišni udjel na slovenskom tržištu. Mercator ima najveći tržišni udjel na slovenskom tržištu, otprilike četvrtinu, dok Tuš zauzima dobru desetinu tržišta. Prema javno dostupnim podacima Mercator ima oko 460 prodajnih jedinica, a Tuš oko 260. Ukupni prihodi Engrotuša prošle godine iznosili su oko 480 milijuna eura. Nije naodmet spomenuti ni kako je prvi čovjek Fortenove Fabris Peruško u nedavnom intervjuu za Jutarnji list najavio i novi akviziciju u maloprodajnom sektoru u Hrvatskoj.
Pro se poslovanja tiče, ova je godina donijela brojne pritiske, posebno prvo polugodište, no u drugom dijelu se očekuje stabilizacija. A sve je to samo uvertira u bolje brojke koje će postati stvarnost od 2024. godine nadalje. Prema objavljenim rezultatima za prvo polugodište, Fortenova grupa je imala 2,7 milijardi eura ukupnih prihoda, a to je 9 posto više nego prošle godine u istom razdoblju. Prilagođena dobit iz operativnog poslovanja iznosila je 101 milijun eura. Neto dug je ostao ispod 1,1 milijardu eura, a likvidnost je bila 279 milijuna eura, navodi se u objavi.Prvo polugodište ove godine, kao što se očekivalo, bilo izazovnije zbog utjecaja inflacije na troškove i prihode i kupovnu moć potrošača.
Pod pretpostavkom da će inflacija pasti, uz nadu da neće doći do značajnih negativnih makroekonomskih potresa te da zbog rata na Bliskom Istoku do velikog povećanja cijene energenata, poslovanje Fortenove iduće će godine zasigurno biti bolje.
Kvalitetno poslovanje u idućoj godini od vitalne je važnosti za kompaniju jer je dosta toga već ostvareno uz postizanje određenih financijskih ciljeva Fortenove, među kojima je i povoljnije refinanciranje duga od 1,2 milijare eura.
"Financijski ciljevi s čijim ostvarivanjem je razmjerno povezana isplata preostalog iznosa su prije svega ugovaranje održivog refinanciranja u 2024. godini, pod uvjetima boljim od sadašnjih te dosezanje određenih omjera duga i dobiti iz operativnog poslovanja, koji su niži od sadašnjih", pojašnjavaju iz Fortenove.
U svakom slučaju, postizanje dogovora s Open Passom koji je pristao osigurati ukupan iznos transakcije, ukoliko to bude potrebno, ključna je prekretnica koja za nas otvara novo poglavlje i daje novu perspektivu Fortenova grupi.
Dakle, iduće dvije-tri godine kvalitetnog poslovanja uvod su u stabilizaciju kompaniju i zatim njezino izlistavanje na nekoj od stranih burzi. Tako će Fortenova potvrditi status najmoćnije kompanije u ovom dijelu Europe, pa bi veliki pozitivni preokret, kad se sve zbroji, bio ostvaren u samo deset (većinom turbulentnih) godina.