Prema riječima direktora predrazvoja u Gorenju Tomaža Bregara, cjelokupno uređenje laboratorija zajedno s akustičnom komorom stajalo je nešto više od milijun eura. Posebnost akustične komore je što osigurava potpunu tišinu.
Uspostava akustičkog laboratorija dio je projekta Razvoj niskoemisionih aparata i sustava za verifikaciju, koji uključuje i razvoj dvije nove generacije niskoemisionih kućanskih aparata, npr. hladnjaka i perilica rublja, u što će, kažu u tvrtki u vlasništvu kineskog Hisensa, uložiti više od 10 milijuna eura.
Prema Bregarovim riječima, svrha novog laboratorija je smanjiti buku kućanskih aparata, jer su primijetili da je buka sve važniji čimbenik u razvoju kućanskih aparata.
Novi akustični laboratorij Gorenja dimenzija je 23 puta 23 metra i podijeljen je u nekoliko dijelova. Prema tvrtki, glavna prednost nove komore je mogućnost mjerenja niskih razina buke i također mjerenja niskih frekvencija buke. Mogućnost mjerenja niske razine buke važna je za Gorenje pri razvoju najtiših uređaja, trenutno su to uglavnom najtiši modeli hladnjaka.
Mjerna soba je namijenjena za provođenje razvojnih mjerenja za različita područja usavršavanja, a ne samo za buku. Laboratorij će također provoditi mjerenja električnih veličina za razvoj upravljačkih krugova indukcijskih kuhala, mjerenja vibracija za karakterizaciju vibracijskih izolacija motora perilica rublja, mjerenja brzina i protoka zraka u sušionicama, mjerenja psihoakustičkih veličina itd.
Kako bi se osigurala potpuna tišina i zvučna izolacija, akustični laboratorij izgrađen je na plutajućem temelju koji se sastoji od vibracijske izolacije, na koju je položena čelična konstrukcija s unutarnjom izolacijom. Na vrhu je šperploča, a na vrhu vinil.
U Gorenju se akustička mjerenja provode više od trideset godina. Svoju prvu akustičnu komoru izgradili su u siječnju 1992. Bila je to i prva, a do osnutka i najveća takva komora u Sloveniji.